Radio Białystok | Galerie | Czy z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Czy z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

27.01.2017, 15:00, akt. 17.04.2017, 12:14

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Czy z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko? - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pijemy coraz mniej mleka, ale z roku na rok rośnie spożycie jogurtów, maślanek i serów, czyli przetworzonych produktów mleczarskich - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Mleko jest przede wszystkim źródłem wapnia, białka i witamin, choć zawiera także fosfor, magnez i potas. Według dietetyczki Magdaleny Radziszewskiej, choć potrzebujemy przede wszystkim wapnia, które mamy w mleku świeżym, to dużo zdrowsze, szczególnie zimą, jest dla nas mleko zsiadłe. - To mleko jest znacznie lepsze dla naszego organizmu, zawiera kultury bakterii, które nie tylko poprawiają naszą odporność, ale i pracę naszego układu pokarmowego - dodaje dietetyczka. Świeże, nawet pasteryzowane mleko, należy jednak do produktów, które szybko i łatwo się psują. - Żeby przedłużyć jego trwałość powinniśmy je odpowiednio przechowywać - radzi Izabela Szamrej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Najważniejsze jest zachowanie tzw. łańcucha chłodniczego. Chodzi o jak najszybsze przetransportowanie mleka z chłodni w sklepie do lodówki w domu. Nie dotyczy to mleka UHT, którego temperatura przechowywania jest wyższa od 20°C. Przeciętnie każdy z nas pije nieco ponad 3 litry mleka miesięcznie. Pomimo, że konsumpcja mleka spada, to co trzeci Polak spożywa je 2-3 razy w tygodniu. Równie często sięgamy po jogurty, zaś kefiry i mleko zsiadłe trafiają do naszego jadłospisu średnio 3 razy w miesiącu. Eksperyment dziennikarzy Polskiego Radia Białystok Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy każdy rodzaj mleka nadaje się na mleko kwaśne. Kupili trzy różne rodzaje mleka dostępne w każdym sklepie: dwa pasteryzowane w różnych warunkach i UHT, odwiedzili także mlekomat z mlekiem prosto od krowy. Następnie mleko trafiło do słoików i w ciepłe miejsce. Po kilku dniach okazało się, że zsiadło się i nadawało do spożycia jedynie mleko prosto od krowy. W pozostałych słoikach, z mlekiem UHT i pasteryzowanym "doszło do jakiegoś procesu biologicznego", ale nie powstało zsiadłe mleko nadające się do jedzenia. (ar, kk/wsz) Zobacz też: Czy ufamy nieznajomym? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok Czy jesteśmy przesądni? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok Wymówki nietrzeźwych kierowców - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

| red: wsz, mak, ary

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy ufamy nieznajomym? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

20.01.2017, 15:21

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić zaufanie mieszkańców Białegostoku do obcych dzwoniących domofonem.


Czy jesteśmy przesądni? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

13.01.2017, 15:24

Według ostatnich badań CBOS tylko 9 proc. Polaków uważa się za pechowców, ale ponad połowa z nas wierzy w przynajmniej jeden przesąd.


Wymówki nietrzeźwych kierowców - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

29.12.2017, 14:22

Z policyjnych statystyk wynika, że pod koniec roku o ponad 1/3 rośnie liczba kierowców, którzy prowadzą samochód będąc pod wpływem alkoholu. Z badań wynika też, że ponad 25 proc. z nas nie ma pojęcia o tym, w jaki sposób organizm pozbywa się alkoholu i jak długo to trwa. 2/3 ankietowanych twierdzi, że pomaga kawa, zimny prysznic, picie wody, czy wysiłek fizyczny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]


Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok