Radio Białystok | Galerie | Marsz, odsłonięcie pomnika czy zbiórka krwi - w Podlaskiem oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [zdjęcia]

Marsz, odsłonięcie pomnika czy zbiórka krwi - w Podlaskiem oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska, Marcin Gliński, Marcin Mazewski

1.03.2018, 07:15, akt. 2.03.2018, 15:59

1 marca w Polsce przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji ulicami Białegostoku przeszedł marsz upamiętniający bohaterów niepodległościowego podziemia.

Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 01.03.2018, fot. Joanna Szubzda
Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 01.03.2018, fot. Joanna Szubzda

Odsłonięcie pomnika "Inki" - relacja Edyty Wołosik

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - relacja Marcina Glińskiego

Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marsz i odsłonięcie pomnika w Białymstoku

W Białegostoku przeszedł marsz upamiętniający bohaterów niepodległościowego podziemia. Trasa była podobna jak w roku ubiegłym.

- Ruszamy z Rynku Kościuszki, spod pomnika Józefa Piłsudskiego. Następnie przejdziemy ulicą Mickiewicza w kierunku galerii Alfa i dalej ulicą Świętojańską, do cmentarza wojskowego przy ulicy 11 listopada - mówił Bartosz Sokołowski.

Przygotowano również projekcję filmową związaną z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 10 marca o 17:00 w kinie TON odbędzie się pokaz filmu "Podwójnie wyklęty", połączony ze spotkaniem z autorką obrazu Ewą Szakalicką. Wstęp wolny.

Odsłonięcie pomnika "Inki"

Choć pomnik Danuty Siedzikówny "Inki" jest w przestrzeni publicznej Białegostoku od kilkunastu tygodni, to dopiero teraz go poświęcono i odsłonięto. Nieprzypadkowo stało się to 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

To jeden z projektów budżetu obywatelskiego z 2016 roku i tym bardziej dziwić może fakt, że uroczystość przebiegała w złej atmosferze.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego: Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tego dnia w Białymstoku, na Plantach, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince". Wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w tej uroczystości, prezydent Białegostoku zaprasza na godz. 18.00.

Z zaproszenia skorzystało kilkadziesiąt osób, które w bardzo mroźny wieczór specjalnie przyszły na Planty. Odsłonięcie pomnika musiały jednak obserwować zza barierek, ustawionych kilkanaście metrów od pomnika. Wielu z nich nie rozumiało tej sytuacji. Co więcej na teren uroczystości nie wpuszczono też rodziców Katarzyny Panasewicz - pomysłodawczyni tej inicjatywy, która złożyła wniosek i zbierała, m.in. z rodzicami podpisy, by doprowadzić do realizacji.

Teren został wygrodzony tak, jak dzieje się to podczas wielu innych uroczystości, aby osoby, które uczestniczą w ceremoniale mogły spokojnie się poruszać, uroczystość odbywała się z udziałem wojska, chodziło o zachowanie godnego charakteru i o porządek; jeśli chodzi o niewpuszczenie rodziców pomysłodawczyni tego pomnika, to jeśli taka sytuacja miała miejsce, to trzeba ją wyjaśnić - tłumaczy rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

"Inka" była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. Ponownie działała jako sanitariuszka i łączniczka. Po aresztowaniu w 1946 r. trafiła do więzienia w Gdańsku. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 r.

"Obława" w Teatrze Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym odbył się panel poświęcony tematowi obławy augustowskiej. Uczestniczyli w nim reprezentanci zamordowanych ofiar, historycy oraz aktorzy i twórcy sztuki "Obława". O 18:00 teatralną adaptację niewydanej jeszcze książki Adama Białousa "Śmierć przyszła w lipcu" można było obejrzeć po raz pierwszy na teatralnej scenie. Pierwsi widzowie przyjęli temat niewyjaśnionej śmierci 600 osób ze wzruszeniem. Obława augustowska nazywana jest "małym Katyniem", m.in. z powodu skali, przymusu milczenia o niej przez okres PRL i wciąż niewyjaśnionych okoliczności.

Wieczór poświęcony pamięci żołnierzom wyklętym zakończy występ zespołu "21 gram". To białostocka grupa promująca kulturę chrześcijańską. W trakcie występu grupa wykonała utwory upamiętniające bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych wzbogacone twórczością z codziennego repertuaru.

Akcja "SpoKREWnieni służbą"

"SpoKREWnieni służbą" - to akcja związana z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak mówi Bohdan Paszkowski: "tak, jak żołnierze wyklęci przelewali krew za naszą niepodległość, suwerenność, tak teraz, spłacając ten dług, ale biorąc pod uwagę również potrzeby w zakresie krwiodawstwa, będziemy oddawać krew, aby ratować życie i zdrowie potrzebujących".

Tegoroczna edycja potrwa do końca marca. Krew oddawać będzie można w centrach krwiodawstwa i podczas wyjazdowych akcji ambulansów. W poprzednim roku w całym kraju zebrano 3 800 litrów krwi.

Sympozjum naukowe "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" 

Dalszą częścią uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", współorganizowanych przez IPN w siedzibie oddziału, było sympozjum naukowe zatytułowane: "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", które rozpoczęło się o godz. 14:00. Podczas sympozjum pracownicy Instytutu zaprezentowali swoje ustalenia badawcze dotyczące tematyki "Żołnierzy Wyklętych". 

Gośćmi sympozjum byli m.in.: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Konsul RP w Grodnie dr Jarosław Książek z małżonką, Jerzy Rybnik w latach osiemdziesiątych wiceprzewodniczący ZR Białystok NSZZ "Solidarność", Stanisława Korolkiewicz, Krzysztof Nowakowski i Janusz Purwin z Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku, mjr Michał Mazurczyk reprezentujący dowódcę 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomira Kocanowskiego, przedstawiciel Uniwersytetu w Białymstoku prof. Kazimierz Trzęsicki oraz Dyrektor NBP Krzysztof Ryczko.

Łomża

Biogramy żołnierzy podziemia niepodległościowego były w czwartek (1.03) prezentowane w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora" w Łomży. Między 8:00 a 16:00 przewidziano także projekcję filmów. 

W samo południe władze miejskie oraz dowództwo 13. Batalionu Lekkiej Piechoty 1. Podlaskiej Brygady Terytorialnej złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956, zlokalizowanym przy Szosie Zambrowskiej.

Ponadto o 18:00 w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została msza św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych", a tuż po niej środowiska narodowe i patriotyczne wzięły udział w V Łomżyńskim Marszu Pamięci. Organizatorem marszu był łomżyński oddział ONR, a na trasie przewidziano zapalanie zniczy pod pomnikami żołnierzy AK i Narodowych Sił Zbrojnych.

Suwałki - oddając krew, oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej ”Garnizon Suwałki” w Dniu Żołnierzy Wyklętych o 9:00 w strojach partyzantów honorowo oddali krew, a potem zapalili znicze i wystawili wartę przed tablicą upamiętniająca ofiary zbrodni komunistycznych na budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Suwałkach.

O 17:00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zorganizowano także spotkanie z Bartłomiejem Rychlewskim autorem książki "Po dolinach i po wzgórzach… Monografia oddziału Jana Sadowskiego i Piotra Burdyna 1949–1952", znawcą tematyki związanej z powojennym podziemiem niepodległościowym.

W Suwałkach odbył się także apel pamięci i salwa honorowa pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej przy ulicy Sejneńskiej, a także słowo historyczne Jarosława Schabieńskiego "Dziewczyny Obławy Augustowskiej".

Marsz Pamięci przejdzie także ulicami Sokółki

Mieszkańcy Sokółki wyruszyli spod kościoła pw. św. Antoniego, gdzie wcześniej - o 17:00 została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, po niej widowisko słowno-muzyczne.

Następnie zebrani złożyli kwiaty przy pomniku AK. I udali się w kierunku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sokółce (przy ul. Dąbrowskiego). 

Nowe Piekuty

Zaciągnięciem warty honorowej przed pomnikiem Żołnierzy AK rozpoczęły się o 10:15 gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowych Piekutach.

Po odśpiewaniu hymnu, modlitwie i apelu poległych pod pomnikiem złożone zostały wieńce i zapalone znicze. Popołudniowa część obchodów odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Rozpoczął ją rys historyczny o Żołnierzach Wyklętych, a po prezentacji umundurowania i uzbrojenia żołnierzy AK, zaprezentowany został film Konrada Łęckiego "Wyklęty".

źródło: IPN | red: maj, zmj, sk


ZOBACZ TEŻ:


1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1.03.2018, 07:02

Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych - polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z "wyklętych" Józef Franczak "Lalek", przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób.


Można oddać krew w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - akcja "SpoKREWnieni służbą"

28.02.2018, 07:42

To akcja, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni. W czwartek (01.03) - w całym kraju - również w Białymstoku można oddać krew w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

24.02.2018, 09:59

Ulicami Hajnówki przeszedł w sobotę (24.02) III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez ONR. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ok. dwustu osób. Doszło do próby zakłócenia marszu, policjanci usunęli z drogi protestujących.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Choinka na niebiesko w Korycinie, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 17:35, akt. 21:22

Choinka na niebiesko w Korycinie


Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 07:57, akt. 21:23

Podlaskie podróże - KorycinChoinka na niebiesko w Supraślu, fot. Joanna Szubzda
10.12.2018, 16:19, akt. 18:57

Choinka na niebiesko w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok