Radio Białystok | Galerie | Co oprócz mrozu wpływa na rozładowywanie się akumulatorów? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Co oprócz mrozu wpływa na rozładowywanie się akumulatorów? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

3.02.2017, 15:22, akt. 8.09.2017, 10:26

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Co oprócz mrozu wpływa na rozładowywanie się akumulatorów? - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mimo, że do wiosny coraz bliżej, a synoptycy nie zapowiadają siarczystych mrozów, samochodowe akumulatory zmęczone niskimi temperaturami mogą zawodzić w najmniej oczekiwanych momentach. Szczególnie, kiedy zapomnimy o wyłączeniu oświetlenia kabiny auta, świateł, czy radia na noc. Andrzej Twarowski, właściciel jednego z warsztatów zajmujących się wymianą i sprzedażą akumulatorów zaznacza, że zimą problemy z zasilaniem dotyczą nie tylko starych aut. Niska temperatura osłabia każdy akumulator, dodatkowo sprawia, że gęstnieje olej w silniku. Połączenie tych dwóch elementów może doprowadzić do problemów z utratą mocy również w nowych samochodach. Nie oznacza to jednak, że musimy wymienić akumulator. W większości przypadków taką baterię da się powtórnie naładować, ale zajmuje to nawet dobę lub dłużej. Mieszkańcy Białegostoku mogą podczas zimy liczyć na pomoc Straży Miejskiej w uruchomieniu samochodu Od ponad miesiąca mieszkańcy Białegostoku mogą liczyć na pomoc Straży Miejskiej w uruchomieniu samochodu. Według rzecznik prasowej strażników Joanny Szerenos-Pawilcz, kierowcy tej zimy dużo częściej proszą o takie wsparcie. Akcja rozpoczęła się pod koniec grudnia 2016 roku i od tego czasu strażnicy przyjęli 525 zgłoszeń. To dużo więcej niż przed rokiem, kiedy akcja trwała od stycznia do kwietnia, a zawiadomień było o blisko 300 mniej. Z Badań firmy Johnson Controls wynika, że 20 % akumulatorów w polskich samochodach nadaje się do wymiany. Najczęstsze przyczyny rozładowania akumulatora to ekstremalne temperatury, nieregularne użytkowanie, pokonywanie zbyt krótkich tras i wiek samochodu. Eksperyment naszych dziennikarzy Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić, ile prądu zużywają włączone przez kierowców elementy auta, na przykład grające radio, światła postojowe, centralny zamek, czy immobilizer. Przy wyłączonym samochodzie pobór prądu jest niewielki, sięga zaledwie 100 miliamperów. Jeśli w aucie włączone jest światło w kabinie czy w schowku, pobór prądu jest już na poziomie 2,5 ampera. Grające radio to utrata nieco ponad 1 ampera, a włączone "postojówki" ponad 3,5 ampera. Jeśli mamy w samochodzie akumulator słaby lub o niedużej pojemności, to w ciągu kilkunastu godzin możemy go rozładować do zera. Doraźnym rozwiązaniem może być uruchomienie auta kablami rozruchowymi. Musimy jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności podłączania: najpierw "plus", a dopiero później "minus". Dzięki temu unikniemy przypadkowego zwarcia. Kable po uruchomieniu samochodu odłączamy w kolejności odwrotnej. (ar/kk, mag)

| red: mag, ary

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.01.2017, 15:00

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy każdy rodzaj mleka nadaje się na mleko kwaśne.


Czy ufamy nieznajomym? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

20.01.2017, 15:21

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić zaufanie mieszkańców Białegostoku do obcych dzwoniących domofonem.


Czy jesteśmy przesądni? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

13.01.2017, 15:24

Według ostatnich badań CBOS tylko 9 proc. Polaków uważa się za pechowców, ale ponad połowa z nas wierzy w przynajmniej jeden przesąd.


Wigilia z cateringu? - doświadczenie dziennikarzy Radia Białystok

16.12.2016, 15:25

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić, ile kosztuje wigilia zamówiona w firmie cateringowej, a ile przygotowana samemu.


Co można wyssać z powietrza? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

2.12.2016, 15:25

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić czystość wdychanego powietrza.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok