Tajemnice naszych czasów


Tajemnice naszych czasów

Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać!

Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.

WTOREK 18:05 - 18:30

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niepodległy Białystok. Rok 1919.

Ile wagonów liczył pociąg, którym ostatnie wojska niemieckie ewakuowały się z miasta 20 lutego 1919 roku? Gościem programu jest prof. Adam Czesław Dobroński.Pierwsza deportacja. Leśnicy z Puszczy Białowieskiej.

Ewa Pirożnikow i Bogusław Kosel są autorami nowej publikacji zatytułowanej „Od puszczy do tajgi”. Książka poświęcona jest leśnikom i ich rodzinom wywiezionym na Sybir.Zagłada białostockich Żydów.

Zagłada Żydów w Bezirk Białystok podczas II wojny światowej.Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa.

"Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej" to album przygotowany przez dr. Pawła Rokickiego z Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.Historia białostockiej ulicy Kilińskiego

Gościem programu jest autor monografii jednej z najstarszych białostockich ulic - Wiesław Wróbel.Wojskowi na dawnych fotografiach.

Polacy służyli we wszystkich armiach zaborczych. Ich fotografie z przełomu XIX i XX wieku w wojskowych mundurach można oglądać w Muzeum Wojska w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl​