Radio Białystok | Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 | Tomasz Frankowski zapowiada dalsze poparcie działań UE na rzecz Ukrainy
Na konferencji w Suwałkach Tomasz Frankowski zapowiedział, że będzie popierał dotychczasowe działania Unii Europejskiej na rzecz Ukrainy, bo realnie wpłyną one na bezpieczeństwo Polaków.
Ja ze strony posła do Parlamentu Europejskiego wiem, że Unia Europejska w ostatnim roku zareagowała bardzo dobrze i dynamicznie, wspierając Ukrainę kwotą blisko 88 mld zł. Mamy już wiedzę, że będzie kontynuowana pomoc i próba obrony naszego terytorium. Jesteśmy pewni, że Unia Europejska dokłada wszelkich starań, żebyśmy byli bezpieczni.
Tomasza Frankowskiego popiera kandydująca do europarlamentu, radna sejmiku województwa Anna Naszkiewicz, która na liście KO startuje z dziewiątego miejsca. Jak podkreśliła, pojęcie przesmyku suwalskiego negatywnie wpływa na północno-wschodnią część województwa podlaskiego.
Jako mieszkańcy odczuwamy spadek ruchu turystycznego, niepewność gospodarczą. Dla Suwałk również odbija się to niekorzystnie. Widzimy znaczny spadek zainteresowania inwestorów. Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne, bo dotyczą nas. Zachęcamy do tego, żeby oddać głos na listę KO do europarlamentu.
W konferencji wzięli udział także poseł KO Jacek Niedźwiedzki i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, którzy zgodnie poparli zwiększenie do 5 proc. środków z budżetu państwa na obronność.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW podała w poniedziałek (10.06) - wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06 proc. głosów.
PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Mandaty europosłów zdobyli: Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.
Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
PKW: frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na 12:00 wyniosła - 11,66 proc., dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc. Frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 28,20 proc.
W niedzielę (9.06) w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.
Już w najbliższą niedzielę (9.06) będziemy wybierać 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego - w 13 okręgach. W trzecim, obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, możemy liczyć na dwa lub co najwyżej trzy mandaty. W poprzednich wyborach mieliśmy trzy.
Każdy może zgłosić przypadki dezinformacji i fałszywych narracji dotyczących niedzielnych (9.06) wyborów do Parlamentu Europejskiego. O takiej możliwości informuje też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
To ostatni dzień na prowadzenie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. O północy rozpocznie się cisza wyborcza.
Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski odwiedził w czwartek (06.06) Suwałki. Polityk podczas konferencji prasowej zapewniał, że granica naszego państwa jest bezpieczna.