Poznawanie historii 31.10.2017

31 października 2017

Głos polskich Litwinów | Poznawanie historii 31.10.2017

2017.10.31-GŁOS POLSKICH LITWINÓW

Co roku odwiedzamy miejsca spoczynku litewskich żołnierzy, którzy walczyli za wolność, to jest nasz obowiązek- uważa Gintaras Skamarocius z Marijampola.
Historię poznajemy przez pryzmat bohaterów pochodzących z naszego regionu. Ku pamięci wystawiamy spektakle o Donelaitis, czy teraz o rodzinie Griniai- twierdzi Virginija Samoliene- kierownik zespołu teatralnego z Kazlu Ruda.
Gazeta Suvalkietis z Marijampola ciągle jest czytana, zarówno w Internecie, jak i wersji papierowej. Czytelnicy chętnie po nią sięgają, bo znajdują tam informacje o lokalnych sprawach. Ja redaguję teksty o bliższych i dalszych wyprawach poznawczych- zapewnia Aldona Kalinauskiene.
Zapraszamy na koncerty zaduszkowe.
Zaprasza Zyta Wasiluk.


Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Chrońmy dziedzictwo narodowe- 16.11.2017

Do pozarządowych organizacji chroniących środowisko i dziedzictwo narodowe Litwy warto należeć, żeby można było ochronić mało znane, ale bardzo ważne dla lokalnej społeczności miejsca cenne przyrodniczy oraz stare cmentarze- twierdzi Arturas Matusevicius.
Szkoła wybudowana w 1936 roku , wyposażona w centralne ogrzewanie i bieżącą wodę oraz siłownię wiatrową-...Stare fotografie 14.11.2016

Podsumowanie projektu w którym były zbierane stare fotografie120 lat parafii Smolany 12.11.2017

Parafia Smolany obchodzi swoje 120-lecie.Informacje z Archiwum w Suwałkach 09.11.2017

Akty urodzenia, akty ślubu oraz akty zgonu są podstawowym źródłem informacji o mieszkańcach okolic Puńsk i Sejn- dokumenty znajdujące się w Archiwum Państwowym w Suwałkach analizuje Józef Woźnialis- miłośnik historii.
Pod koniec XIX wieku kapłani związani z Seminarium Duchownym w Sejnach mieli wielki wpływ na reformę rolną, druk i język litewski- twierdzi...Przyjazne kontakty rolników 07.12.2017

Rolnicy z przygranicznych terenów Polski i Litwy spotykają się zazwyczaj towarzysko, a współpraca gospodarcza nie jest obecna- uważa Dariusz Radzewicz- rolnik z Przystawańc.
Czytając wspomnienia w języku rosyjskim, włoskim, francuskim czy polskim- możemy odnaleźć fakty historyczne z XIX a nawet XX wieku, dotyczące Suwalszczyzny czy samej Litwy. Takie informacje zbieram...
źródło: www.radio.bialystok.pl​