Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa.

Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Sztuka Wielkanocna 23.04.2017

XIX Konkurs Sztuki WielkanocnejEgzaminów czas 20.04.2017

Egzamin gimnazjalny z historii okazał się łatwiejszy, niż się spodziewaliśmy- mówią uczniowie szkoły Żiburys w Sejnach.
W ciągu piętnastu lat w arkuszach egzaminacyjnych w języku litewskim zdarzały się błędy, które nieraz skutkowały nie rozwiązaniem zadania, dlatego w tym roku część historyczno-społeczną uczniowie pisali w języku polskim, mimo, że Wiedzy o...Miłość do muzyki 18.04.2017

W dzieciństwie razem ze starszym bratem graliśmy na wiejskich weselach. Dziś to wydawałoby się co nieco dziwne, że siedmiolatek i jedenastolatek na akordeonie i bębnie gra marsze weselne- o swojej przygodzie z muzyką i jej przekazaniu dzieciom opowiada Olgierd Niewulis.
Często historycy nie rozumieją, że pewne wydarzenia historyczne nie są tylko polskie, ale dotyczą...Tradycyjne pisanki i współczesne łakocie 17.04.2017

Kultywujemy zarówno stare tradycje wielkanocne, jak i wymyślone dziś, chociażby umieszczanie łakoci w różnych miejscach, po to żeby dzieci je odnajdywały. Na Litwie jest zwyczaj taczania jajek, ale my tego nie znamy- opowiada Helena Niewulis, której dzieci i wnuki na stałe mieszkają w Wilnie i Kłajpedzie.
Lubię robić pisanki, a szczególnie różne wzory skalpelem lub...Wielkanoc 16.04.2017

Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania Chrystusa.Wielki Tydzień 13.04.2017

My do kościoła w Wielkim tygodniu szliśmy pieszo nawet 12 kilometrów. Jednak najważniejsze było, żeby uczestniczyć w nabożeństwa, a w Wielką Sobotę lub Niedzielę , podczas Rezurekcji poświęcić pokarmy Wielkanocne- opowiada Janina Żukowska.
Wieś Kompocie pustoszeje od wielu lat. Ja od urodzenia tu mieszkam i pamiętam, jak część mieszkańców nie wróciła po...
źródło: www.radio.bialystok.pl​