Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Noworoczne plany Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia i kolejny transport pomocy Ukrainie z Finlandii 15.01.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Powitaliśmy Nowy Rok według tzw. „starego stylu”. Przełom lat to czas wymiany kalendarzy. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia wydało kalendarz poświęcony potrawom z pieca chlebowego. Podsumowuje on projekt realizowany przez organizację, a o jej planach na 2023 rok rozmawiamy z przewodniczącym Mirosławem Stepaniukiem.
Kolejne dwa transporty z pomocą Ukrainie z Finlandii trafiły do Bielska Podlaskiego. Zebrana przez mieszkańców z regionu Joensuu pomoc charytatywna, za pośrednictwem Związku Ukraińców Podlasia, trafi do osób i instytucji w Ukrainie. Współpraca wolontariuszy z Finlandii i Związku trwa od początku rosyjskiej agresji. W tym czasie, dzięki pomocy jednej z bielskiej firm, podlaskie miasteczko stało się punktem dystrybucji pomocy, przyjmując prawie dziesięć humanitarnych konwojów z Finlandii.
W audycji powiemy także o kursach języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, organizowanych przez Fundację Ukraiński Dom, a Nina Grygoruk z Kuraszewa wspominać będzie świąteczny czas od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego, gdy w podlaskich wsiach kolędowano i organizowano świąteczne zabawy.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Bielskim Domu Kultury odbył się „muzyczny ukraiński maraton” - przesłuchania Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”.
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Związku Ukraińców Podlasia. W niedzielę (11.05) odbędzie się Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z pidlaśkoji krynyci”.
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz