Radio Białystok | Wiadomości | Opowieść o kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność – "Popiełuszko" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Opowieść o kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność – "Popiełuszko" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

21.10.2017, 13:14, akt. 13:40

Przedstawienie "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary powstało z inicjatywy podlaskiej Solidarności; jest częścią obchodów 70. rocznicy urodzin i 33. rocznicy śmierci ks. Jerzego. Premiera w Teatrze Dramatycznym - w sobotę (21.10) wieczorem.

Pokaz fragmentu spektaklu "Popiełuszko" w Teatrze Dramatycznym, fot. Monika Kalicka
Pokaz fragmentu spektaklu "Popiełuszko" w Teatrze Dramatycznym, fot. Monika Kalicka

"Ani przez chwilę nie zastanawiałem się nad tym, czy warto podjąć to wyzwanie" - powiedział w środę (18.10) na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Półtorak przyznając, że przygotowanie takiego spektaklu zaproponował mu przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.

Jakim człowiekiem był Popiełuszko?

Jak powiedział reżyser Jan Nowara, to spektakl o tym, jakim człowiekiem był Popiełuszko. "Zdaliśmy sobie sprawę, że stajemy przed takim niezwykłym zadaniem. I od razu postanowiliśmy nie mierzyć się ze świętością, tylko z człowieczeństwem księdza Jerzego Popiełuszki, bowiem w tej postaci to, co ludzkie, zwyczajne, ciepłe, miesza się z takim niezwykłym rodzajem świętości" - mówił.


Posłuchaj rozmowy z Jakubem Lasotą – odtwórcą roli ks. Jerzego Popiełuszki


Jan Nowara powiedział, że realizatorzy stanęli przed zadaniem, w jaki sposób opowiedzieć historię ks. Jerzego. Stąd pomysł by był to teatr misteryjny. Dodał, że inspiracją był sam scenariusz, który składał się z "pulsów, mgnień, migawek" z życia. Spektakl pokazuje ważne momenty z życia księdza, ważne - jak mówił Nowara - "węzły": rodzinne, edukacji, spotkań z mentorami duchowymi.

Jakub Lasota, odtwórca roli ks. Jerzego, powiedział, że w swojej roli chciał pokazać skromność i charyzmę księdza. 

Dla mnie najpiękniejsze w Jerzym jest to, że nie szukał poklasku, on nie próbował używać wielkich słów czy też wielkich gestów by zjednać sobie ludzi, on zupełnie innymi środkami, innym wyrazem, swoim własnym skromnym, ludzkim docierał do ludzi. Myślę, że to jest o wiele trudniejsze zadanie niż mierzenie się z ikoną, bo ikony to są pomniki, one są zimne, puste bardzo często w środku. A przede mną stanęło zadanie zupełnie inne - pokazać ciepłego, skromnego człowieka - powiedział aktor.

Obecny na konferencji wiceprzewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Eugeniusz Formejster powiedział, że związkowi zależało na pokazaniu postaci ks. Jerzego młodzieży. "Nam, starszym działaczom, starszym osobom, ks. Jerzy jest bardzo dobrze znany, ale chcieliśmy z tym przesłaniem wyjść do młodzieży. Młodzież dzisiaj, w tych trudnych czasach, poszukuje idoli, poszukuje pewnych przykładów do odpowiedniego zachowania, do wzoru życia, ks. Jerzy jest doskonałym przykładem" - podkreślił Formejster.

Duchowy przywódca Solidarności

Pochodzący z regionu ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

źródło: PAP | red: sk


ZOBACZ TEŻ:


70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

14.09.2017, 07:37

W czwartek (14.09) przypada 70. rocznica urodzin Jerzego Popiełuszki. Ksiądz urodzony w Okopach koło Suchowoli był duchowym przywódcą Solidarności, duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Zginął w 1984 roku z rąk SB.


Uroczystości poświęcone 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli i w Okopach

10.09.2017, 07:19

W Suchowoli i Okopach (Podlaskie) odbyły się w sobotę i niedzielę obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Podczas niedzielnych uroczystości w Okopach mówiono m.in. o idei powstania w tym miejscu muzeum ks. Popiełuszki.


7. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

6.06.2017, 11:40

6 czerwca mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku.


Pobiegli szlakiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - 21. Cross Trzeźwości w Suchowoli

28.05.2017, 08:25

Przemierzyli szlak, który wielokrotnie pokonywał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ponad stu biegaczy wzięło udział w 21. Crossie Trzeźwości w Suchowoli.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok