Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe [zdjęcia i wideo]

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe [zdjęcia i wideo]

autor: Paweł Wądołowski

19.05.2022, 13:01, akt. 20.05.2022, 08:33

Prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski obserwowali w czwartek (19.05) w okolicach Nowogrodu ćwiczenia wojskowe Defender-Europe.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nad Narwią odbył się epizod w ramach ćwiczeń Defender-Europe 

Udział w nich brały wojska - z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji.

- To fragment wielkich ćwiczeń, które odbywają się w naszej części Europy, na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, ćwiczeń Defender-Europe 2022, w których bierze udział 20 tysięcy żołnierzy z ośmiu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda mówił, że podczas polegającego na przeprawie przez rzekę Narew ćwiczenia żołnierze "synchronizują swoje działania i koordynację oraz współdziałanie sojusznicze". Nazwał te ćwiczenia spektakularnymi. 

- Wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie - które zostało dużo wcześniej zaplanowane - ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie - oświadczył Andrzej Duda.Na terenie Polski w ćwiczeniach bierze udział 3 tys. żołnierzy

Jak mówił prezydent Andrzej Duda, żołnierze są wyposażeni w ponad 1,3 tys. jednostek sprzętu. Opisał, że na terenie Polski ćwiczenie polega na przemieszczeniu się sił sojuszniczych od zachodniej granicy kraju do tzw. przesmyku suwalskiego, bo w tej części nastąpił "atak na obszar państw NATO, czyli Polski, Litwy". 


- To bardzo ważne ćwiczenie. To jest ćwiczenie, które pokazuje, że siły sojusznicze budują interoperacyjność, współpracują z sobą - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. 

Dodał, że polscy żołnierze doskonaląc umiejętności zwiększają bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO.

Szef MON zwrócił uwagę na wielonarodowy wymiar ćwiczenia i obecność dowódcy V Korpusu US Army gen. broni Johna Kolasheskiego, żołnierzy brytyjskich, francuskich i szwedzkich. 

Mariusz Błaszczak podkreślał, że obecność żołnierzy z wielu państw świadczy, że "siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, że nasza aktywność jest dostrzegana". Na ćwiczeniach Defender Europe obecny był też ambasador USA w Polsce

-Jesteśmy gotowi - to jest najważniejsze przesłanie płynące z tego właśnie ćwiczenia. Jesteśmy gotowi jako siły amerykańskie, jako siły europejskie. Wojska amerykańskie i europejskie stoją ramię w ramię z Polakami, dlatego właśnie, że polskie bezpieczeństwo jest dla nas święte - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Mark Brzezinski podziękował prezydentowi Dudzie za "bardzo bliskie partnerstwo, ogromne zaangażowanie na rzecz współpracy sojuszniczej i za tak bliską współpracę". 

W Polsce jest obecnie 12 600 amerykańskich żołnierzy. Jak zaznaczył Mark Brzezinski, to liczba wyższa niż kiedykolwiek wcześniej w historii. | red: maj, mark, mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok