"Jeż to pożyteczny zwierz"

17 listopada 2019

stock.adobe.com
stock.adobe.com

"Jeż to pożyteczny zwierz" - Bajkowy Południk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Listopad to zdecydowanie taki miesiąc, który nastraja do refleksji, do wspominania. W listopadzie właśnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Co więcej, ta listopadowa data nie jest przypadkowa – bo to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. A bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, jedne rozweselają i bawią, inne wzruszają, z niektórymi bohaterami kumplujemy się przez całe życie a inni nas drażnią, w wielu bajkach autorzy przemycają ważne treści, które potrafią do nas dotrzeć w zupełnie zaskakujących chwilach.

Zdarza się że w listopadzie panie pozwalają dzieciom przychodzić do przedszkola poprzebieranymi za swoje ulubione postaci z bajek. Jeśli szukacie miejsca, w którym mieszkają wszystkie bajkowe postaci - to zaglądajcie do szkolnej, domowej biblioteki. To właśnie tam, na półkach, każdy odnajdzie wróżki, księżniczki, krasnale i wiele, wiele innych bajkowych postaci.   


"Jeż to pożyteczny zwierz"

Na specjalnych zajęciach edukacyjnych w kilkunastu białostockich szkołach podstawowych. Co więcej niektóre szkoły otrzymują domki dla jeży, które staną w mało uczęszczanych, spokojnych, zadrzewionych miejscach. Wszystko po to by mogły spokojnie przezimować. Przed jeżami najdłuższy sen w ciągu roku.

Przygotowują się do zimowej hibernacji i dlatego od czasu do czasu spotkamy je spacerujące również po naszych ścieżkach.

Schronienia szukają m.in. w parkach, lasach i w miastach. By pomóc im przetrwać ten trudny czas i zwiększyć szanse na przeżycie możemy je np. dokarmiać.

Podczas hibernacji jeże nie reagują na bodźce zewnętrzne, a temperatura ich ciała spada do 5 stopni.Przeczytaj, zanim skomentujesz

Przed nami Dzień Ojca i początek kalendarzowego lata


Jesteśmy na chwilę przed rozpoczęciem kalendarzowego lata i tuż przed Dniem Taty.Śniadanie - najważniejszy posiłek w ciągu dnia


Wiosenne okoliczności przyrody sprzyjają ekologicznym aktywnościom i postanowieniom. To też najlepszy czas, by zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe.Dzieci postrzegają świat zupełnie inaczej niż dorośli. Co jest dla nich najważniejsze?


My co tydzień oddajemy głos najmłodszym słuchaczom, bo dzieci postrzegają świat zupełnie inaczej niż dorośli.Zbliża się Dzień Dziecka


Dzień dobry! Tu Bajkowy południk w PRB… świąteczny po Dniu Mamy, a przed Dniem Dziecka.Odwiedzamy szkołę w Wasilkowie i podróżujemy po Białymstoku ze Śledzikiem


Coraz piękniej rozkwita wiosna wokół nas, zazieleniły się drzewa w parkach, wypiękniały liście nasycone deszczem i słońcem, a my już prawie wszyscy wróciliśmy do szkół i ja postanowiłam odwiedzić jedną z nich - dokładnie Szkołę Podstawową im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Tam grupa trzecioklasistów uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Być jak...Za nami pierwsze spacery bez maseczek - wracamy do zwyczajów sprzed pandemii


Za nami pierwsze spacery bez maseczek, kiedy można było wysyłać przechodniom uśmiechy czyli eksperymentalne sygnały dobra!Co robimy z naszym wolnym czasem?


Za nami majówka, która zaskoczyła chłodem i deszczem tak, że nawet nie można się było w pełni ucieszyć z dodatkowego dnia wolnego.Pierwsza w tym roku, ale nie ostatnia majówka


Dzień dobry, tu Bajkowy południk w PRB w środku pierwszej w tym roku, ale nie ostatniej majówki!Dzień Książki


Bajkowy południk co tydzień mógłby świętować Dzień Książki, bo regularnie przecież czytamy i słuchamy, a ostatnio też zwiedzamy z książkowym przewodnikiem pod ręką.
 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok