Radio Białystok | Galerie | Wystawa "Kolory zimy: rękawiczki z Estonii" w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku

Wystawa "Kolory zimy: rękawiczki z Estonii" w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku

1.03.2017, 15:15, akt. 15:22

W Uniwersyteckim Centrum Kultury na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać wystawę "Kolory zimy: rękawiczki z Estonii”.

Wystawa "Kolory zimy: rękawiczki z Estonii", fot. Monika Kalicka
Wystawa "Kolory zimy: rękawiczki z Estonii", fot. Monika Kalicka

Dla żyjących w północnym klimacie Estończyków rękawice są niezbędnym elementem ubioru. Oprócz walorów praktycznych, odgrywają one także ważną rolę w estońskiej kulturze ludowej, a tradycja ich wyrabiania na drutach jest w Estonii żywa do dziś. W zależności od regionu powstawały różne modele rękawic. W wyglądzie rękawiczek znajdowały odzwierciedlenie ludzkie myśli i uczucia, a widoczne na nich wzory opowiadają dziś historie z zamierzchłych czasów. 

Od kiedy nosi się w Estonii rękawiczki dziergane na drutach? Dlaczego są tak barwne i wzorzyste? W jaki sposób uzyskiwano kolorową przędzę? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z wystawy "Kolory zimy: rękawiczki z Estonii". 

- Wystawa, która przyjechała do Białegostoku, to ciekawy sposób zaprezentowania zbiorów utworzonego w 1909 roku Estońskiego Muzeum Narodowego. Oczywiście mówimy tylko o niewielkiej ich części, bo cała muzealna kolekcja liczy aktualnie ponad 5000 rękawiczek – opowiada dr Iwona Wrońska, konsul honorowa Estonii w Białymstoku. - Rękawiczki, które
można zobaczyć w Uniwersyteckim Centrum Kultury stanowią kopie oryginalnych obiektów muzealnych, a zostały wykonane przez studentów i absolwentów Akademii Kultury w Viljandi, która jest oddziałem Uniwersytetu w Tartu.

Wystawę na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku można będzie oglądać do 22 marca.

źródło: UwB | red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower


NAGY BAND live, fot. Monika Kalicka
6.10.2019, 11:42, akt. 19:55

Koncert live - Nagy Band [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok