Radio Białystok | Wiadomości | Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci"

Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci"

29.05.2018, 16:38, akt. 16:59

W sumie kilkudziesięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Białymstoku wzięło udział w zajęciach plastycznych "Da Vinci". Program miał im pomóc w resocjalizacji; trwał trzy lata i ma być kontynuowany.

Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci", fot. Marcin Mazewski
Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci", fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci" - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wystawa prac więźniów

We wtorek (29.05) w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku otwarto wystawę podsumowującą postępy osadzonych w sztuce malarskiej. Można na niej oglądać około 30 prac wykonanych przez osoby odbywające wieloletnie kary więzienia, a także skazanych na dożywocie.

Wystawę zatytułowano "Niepodległa 1.8", co - jak mówił prowadzący zajęcia Arkadiusz Świętochowski - ma nawiązywać do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. - To też symboliczny tytuł pokazujący, czym jest wolność dla osadzonych - dodał. Powiedział też, że "1.8" to z jednej strony rok, z drugiej strony liczba uczestników tegorocznych zajęć, w sumie dziewięć osób - jedna, która bierze w nich udział od początku, i osiem, które dołączyły niedawno.

Arkadiusz Świętochowski mówił, że zajęcia pozwalają uczestnikom zauważyć, iż - jak podkreślił - "mają w sobie coś pozytywnego". Ocenił, że osadzeni, którzy biorą w nich udział, mają lub też odkrywają w sobie talent malarski i go rozwijają. - Zajęcia to dla nich praca nad sobą, droga, którą muszą pokonać, a prace są zobrazowaniem tych dylematów, tej drogi, którą musieli przejść - dodał.

Anna Kondraciuk z Aresztu Śledczego w Białymstoku powiedziała dziennikarzom, że dają szansę skazanym spojrzeć nieco szerzej na siebie, że - jak mówiła - "mają coś więcej do zaoferowania światu, więcej niż swoje złe czyny, mają talent, co jest pozytywną rzeczą". - Przez swój talent mogą pomóc innym - dodała.

Część prac ma być przekazana na cele charytatywne

Część prac ma być przekazana na cele charytatywne i wesprzeć organizacje pomagające m.in. młodym ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Arkadiusz Świętochowski zapowiedział, że aspekt pomocy innym przez malowanie obrazów ma być rozwijany w kolejnych edycjach.

Kontynuację zajęć zapowiedział też obecny na wernisażu dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku płk Piotr Kondraciuk. Mówił, że wspiera wszelkie działania, które pomagają "poprawić się człowiekowi".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rośnie liczba więźniów podejmujących pracę

27.04.2018, 14:35

Szkolenia, kursy i nauka sprawiają, że o 20 proc. wzrosła liczba osadzonych, którzy podjęli pracę - mówili przedstawiciele służby więziennej i naukowcy na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.


Skazani przekazali obrazy na akcję "Gest solidarności z Aleppo"

11.04.2018, 12:47

Caritas Archidiecezji Białostockiej przy współpracy z podlaskimi Zakładami Karnymi i Aresztami Śledczymi prowadzi akcję charytatywną "Gest solidarności z Aleppo". Skazani przekazali obrazy, które trafią do darczyńców w ramach programu "Rodzina Rodzinie".


Podlaska Służba Więzienna będzie współpracowała z Grupą Ratowniczą Nadzieja

20.03.2018, 15:29

Chodzi głownie o zapewnienie bezpieczeństwa skazanym oraz prowadzenie certyfikowanych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


Będzie praca dla więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

19.02.2018, 17:20

100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok