Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Wulgaryzmy na protestach, język urzędniczy i słownik pandemii
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wulgaryzmy wykrzykiwane na manifestacjach i wypisywane na plakatach, niezrozumiały język urzędowy, a także jak pandemia wpłynęła na nasz język - o tym mówi językoznawca dr Konrad Szamryk z Uniwersytetu w Białymstoku.
Nikt nie ma już wątpliwości, że mamy do czynienia nie tylko z pandemią koronawirusa, ale też pandemią nadwagi i ociężałości.
Zamknięte lodowiska, stoki narciarskie, domy kultury czy muzea - te ferie są zdecydowanie inne niż zwykle, ale nie muszą być nudne.
Co trzeci Polak przyznaje, że te święta Bożego Narodzenia będą mniej radosne niż zwykle. Jak w tej trudnej sytuacji się z nich cieszyć i spędzić je bezpiecznie, nie zapominając o naszych seniorach?
Młodzi kontra starzy, czyli konflikt pokoleń. Istniał od zawsze, ale znawcy tematu zwracają uwagę, że teraz - w czasie pandemii - trochę się zaostrzył. Dlaczego i na jakim tle?
Z badań wynika, że uczniowie i studenci to grupa osób, która chyba najbardziej odczuła skutki globalnego strachu przed koronawirusem. Zamknięte szkoły i uniwersytety całkowicie zmieniły ich tryb życia.
Prawie 30 proc. dzieci i młodzieży w czasie lockdownu doświadczyło co najmniej jednej z form krzywdzenia - co dziesiąte przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej, tyle samo - wykorzystywania seksualnego.
Pandemia koronawirusa i związane z nią zamknięcie szkół odbiły się na nauce małych dzieci.
Co nas najbardziej stresuje w pandemii, czego się boimy i jak sobie z tym radzić.
Czy teraz, w czasie walki z pandemią patriotyzm, narodowe wartości, postawy obywatelskie nabierają zupełnie innego znaczenia? Czy jest to czas, kiedy możemy zamanifestować swój patriotyzm? W jaki sposób?
Prowadzący:
Iza Serafin