Tajemnice naszych czasów


Tajemnice naszych czasów

Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać!

Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.

WTOREK 18:05 - 18:30

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

23.05.2017.Podziemie obozu narodowego na Białostocczyźnie.

O antykomunistycznym podziemiu obozu narodowego na Białostocczyźnie opowiada dr Tomasz Łabuszewski, historyk z IPN, badacz historii polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej i lat powojennych, autor publikacji książkowych dotyczących m.in. Okręgu Białostockiego AK-AKO, 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK.Mieszkańcy regionu wobec wyborów w PRL

Jakie były postawy mieszkańców regionu wobec wyborów w latach 1957-1969? Panuje powszechne przekonanie, że cały naród walczył z komuną, a władza fałszowała wybory. Jaki obraz wynika z najnowszych badań historycznych?Narodowy Dzień Zwycięstwa - gorzka rocznica.

Narodowy Dzień Zwycięstwa - bo tak nazywa się oficjalnie to święto - obchodzimy w Polsce 8 maja. Nie jest to jednak w naszym kraju szczególnie celebrowane święto. Zdradzona przez aliantów, pozostawiona w sowieckich rękach - czy Polska była wielkim przegranym II wojny światowej?Żołnierze z lasu koło Olmont odzyskują nazwiska.

O fascynującej historii poszukiwania i pierwszej w Polsce oficjalnej ekshumacji żołnierzy - ofiar powojennego terroru komunistycznego oraz o najnowszych ustaleniach historycznych opowie dr Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN.Ludwik Zamenhof i Jakub Szapiro. Białostoccy esperantyści.

Sylwetki tych dwóch wybitnych białostoczan przybliży historyk Jolanta Szczygieł - Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.Zbrodnia katyńska - 77 lat później.

Gościem programu jest dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, który opowiada między innymi o najcenniejszych zbiorach tego muzeum.
źródło: www.radio.bialystok.pl​