Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Ukraińscy działacze kultury nagrodzeni 07.03.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kierownicy Ukraińskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ranok” otrzymali odznaczenia państwowe, przyznane przez Prezydenta RP. Kierownik zespołu Elżbieta Tomczuk otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a kierownik grupy instrumentalnej Piotr Ostaszewski – Srebrny Krzyż Zasługi. Ceremonia wręczenia orderów przez Wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego odbyła się w Bielskim Domu Kultury. Odznaczenia przyznano w ubiegłym roku, gdy zespół obchodził XXV lecie działalności, jednak uroczystości odwołano z powodu sytuacji epidemicznej.
W audycji powiemy także o tym, jak minął rok od ujawnienie pierwszego przypadku koronawirusa oraz związanych z tym ograniczeń. Jak wpłynęły one na nauczanie języka ukraińskiego w szkole podstawowej.
W związku ze zbliżającym się Narodowym Spisem Powszechnym, podczas którego będą zadawane pytanie na temat narodowości i języka, a audycji będzie o historii badań ukraińskich gwar Podlasia. Opowie o tym historyk, redaktor naczelny czasopisma „Nad Buhom i Narwoju” Jerzy Hawryluk. Ludmiłą Łabowicz – badaczka tradycyjnej kultury naszego regionu z Podlaskiego Instytutu Naukowego przybliży zwyczaje związane z tradycyjnym karnawałem – Miasnyciami i Maslianą.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
W Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbywają się zajęcia rysunku i malarstwa dla dorosłych. Prowadzi je artystka i nauczycielka Olha Danowa, która do Białegostoku przyjechała z Zaporoża
Związek Ukraińców Podlasia zorganizował w ubiegły weekend trzy koncerty muzyki ukraińskiej. W programie – relacja z koncertu w Dobrowodzie.
Białystok i Łuck będą realizować wspólny projekt, który przyczyni się do lepszej ochrony środowiska
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz