Dzieje szczecińskiej Solidarności

3 czerwca 2025

dr hab. Sebastian Ligarski, fot. Lech Pilarski
dr hab. Sebastian Ligarski, fot. Lech Pilarski



0:00
0:00
Dzieje szczecińskiej Solidarności | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W programie o pierwszej śmiertelnej ofierze szczecińskiej rewolty z grudnia 1970 roku. To Henryk Perkowski - 20-latek z okolic Zambrowa. Ponadto o nowo powstałym Centrum Solidarności Stocznia w Szczecinie. Mieści się w stoczniowym budynku z zachowaną w pełni świetlicą, w której toczyły się rozmowy strajkujących z komisjami rządowymi w 1970 i 1980 roku. Opowiada szef Centrum - dr hab. Sebastian Ligarski.


Obława Augustowska - nowe muzeum w 80. rocznicę zbrodni 


W 80. rocznicę zbrodni Instytut Pileckiego otwiera w Augustowie nowe miejsce na muzealnej mapie województwa podlaskiego - Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.



Rok 2025 rokiem generała Sosnkowskiego


Sejm ustanowił rok 2025 rokiem gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Uhonorowano w ten sposób "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego organizatora Wojska Polskiego i niezłomnego orędownika sprawy polskiej na arenie międzynarodowej" w 140. rocznicę jego urodzin.



Stasi - miecz i tarcza komunistów w NRD


Złowroga niemiecka tajna policja Stasi, czyli enerdowskie tajne służby. Porównanie z naszymi służbami UB i SB. W rozmowie z Lechem Pilarskim opowiada dr Filip Gańczak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.



Etnografowie z przymusu


W audycji o etnografach i badaczach Syberii, a także o sytuacji w Kazachstanie, gdzie docenia się polskich badaczy.



Dlaczego alianci nas opuścili?


Do połowy 1943 roku alianci liczyli się z opiniami i oczekiwaniami polskiego sojusznika zaangażowanego w działania zbrojne od 1939 roku. Co się więc stało po czterech latach wojny, że w końcu trafiliśmy pod sowiecki but?



Nieistniejąca ulica Różańska


Co jakiś czas powracamy do historii Białegostoku i przyglądamy się dziejom poszczególnych ulic naszego miasta. To wszystko oczywiście w miarę postępu prac naszego gościa - historyka Wiesława Wróbla. W "Tajemnicach Naszych Czasów" porozmawiamy o nieistniejącej już ulicy Różańskiej w Białymstoku.



Nowy podział świata po II Wojnie Światowej


Zakończenie II Wojny Światowej to nie tylko kres rzezi narodów, ale też nowy podział świata. Pierwsze rozmowy to Teheran, kulminacja to Jałta, a finisz nastąpił w Poczdamie. Czy każda ze stron miała plan? Czy wynikało to z doraźnych korzyści i potrzeb.



Kontrowersyjna epoka Gierka


Epoka Gierka to okres w dziejach PRL-u do dzisiaj wzbudzający wiele kontrowersji. O niej porozmawiamy z dr Marcinem Markiewiczem i Jerzym Autuchiewiczem z białostockiego oddziału IPN.



Zbrodnia katyńska - czy wiemy o niej wszystko?


Tym razem o zbrodni katyńskiej. Czy wiemy o niej wszystko? Czy znamy nazwiska wszystkich ofiar i miejsca ich pochówku? Mimo upływu tylu lat jest jeszcze wiele do wyjaśnienia. Co stoi na przeszkodzie?




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok