Radio Białystok | Felieton | Czy z Czarnej Białostockiej zawracają wrony? - felieton Marka Gąsiorowskiego

Czy z Czarnej Białostockiej zawracają wrony? - felieton Marka Gąsiorowskiego

autor: Marek Gąsiorowski

21.05.2022, 07:28, akt. 07:35

Czarna Białostocka, miejscowość przy trasie S-19, mniej więcej w połowie drogi miedzy Sokółką a Białymstokiem. Wydawałoby się, że to całkiem blisko i pewnie jest tam tak samo jak u nas, obojętnie skąd na Czarną B. by nie spojrzeć, czyli wszystko mniej więcej na swoim miejscu. Otóż niekoniecznie.

Zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej, fot. Joanna Szubzda
Zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Czy z Czarnej Białostockiej zawracają wrony? - felieton Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kiedyś z moim dobrym znajomym się spieraliśmy, czy z Czarnej daleko jest do świata czy nie. Ja twierdziłem, że docierają autobusy linii dalekobieżnych, w samym centrum zatrzymują się pociągi, a do miejscowości asfaltem można dojechać z kilku stron. Otaczająca miasto Puszcza Knyszyńska tylko przydaje temu miejscu uroku.

Mój znajomek do tematu podszedł bardziej literacko. Reprezentował zgoła odmienny pogląd - miał prawo, bo w Czarnej Białostockiej mieszka od urodzenia i wie jak tam jest naprawdę.

- Tu koniec świata jest - rzekł stanowczo. Codziennie widzę, patrząc w niebo, jak nad Czarną zawracają wrony i lecą byle gdzie, byle nie wpaść do naszej czarnej dziury.

Ostatnio ów znajomek zadzwonił zaniepokojony.

- Słuchaj, te wrony to już tylko raz na tydzień dadzą radę do nas dolecieć i dalej zawracają. Jest gorzej niż było i wiem dlaczego. Jesteśmy jeszcze dalej od świata niż byliśmy.

I tu się zaczęła opowieść o ławkach nad zalewem Czapielówka. Miejscowe władze, chcąc przybliżyć ten zakątek Czarnej ludziom i światu, w okolicy zalewu pobudowały deptak. Postawiono ławki. Ta okolica stała się natychmiast ulubionym miejscem spacerów. 

Wydawało się, że te wrony do Czarnej B. znów będą przylatywać codziennie i zrodziła się nadzieja, że nie będą w końcu zawracać. A gdzie tam! Najpierw do akcji wkroczyli wandale, a potem złodzieje - część ławek zniszczono, część skradziono. Władza poszła jeszcze dalej. Skoro tak, to my ławki, które zostały - zabieramy.

W Czarnej rozpętała się burza. Ktoś przytomnie zauważył, że potrzebna ochrona lub monitoring, że władza kiepsko zrealizowała pomysł, zapomniała o tak ważnych sprawach. Ktoś inny skrytykował kierunek działań burmistrza i spółki. Skoro zabrali ławki bo ludzie niszczą, to zaraz włodarze wypompują wodę z Czapielówki, bo przecież mieszkańcy tam śmiecą. Zdejmą asfalt z ulic, zabiorą kosze z chodników bo one też są niszczone, jak nie przez ząb czasu, to przez wandali. 

Władza zamiast pilnować publicznego majątku zwyczajnie go przed ludźmi chowa, co nie służy miejscowym w żaden sposób. Wobec powyższych faktów wcześniej wydane na ten rzekomo trwały majątek pieniądze trzeba uznać za wyrzucone w błoto.

Co bardziej zapalczywi w rozmowach ze mną wypomnieli władzy, że dzięki jej staraniom w Czarnej nie zatrzymuje się żaden dalekobieżny pociąg. PKP uznały, że stacja Machnacz jest ważniejsza. Toż to potwarz. Wyjechać z Czarnej B. w dzień wolny od pracy - koszmar, połączeń kolejowych i autobusowych jak na lekarstwo.

Jak tak sobie o tym wszystkim myślę - rzucił kończąc naszą rozmowę mój znajomy z Czarnej - to mam przekonanie, że te wrony to w ogóle do nas przestaną przylatywać, bo my będziemy nie na samym końcu świata, będziemy jeszcze dalej.

Szkoda wron, szkoda ludzi.  

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiego
fot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok