Radio Białystok | Galerie | IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Hajnówkę

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Hajnówkę

autor: Ryszard Minko

23.02.2019, 08:13, akt. 21:33

Organizatorzy twierdzą, że chodzi o upamiętnienie bohaterów podziemia niepodległościowego – władze miasta, że chodzi o prowokację.

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, fot. Sylwia Krassowska
IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
IV Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Upamiętnienie bohaterów czy prowokacja?

W Hajnówce zakończył się IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany tam w sobotę przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Wzięło w nim udział ok. trzystu osób. Policja nie dopuściła do zatrzymania marszu przez jego przeciwników.

Maszerujący mieli flagi narodowe i ONR, szli pod hasłem "Hajnówka" na biało-czerwonym tle, z przodu widać też było baner z wizerunkami żołnierzy wyklętych i hasłem "Cześć i chwała bohaterom". Wśród haseł było słychać m.in. "To my, to my, Polacy!", "Bóg, honor i ojczyzna!", "Precz z komuną!" ale również "Bury - nasz bohater!".

Wśród transparentów był np. poświęcony Romualdowi Rajsowi "Buremu" i Józefowi Kurasiowi, ps. "Ogień". "Najwięksi wyklęci z wyklętych – nasi bohaterowie" – głosił napis na tym banerze z podpisem "Bydgoscy Patrioci".

Marsz od początku wzbudza w Hajnówce emocje, bo upamiętnia m.in. właśnie postać kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddziały podziemia niepodległościowego w 1946 r. spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.

W Hajnówce znaczną część mieszkańców stanowią prawosławni pochodzenia białoruskiego. Władze miasta próbowały zakazać administracyjnie marszu środowisk narodowych, ale sąd ów zakaz uchylił. Krytyczne stanowisko przyjęła na początku lutego rada miasta, sprzeciwiająca się gloryfikowaniu Romualda Rajsa "Burego".


Sprzeciw Obywateli RP ws. marszu


Kilkudziesięciu przeciwników marszu, m.in. z ruchu Obywatele RP, próbowało marsz zatrzymać na jego trasie. Stali z białymi różami w rękach pod hasłem "Bury nie jest bohaterem".



Do zakłócenia manifestacji środowisk narodowych nie dopuściła policja, która szczelnym kordonem oddzieliła protestujących od uczestników marszu, gdy ci przechodzili obok.



Policjanci poinformowali, że podjęli czynności w stosunku do 76 osób, jedną z nich ukarali mandatem, w stosunku do pozostałych skierowują wnioski o ukaranie.

źródło: PAP | red: rbon, mak, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Hajnówki zorganizowali akcję pod hasłem "Wiecznaja Pamiat' - Wieczna Pamięć"

23.02.2019, 07:48

W pokojowy sposób uczcili pamięć ofiar wydarzeń sprzed 73 lat.


Białoruskie MSZ jest zaniepokojone planami marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

22.02.2019, 15:14

Białoruski MSZ wyraża zaniepokojenie z powodu zamiaru polskich środowisk narodowych zorganizowania w sobotę (23.02) w Hajnówce czwartego marszu z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 


Sąd oddalił zażalenie burmistrza - marsz w Hajnówce może się odbyć

20.02.2019, 10:35

Nie ma zakazu organizacji marszu środowisk narodowych w Hajnówce. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w środę zażalenie burmistrza tego miasta. Skarżył on postanowienie sądu I instancji uchylające taki zakaz.


Burmistrz Hajnówki złożył zażalenie w związku z uchyleniem jego decyzji ws. marszu narodowców

19.02.2019, 10:47

Do sądu wpłynęło zażalenie burmistrza Hajnówki na postanowienie sądu uchylające zakaz organizacji w tym mieście marszu środowisk narodowych. Marsz planowany jest na 23 lutego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.





ZNAJDŹ NAS





Pomoc dla powodzian














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok