Radio Białystok | Wiadomości | Dwie czerwone kartki i dwa karne - Jagiellonia wygrała z Górnikiem Zabrze [wideo]

23.07.2017, 07:00, akt. 21:53

Piłkarze Jagiellonii dzięki bramce w doliczonym czasie pokonali u siebie beniaminka Górnika Zabrze 2:1 (0:0) w 2. kolejce ekstraklasy i prowadzą w tabeli, ex aequo z Wisłą Kraków. Wszystkie trzy gole w obecnym sezonie ekipa z Białegostoku zdobyła z rzutów karnych.

Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze, 23.07.2017, fot. Wojciech Szubzda

Spotkanie trenerów znanych z 1. ligi

W Białymstoku naprzeciw siebie stanęli trenerzy, którzy w poprzednim sezonie rywalizowali w 1. lidze. Marcin Brosz wciąż jest w Górniku, natomiast prowadzący wówczas Chrobrego Głogów Ireneusz Mamrot obecnie pracuje w Jagiellonii. Co ciekawe, był ostatnim trenerem, który pokonał Brosza - w 28. kolejce Chrobry wygrał z Górnikiem 2:0. Od tego czasu zabrzanie zwyciężyli we wszystkich meczach 1. ligi, a na inaugurację ekstraklasy wygrali z Legią Warszawa 3:1.

Teraz Mamrot znów pokonał Brosza, ale spotkanie było zacięte, a zabrzanie mieli swoje szanse.

Nudna pierwsza połowa

Pierwsza część spotkania nie przyniosła emocji i - podobnie jak w innych dotychczasowych meczach 2. kolejki - zakończyła się bezbramkowo.

Na emocje i gole kibice musieli czekać do drugiej połowy. W 53. minucie chorwacki obrońca Jagiellonii Ivan Runje uderzył groźnie głową, ale bramkarz Tomasz Loska popisał się świetną interwencją.

W 53. min. goście objęli prowadzenie. W sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali znalazł się Igor Angulo i bez kłopotu trafił do siatki. To trzeci gol Hiszpana w obecnym sezonie - w poprzednim był królem strzelców 1. ligi.

Jaga strzela tylko z karnych

Kłopoty zabrzan zaczęły się w 69. minucie. Wówczas sędzia Paweł Raczkowski podyktował rzut karny dla Jagiellonii za zagranie ręką Daniego Suareza, a hiszpański obrońca gości zobaczył za to drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Kilkadziesiąt sekund później "jedenastkę" wykorzystał Litwin Arvydas Novikovas.

Mimo gry w osłabieniu podopieczni Brosza rzucili się do ataków. Między 74. i 76. minutą dwie świetne okazje miał Rafał Kurzawa - za każdym razem skuteczną interwencją popisywał się słowacki bramkarz Marian Kelemen.

W końcówce spotkania Jagiellonia nacisnęła. W 86. minucie bliski szczęścia był Brazylijczyk Sitya Guilherme, a cztery minuty później Czech Martin Pospisil.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się sprawiedliwym z przebiegu spotkania remisem, arbiter ponownie podyktował rzut karny dla Jagiellonii, a Czech David Ledecky zobaczył czerwoną kartkę (za drugą żółtą). Protesty gości na nic się zdały.

Tym razem wykonawcą "jedenastki" był wprowadzony krótko wcześniej na boisko Łukasz Sekulski. Nie pomylił się i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

Żółto-czerwoni liderem tabeli

Jagiellonia w obecnym sezonie zdobyła trzy bramki i wszystkie z rzutów karnych. Podopieczni trenera Mamrota z kompletem sześciu punktów prowadzą w tabeli ekstraklasy, ex aequo z Wisłą Kraków. Zabrzanie ponieśli pierwszą porażkę od 28 kwietnia.

Następny mecz Jagiellonia zagra w niedzielę (30.07) na wyjeździe z Pogonią Szczecin.

Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 2:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Igor Angulo (56), 1:1 Arvydas Novikovas (71-karny), 2:1 Łukasz Sekulski (90+3-karny).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Ivan Runje. Górnik Zabrze: Maciej Ambrosiewicz, Dani Suarez, Adam Wolniewicz, David Ledecky. Czerwona kartka za drugą żółtą - Górnik Zabrze: Dani Suarez (69), David Ledecky (90+2).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 11 236.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga (78. Karol Świderski), Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Sitya Guilherme - Fedor Cernych, Rafał Grzyb, Arvydas Novikovas, Taras Romanczuk, Dmytro Chomczenowskyj (58. Martin Pospisil) - Cillian Sheridan (83. Łukasz Sekulski).

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Michał Koj - Damian Kądzior (71. Meik Karwot), Maciej Ambrosiewicz, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa - Łukasz Wolsztyński (58. David Ledecky), Igor Angulo (89. Bartłomiej Olszewski).

Po meczu Jagiellonia - Górnik (2:1) powiedzieli:

Ireneusz Mamrot (trener Jagiellonii Białystok):

Mecz, w którym w części końcowej nie zabrakło emocji. Dużo zdrowia kosztowało to nie tylko zawodników, ale i kibiców, a także nas na ławce. Mocno cierpieliśmy na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie. Ten okres grania co trzy dni gdzieś tam był widoczny. Na pewno szacunek dla drużyny, że w tak trudnym momencie potrafiła odnieść zwycięstwo. Muszę wspomnieć o Marianie (Kelemanie - PAP) - obronił w dwóch kluczowych sytuacjach. Później my mieliśmy dwie stuprocentowe okazje, Pospisil i Guilherme. Wcześniej jednak Górnik miał sytuacje i gdyby nie postawa Mariana, nie kończylibyśmy meczu w takim nastroju. Ale na pewno na zwycięstwo pracował cały zespół. Chciałbym podziękować drużynie i przede wszystkim kibicom, którzy do końca mocno nas wspierali i wierzyli -powiedział opiekun Jagi.

Marcin Brosz (trener Górnika Zabrze):

Kluczowe sytuacje mieliśmy wówczas, gdy już graliśmy w dziesięciu. Zdajemy sobie sprawę, że mając takie sytuacje, musimy być tutaj bezwzględni, tak jak Igor Angulo (zdobył gola na 1:0 dla Górnika - PAP). Również fragment takiej gry jest dla nas mocno do przemyśleń - strzelamy bramkę i to jest moment, kiedy wiemy, że Jagiellonia się otworzy. To musimy nauczyć się wykorzystywać. Ale mamy młody zespół, który się rozwija. Na pewno z czasem nabierzemy doświadczenia i takie mecze będziemy trochę inaczej kontrolowali niż ten dzisiejszy - powiedział Marcin Brosz.

źródło: PAP | red: wsz, mag

Jagiellonia Białystok odpadła z rywalizacji w europejskich rozgrywkach. W meczu rewanżowym z FK Gabala przegrała 0:2 (0:1) w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Europy. W pierwszym meczu był remis 1:1 i to Azerowie zagrają w 3. rundzie z Panathinaikosem Ateny.

Jagiellonia wygrała w Niecieczy na początek ligowego sezonu

16.07.2017, 00:23

Jagiellonia Białystok wygrała 1:0 w meczu ligowym z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza.