Radio Białystok | Felieton | Top Inwestycje Komunalne - felieton Adama Dąbrowskiego

Top Inwestycje Komunalne - felieton Adama Dąbrowskiego

11.04.2023, 14:56, akt. 14:59

Jednym z najczęściej słyszanych dziś stwierdzeń jest prawdopodobnie: święta, święta i po świętach. W Łomży można by do tego jeszcze dorzucić: głosowanie, głosowanie i po głosowaniu, ponieważ we wtorek rano (11.04) zakończyło się głosowanie internautów w rankingu Top Inwestycje Komunalne 2023, do którego to miasto zgłosiło rewitalizację swojego Starego Rynku.

źródło: portalsamorzadowy.pl
źródło: portalsamorzadowy.pl


0:00
0:00
Top Inwestycje Komunalne - felieton Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponieważ można było głosować nie tylko za poparciem, ale i przeciw, dobra wiadomość jest taka, że nie popiera tej inwestycji tylko dziewięć osób. Gorszą informacją jest, że klawisz z kciukiem skierowanym do góry nacisnęło… pięciu internautów. A to znaczy, że przy – przyznajmy – nikłym zainteresowaniu głosowaniem, i tak efekt trwających prawie trzy lata prac odnotował dwukrotnie więcej przeciwników niż zwolenników.

No to może znowu coś pozytywnego. Zgłoszona także do tego rankingu budowa nowej linii tramwajowej w Toruniu ma jeszcze mniejsze poparcie niż remont łomżyńskiego placu przed ratuszem. Oczywiście procentowo, bo zainteresowanie głosowaniem było tam jakieś pięćdziesiąt razy większe. Ale budowa kilkunastu kilometrów torów dla tramwajów zdobyła poparcie tylko co trzeciego opiniującego ten pomysł władz samorządowych. A nasz ma wynik o niemal 2,5 procent wyższy. Łomża ma więc bardziej top inwestycję niż ta toruńska.

Jeśli to podsumowanie rankingu ma być takim poświątecznym przekładańcem dobrych i złych wiadomości, to może czas zauważyć, że kilkanaście głosów oddanych przez prawie dwa miesiące przez mieszkańców 60-tysięcznego miasta to… no, to niezbyt wiele. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że o wiele więcej, a nawet zaryzykuję, że kilkukrotnie więcej osób było zaangażowanych w wymyślanie, projektowanie, a potem wykonywanie tej inwestycji…

Nawet niedokończoną jeszcze fotowoltaiką na obiektach użyteczności publicznej w powiecie dzierżoniowskim było zainteresowanych więcej głosujących, że aż wstyd porównywać z modernizacją oczyszczalni ścieków w Lublińcu. Ta inwestycja nie tylko skłoniła do głosowania z dziesięć razy więcej internautów niż nasz Stary Rynek, ale na dokładkę ani jeden głos nie pojawił się po stronie opinii negatywnych.

Aż chciałoby się powiedzieć: to takie inwestycje się zgłasza do topowych, panowie!
I panie. Bo nie wiadomo kto z Łomży to zgłoszenie do konkursu wysłał.

Ale wypada zakończyć czymś pozytywnym. Niestety, z lokalnego podwórka już nic nie wyskrobię. To może coś takiego: jeśli ktoś planuje wyjazd wakacyjny, czy może nawet jakiś wcześniejszy weekendowy do Kołobrzegu, to będzie mógł skorzystać z inwestycji, którą internauci uznali za najbardziej topową w Polsce.

Czterokilometrowa promenada wzdłuż wybrzeża Bałtyku została pozytywnie oceniona przez ponad 10 tys. osób. W liczbach bezwzględnych to byłby prawie co czwarty mieszkaniec tego miasta, wliczając w to niemowlęta i seniorów. Prawdopodobnie więc nie tylko kołobrzeżanie głosowali na ten projekt, ale także ci, którzy zamierzają z tej promenady korzystać gościnnie.

A ze Starego Rynku w Łomży? Cóż…
Nadzieja jeszcze w ekspertach, bo te wyniki to tylko taka nagroda publiczności. A jaka naprawdę jest pierwsza dziesiątka Top Inwestycji Komunalnych 2023, dowiemy się pod koniec kwietnia podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

A przecież słyszy się, że ostatni będą pierwszymi, może więc jednak Łomża?
No i Toruń – niech mu będzie, chociażby dlatego, że to Rok Kopernika.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Fot. Katarzyna Cichoń
FELIETON
20.06.2024, 19:01, akt. 21.06.2024, 20:13

Dyrektywa butelkowa - felieton Marka Gąsiorowskiegofot. PRB
6.05.2024, 14:59, akt. 7.05.2024, 12:09

Balkon z widokiem na areszt - felieton Marka Gąsiorowskiego

źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiegofot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiegoźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok