Radio Białystok | Galerie | Wystawa o Karolinie Kaczorowskiej - żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

Wystawa o Karolinie Kaczorowskiej - żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

26.11.2018, 14:37, akt. 16:01

Postać Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ma przybliżyć wystawa otwarta w poniedziałek (26.11) w gabinecie Kaczorowskiego znajdującego się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Prezentowane są m.in. rzeczy osobiste, dokumenty i zdjęcia.

Wystawa "Prezydentowa Karolina Kaczorowska", fot. Monika Kalicka
Wystawa "Prezydentowa Karolina Kaczorowska", fot. Monika Kalicka

Wystawa o Karolinie Kaczorowskiej - żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W poniedziałek, 26 listopada, mija 99. rocznica urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który w Białymstoku urodził się i spędził dzieciństwo. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Meble oraz pamiątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

Gabinet Kaczorowskiego otwarto w 2011 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, wtedy jeszcze w budynku w centrum miasta, następnie razem z biblioteką przeniesiono go do kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Gabinet Kaczorowskiego tworzą meble oraz pamiątki, które wcześniej stanowiły wyposażenie gabinetów prezydenta Kaczorowskiego w Warszawie i Londynie; zostały przekazane do Białegostoku przez Karolinę Kaczorowską.

Jak powiedział dyrektor Uniwersyteckiej Biblioteki im. Giedroycia, która przygotowała wystawę, prof. Piotr Chomik, gabinet Kaczorowskiego jest "oczkiem w głowie" nie tylko biblioteki, ale całego uniwersytetu. Mówił, że pani prezydentowa była niejednokrotnie gościem biblioteki, odwiedzała gabinet. "W sytuacji, gdy pani prezydentowa Kaczorowska jest w wieku podeszłym, nie może już podróżować, chcemy uczcić tę więź, która łączy nas z panią prezydentową" - dodał Chomik.

O zaangażowaniu Karoliny Kaczorowskiej w tworzenie gabinetu przypomniał też podczas otwarcia wystawy prof. Adam Dobroński, przyjaciel rodziny Kaczorowskich. Mówił, że pani Karolinie bardzo zależało, aby pamiątki po mężu znalazły się właśnie w Białymstoku. Dodał, że mimo, iż pani Karolina urodziła się pod Stanisławowem, to podczas wielu rozmów i wizyt w Białymstoku mówiła, że jest białostoczanką. Żałował, że nie mogła przyjechać na otwarcie wystawy, ale - jak powiedział profesor - ze względu na stan zdrowia nie może podróżować.

Pani prezydentowa była taką towarzyszką (prezydenta Kaczorowskiego) bardzo aktywną, czynną, wspierającą. Była też oczywiście pierwszą damą emigracji - powiedział Dobroński. 

Mówił, że dziś ma 88 lat, a w swoim życiu piękne karty: sybiracką, harcerską, społeczną w Londynie.

Wyjątkowe pamiątki prezydentowej

Na wystawie "Prezydentowa Karolina Kaczorowska" prezentowane są zdjęcia dokumentujące losy Karoliny Kaczorowskiej (urodzona 26 września 1930 roku, z domu Mariampolska). Można dowiedzieć się o jej dzieciństwie spędzonym w Stanisławowie, przez czas okupacji sowieckiej (1939–1941), gdy została wraz z rodziną wywieziona na Syberię, lata po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Persji, skąd trafiła do osady Koja w Ugandzie, aż do przyjazdu do Wielkiej Brytanii. Tam, w Londynie, w 1950 roku poznała swojego przyszłego męża, z którym ślub wzięła dwa lata później.

Oprócz biografii Kaczorowskiej pokazywane są - jak mówił Dobroński - wyjątkowe pamiątki, m.in. kufer podróżny, z którą pani Karolina przebyła długą drogę z Afryki do Anglii. To też sukienka, którą pani prezydentowa sama uszyła, a pochodzi z lat 40. ubiegłego wieku. W gablotach można zobaczyć również dokumenty, medale i odznaczenia, jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Ekspozycja w gabinecie będzie otwarta do końca marca 2019 roku.

Prof. Adam Dobroński mówił, że gabinet Kaczorowskiego wciąż się rozwija, przybywa pamiątek, obecnie pamiątek związanych z prezydentową. "Musimy być w pełnej gotowości, w pełnej krasie, dziś 99. rocznica urodzin, za rok setna i to będzie naprawdę wielkie święto" - powiedział Dobroński. O chęci uczczenia tej rocznicy mówił też podczas otwarcia rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Tadeusz Truskolaski chce, by 2019 ogłosić rokiem prezydentów Kaczorowskiego i Nowakowskiego

17.09.2018, 15:34

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski chce, by rok 2019 w Białymstoku był ogłoszony rokiem Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie i Seweryna Nowakowskiego - prezydenta miasta w latach 30. Propozycję tę zgłosił radzie miasta, by zajęła się nią na wrześniowej sesji.


Nowe eksponaty w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego na UwB

27.10.2016, 14:44

M.in. akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku podarowała uczelni prezydentowa Karolina Kaczorowska.


Białystok: Harcmistrz Ryszard Kaczorowski patronem harcerzy

8.09.2013, 16:01

Harcmistrz Ryszard Kaczorowski został patronem podlaskich harcerzy. Nadanie nowego sztandaru z jego imieniem, to główny punkt obchodów 100-lecia harcerstwa na Białostocczyźnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczfot. Monika Kalicka
29.05.2020, 19:10, akt. 19:24

Białystok kwitnie [zdjęcia]Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" w Białostockim Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
21.05.2020, 07:26, akt. 24.05.2020, 08:24

Polsko-białoruskie czytanie "Pana Tadeusza" [zdjęcia]


fot. Monika Kalicka
WAŻNE!
20.05.2020, 12:14, akt. 12:20

Światowy Dzień Pszczół [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok