Choinka - w poszukiwaniu tej wymarzonej

19 grudnia 2021

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
19 grudnia 2021 r. - Bajkowy południk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jeździmy, spacerujemy, oglądamy, wybieramy te najpiękniejsze – dla nas – podobno nie ma takiego drzewka, które podobałoby się wszystkim, każdy musi wybrać to swoje, jedyne i niepowtarzalne.   

Taka nasza musi mieć coś naszego np. ozdoby, które sami zrobimy. Inspiracje podrzucał Piotr Gutowski z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Oprócz pierników tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, dzwoneczki a okazuje się, że wszystkie one mają swoją symbolikę.

Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). Jabłka zapewnić miały zdrowie i urodę. Orzechy zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę. Papierowe łańcuchy wzmacniać mają rodzinne więzi i chronić dom przed kłopotami. Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia. Anioły mają opiekować się domem.

Może szukacie pomysłu na taką choinkę do swojego pokoju, dla babci. Zapewniam Was, że zdążycie jeszcze ją zrobić, a nawet wykorzystacie do tego to, co znajdziecie podczas świątecznych porządków.

Taka samodzielnie zrobiona choinka może stać się nową domową tradycją przedświąteczną. Możecie też pochwalić się nam, robiąc zdjęcia i wysyłając na adres: bajkowy@radio.bialystok.pl.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Światowy Dzień Pszczół


Lubię maj, bo prawie w każdym dniu tego miesiąca nie brakuje okazji do świętowania.Dzień Niezapominajki i Dzień Polskiej Muzyki i Plastyki


Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać to co istotne.Co wiedzą o Ignacym Łukasiewiczu dziewięciolatki z Wasilkowa?


Grupa uczniów ze świetlicy Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie uczestniczy w projekcie "Być jak Ignacy" w tym roku pod hasłem: "Na tropie Ignacego". Uczniowie przekonują, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej.Międzynarodowy Dzień Sadzenia Słoneczników i Dzień Słońca


W Międzynarodowym Dniu Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcać do sadzenia maleńkich ziarenek w najbardziej nieprzewidywalnych i nietypowych przestrzeniach, bo dodają kolorytu nawet najbardziej ponurym miejscom.Dzień Ziemi w Polskim Radiu Białystok


Wokół nas przyroda budzi się do życia. To ten cudowny moment, kiedy już widać zawiązki listków na drzewach. Pierwsze owocowe krzaki obsypują się drobnymi kwiatkami - to tak jakby przyroda wystroiła się na Dzień Ziemi.
W Polskim Radiu Białystok świętowaliśmy go w swoich ogrodach, gdzie zbudowaliśmy domek dla owadów - Świerkowa 1.Wielkanoc


To zupełnie szczególny dzień w kalendarzu – Wielkanoc!Międzynarodowy Dzień Gołębia


Za nami Dzień Gołębia, a przed nami Dzień Ziemi. Kwiecień to nasycony przyrodą miesiąc.Dzień Tęczy


Za nami Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki - kto przegapił wczoraj to święto możemy przedłużyć i uczcić z najbliższymi - przed zaśnięciem! A dziś w kalendarzu Dzień Tęczy.Międzynarodowy Dzień Teatru


Kto wybiera się świętować Międzynarodowy Dzień Teatru np. do Białostockiego Teatru Lalek?
 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nie Teatr

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok