Poszukiwanie źródeł 21.11.2017

21 listopada 2017

Głos polskich Litwinów | Poszukiwanie źródeł 21.11.2017

Głos Polskich Litwinów 2017-11-21

Litewska kultura etniczna była tematem dwóch projektów, których realizacja zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Podsumowują je główni koordynatorzy po polskiej i litewskiej stronie.
O Projekcie "Ištakų beieškant" (W poszukiwaniu źródeł) mówią szef Biura Euroregionu Niemen w Mariampolu Gintaras Skamaročius oraz była dyrektor LO im. 11 Marca w Puńsku Irena Marcinkiewicz.
Projekt "Išauskim tapatybę staklėmis ir daina" (Utkajmy tożsamość na krosnach i w piosence) omawiają szef Fundacji Wspierającej Kulturę i Naukę Bałtów Sigitas Šamborskis oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce Aldona Wojciechowska.
Zapraszamy na imprezy kulturalne, które odbędą się w dniu 26 listopada, o godz. 14.00:
- Dom Kultury Litewskiej w Puńsku- XXIV Spotkania Mniejszości Narodowych
- Dom Litewski w Sejnach - Teatralne popołudnie oraz 20-lecie teatru amatorskiego "Kultuvė" w Sejnach


Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

60 lat Litewskiego Stowarzyszenia 10.12.2017

Początki Litewskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego były pod lupą władz partyjnych. Chociaż nie należałem do PZPR, to jednak często trzeba było się tłumaczyć z różnych decyzji- opowiada były przewodniczący LTSP w latach 1959-1972 Olgierd Skrypko.
Stowarzyszenie Litwinów w Polsce jest obecnie najważniejszą organizacją mniejszości litewskiej w Polsce i do niej...Początek Adwentu 05.12.2017

Znaczenie Adwentu i mszy adwentowej (Rorata) w życiu chrześcijan- opowiada ks. Marius Talutis.
Gmina Sejny współpracuje z litewskimi samorządami, ale na kolejne projekty INTERREG powinni szukać partnerów w Rosji, Ukrainie lub Białorusi, a to jest bardzo trudne- uważa wójt Dariusz Łostowski.
Zapraszamy na jubileusz Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.
Zaprasza Zyta...Zima nas nie zaskoczyła 03.12.2017

Gmina Puńsk przygotowana na nadejście zimyProf. Mażylis odnalazł Akt Niepodległości 30.12.2017

Chciałem, żeby święto100-lecia Litwy nie było pospolite, teraz już wiem, że będzie nadzwyczajne. Wiele czasu spędziłem na rodzinnych rozmowach i dlatego ja- chemik i politolog szukałem w niemieckim archiwum i odnalazłem oryginał Aktu Niepodległości 16 lutego 1918 roku, to wielka radość- uważa prof. Liudas Mażylis.
Reforma szkolnictwa wymusiła na nas zmianę statutu...Popołudnie z teatrem 28.11.2017

W programie relacja ze spotkania "Teatrinė popietė" (Popołudnie z teatrem) w Domu Litewskim w Sejnach, które odbyło się w dniu 26 listopada. Początki teatru amatorskiego w Sejnach wspominają starsi jego propagatorzy: Olgierd Niewulis i Antoni Poźniak. Obecna grupa teatru amatorskiego działa przy Domu Litewskim w Sejnach, a jej kierowniczką i reżyser jest Eugenia Pachutko....
źródło: www.radio.bialystok.pl​