Radio Białystok | Felieton | Nie każdemu wypada tym się chwalić - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Nie każdemu wypada tym się chwalić - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

11.09.2023, 11:28, akt. 11:30

Chyba żadna inna droga nie ma tylu ojców. Do trasy ekspresowej Suwałki - Białystok przyznają się nawet ci, którzy tej inwestycji wręcz szkodzili.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
Nie każdemu wypada tym się chwalić - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rząd ogłosił wpisanie jej do Krajowego Programu Budowy Dróg. No i się zaczęło. I samorządowcy, i posłowie, i przedsiębiorcy. Każdy chce sobie przypisać wyłączną zasługę. Czekam tylko, kiedy obecna opozycja zacznie prężyć w tej sprawie pierś do orderu. 

Może przypomnę podstawowe fakty, bo niektórym jakoś tak dziwnie się one zacierają. 

Decyzja o budowie tej drogi zapadła prawie 30 lat temu. Inwestycja w końcu ruszyła. Wybudowano nawet kawałek trasy z Białegostoku do Katrynki. Ale wszystko trzeba było wstrzymać w 2007 roku - po protestach ekologów dotyczących doliny Rospudy. Dwa lata później ówczesny rząd postanowił, że tej drogi w ogóle nie będzie. 

I co się działo od tego czasu? Generalnie - nic, albo prawie nic. Rządzący mieli w nosie, że to niesłychanie niebezpieczna droga, że ginie tu wiele osób. I jakoś nie przypominam sobie, aby tak aktywni dzisiaj prezydenci czy burmistrzowie zabierali wtedy głos w tej kwestii. 

Sprawa odżyła kilka lat temu przy okazji budowy trasy Via Carpatia. Wydawało się logiczne, że z południa kraju na północ pobiegnie ona po szlaku Białystok - Augustów - Suwałki. Jednak z niejasnych przyczyn wybrano inny wariant - przez Knyszyn - Grajewo - Ełk do trasy Via Baltica. Wybuchła wojna na petycje, wpływy oraz wizyty w stolicy.

Ciekawe było to, że nie wszyscy parlamentarzyści z naszego regionu podpisali się w lipcu 2021 roku pod petycją do premiera, by Via Carpatia przebiegała przez Augustów. A wtedy ważyło się, czy jedna droga, czy druga. Niebezpieczna trasa z Suwałk do Białegostoku znowu mogła zostać na lodzie. Nie każdemu wypada więc, by dzisiaj tą inwestycją się chwalić.   

Ostatecznie wybudowane mają być obie drogi. Szkoda tylko czasu. I tych wszystkich, którzy trasę Suwałki - Białystok muszą pokonywać. 

| red: mik

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadwayfot. Renata Siepka
23.01.2023, 10:46, akt. 24.01.2023, 10:56

Zafundował ludziom gehennę - felieton Tomasza Kubaszewskiego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok