Radio Białystok | Galerie | Muzeum Pamięci Sybiru ma być otwarte do końca 2021 roku

Muzeum Pamięci Sybiru ma być otwarte do końca 2021 roku

8.02.2019, 15:27, akt. 16:25

Do końca 2021 roku ma zostać otwarte powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru - zapowiedział w piątek (08.02) na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Instytucja powstaje w dawnych magazynach wojskowych - będzie badać i dokumentować losy Polaków wywiezionych na Sybir.

Budowa Muzeum Sybiru przy ul. Węglowej w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Budowa Muzeum Sybiru przy ul. Węglowej w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Muzeum Pamięci Sybiru ma być otwarte do końca 2021 roku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Muzeum działa w tymczasowej siedzibie

Muzeum, powołane 1 stycznia 2017 r., działa w tymczasowej siedzibie. Docelowa siedziba muzeum powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku. Konferencja odbyła się na budowie powstającego gmachu.

Truskolaski powiedział, że budowa Muzeum Pamięci Sybiru to sztandarowa inwestycja miasta, które chce w ten sposób "uczcić pamięć tych, którzy przebywali na tej nieludzkiej ziemi". Dodał, że ma mieć ono wymiar większy, dotyczyć nie tylko XX wieku, ale też historii wcześniejszych zsyłek na Sybir. W jego ocenie, placówka jest bardzo wyczekiwana przez środowisko Sybiraków, a będzie instytucją "ważną na skalę nie tylko lokalną, nie tylko polską, ale również i europejską".

Podkreślił, że piątkowa prezentacja postępu prac na budowie muzeum jest związana z 79. rocznicą pierwszych wywózek na Sybir - w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.

Muzeum ma zostać otwarte do końca 2021 roku - zapowiedział Truskolaski. Stan surowy budynku, to drugi etap inwestycji, wart 37,5 mln zł. Przypomniał, że ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury, i że muzeum pozyskało też unijne środki na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie w wysokości 6,8 mln zł (pieniądze pochodzą z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko).

Konkurs na instalację artystyczną "Ludzie z lodu"

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński wyjaśnił, że wystawa stała jest kolejnym etapem budowy muzeum. Dodał, że obecnie trwa przetarg na realizację tej wystawy i dostawę wyposażenia; został też ogłoszony konkurs na instalację artystyczną "Ludzie z lodu".

Muzeum mieścić się będzie w starych magazynach wojskowych. Trzykondygnacyjny gmach, na który oprócz magazynów złoży się nowy budynek, ma powierzchnię 5,5 tys. m kw. Będzie znajdowała się tam, oprócz wystawy stałej, biblioteka, miejsce wystaw czasowych, sale edukacyjne, sala audiowizualna, część administracyjna, przewidziano też miejsce na restaurację i księgarnię.

Oprowadzający dziennikarzy po budowie pracownik muzeum Piotr Popławski powiedział, że odwiedzający do głównej części muzeum będą wchodzić przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. Stąd będzie można zwiedzać wystawę stałą, która będzie "sercem muzeum", znajdą się na niej eksponaty pozyskane do muzeum, mają być też wykorzystane na niej multimedia. Wystawę stałą zamknie instalacja "Ludzie z lodu".

Piątkowa prezentacja postępów budowy muzeum jest częścią rozpoczętych w piątek w Białymstoku obchodów 79. rocznicy pierwszych wywózek. Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się prezentacja komiksu "Sybir ołówkiem" Aliny Maliszewskiej oraz koncert "Pamięć". Obchody potrwają do poniedziałku.

źródło: PAP | red: sk, mag


ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy licealiści przedstawili historie sybiraków w filmowych etiudach

18.12.2018, 19:43

Było to zetknięcie z żywą historią. Białostoccy licealiści wzięli udział w warsztatach filmowych, podczas których spotkali się z Sybirakami i zarejestrowali ich historie. 


W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok prapremiera słuchowiska "Życie na zderzaku" [zdjęcia]

11.12.2018, 07:18

To okazja do pokazania historii i białostockiej codzienności pierwszej połowy XX wieku. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok we wtorek (11.12) ponad sto osób zgromadziło się, by wysłuchać prapremierowo słuchowiska "Życie na zderzaku" zrealizowanego z inicjatywy Muzeum pamięci Sybiru w ramach projektu - Białostockie drogi do wolności.


Premiera książki "Listy z osiołkiem" w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru

5.12.2018, 13:47

Inspiracją do tej opowieści były autentyczne listy z II wojny światowej ukryte w niewielkim pudełku po lekarstwach.


Muzeum Pamięci Sybiru przedstawiło projekt filmowy "Kresy w przedmiotach zaklęte"

13.11.2018, 19:56

To próba pokazania życia codziennego Polaków na Wschodzie przed II Wojną Światową. Muzeum Pamięci Sybiru przedstawiło we wtorek (13.11) projekt filmowy "Kresy w przedmiotach zaklęte".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok