Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Rosyjskie media: żołnierze jadący na wojnę z Ukrainą muszą sami kupować sobie sprzęt

Rosyjskie media: żołnierze jadący na wojnę z Ukrainą muszą sami kupować sobie sprzęt

20.05.2022, 18:27, akt. 18:30

Rosyjscy żołnierze jadący na wojnę z Ukrainą muszą sami kupować sobie sprzęt - poinformowało w piątek (20.05) Radio Swoboda, powołując się na portal Moscow Times.

Źródło: 93 Wydzielona Brygada Zmechanizowana "Zimny ​​Jar" (Siły Zbrojne Ukrainy)
Źródło: 93 Wydzielona Brygada Zmechanizowana "Zimny ​​Jar" (Siły Zbrojne Ukrainy)

Dziennikarze portalu przeprowadzili kilka anonimowych rozmów, z których wynika, że żołnierze kontraktowi rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) muszą sami kupować sobie wyposażenie.

Podpisali kontrakty na okres od maja do września i już niedługo zostaną wysłani na Ukrainę. Obiecano im płacić miesięcznie 200 tys. rubli (około 14,1 tys. zł. - PAP).


- Kamizelka kuloodporna, hełm, buty, kamizelka taktyczna, kurtka, spodnie, podkoszulki - wychodzi mniej więcej 200 tys. rubli (około 14 tys. zł – PAP) - powiedział jeden z żołnierzy.


Inny rosyjski żołnierz zawodowy powiedział, że w armii brakuje nie tylko nowoczesnych kamizelek i hełmów, lecz nie ma też ciepłych ubrań i racji żywnościowych. Cały sprzęt jest "w radzieckiej naftalinie, najprostsza broń się zacina".

Podobnie jest z apteczkami - w tych, które wydają, jest tylko bandaż, jodyna i opaska uciskowa.


- Ja swoją skompletowałem za 20 tys. rubli (około 1400 zł - PAP), a i tak jest tam tylko niezbędne minimum: antybiotyki, odtrutka, zestaw opasek elastycznych, strzykawki, środki tamujące krwawienie. Jeżeli nie skompletujesz apteczki, nikt cię nie uratuje. Na polu walki jodyną krwi nie zatamujesz - powiedział inny żołnierz, który był już na wojnie z Ukrainą.


Sklepy sprzedające kamizelki kuloodporne i inny sprzęt wojskowy notują dwukrotny wzrost sprzedaży. Podobnie jest na portalu avito.ru, gdzie wszystkie towary łącznie z bronią i amunicją znikają "na pniu" - napisał Moscow Times.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe [zdjęcia i wideo]

19.05.2022, 13:01

Prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski obserwowali w czwartek (19.05) w okolicach Nowogrodu ćwiczenia wojskowe Defender-Europe.


Dwaj rosyjscy żołnierze przyznali się do ostrzału dzielnic mieszkalnych Charkowa

19.05.2022, 12:38

Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze przyznali się w czwartek (19.05) przed ukraińskim sądem do złamania prawa wojennego w czasie inwazji na Ukrainę. Są oskarżeni o ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa z wyrzutni rakietowych Grad – podała stacja Sky News.


Prezydent Zełenski: Ukraińcy powrócą do swoich domów, tak jak Tatarzy krymscy powrócili do swoich

18.05.2022, 17:10

Wszyscy Ukraińcy powrócą do swoich domów, tak jak Tatarzy krymscy powrócili do swoich - powiedział w środę (18.05) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu opublikowanym na Facebooku z okazji rocznicy deportacji Tatarów krymskich.


ISW: poddanie Azowstalu wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją

18.05.2022, 08:55

Poddanie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją; strona ukraińska liczy na uratowanie obrońców fabryki, a Kreml będzie mógł dzięki temu ogłosić przejęcie pełnej kontroli nad miastem - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w opublikowanym w środę raporcie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: pixabay.com
20.05.2022, 18:20, akt. 18:24

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandiiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok