Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku powstanie mural "króla disco polo" Zenka Martyniuka [zdjęcia]

W Białymstoku powstanie mural "króla disco polo" Zenka Martyniuka [zdjęcia]

8.04.2019, 11:29, akt. 18:17

W Białymstoku powstanie mural przedstawiający "króla disco polo" Zenka Martyniuka. Projekt dofinansował samorząd województwa podlaskiego. Prace zaczną się w poniedziałek, mural będzie gotowy w piątek - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

Konferencja nt. muralu z wizerunkiem Zenka Martyniuka w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Konferencja nt. muralu z wizerunkiem Zenka Martyniuka w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W Białymstoku powstanie mural "króla disco polo" Zenka Martyniuka - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Inicjatorem uhonorowania Zenona Martyniuka była grupa "Nienormalny Białystok"

Inicjatorem uhonorowania Zenona Martyniuka w formie muralu była nieformalna grupa "Nienormalny Białystok". Jak przypomniano na konferencji, starania o mural trwały trzy lata, m.in. szukano odpowiedniego miejsca, pieniędzy, wykonawcy. Inicjatorzy chcieli pozostać anonimowi, co podkreślono na konferencji.

Mural powstanie na szczytowej ścianie bloku przy ulicy gen. Józefa Hallera 25 (spółdzielnia mieszkaniowa Rodzina Kolejowa) na osiedlu Dziesięciny. Szkicowanie muralu (z mappingu na ścianę) zacznie się w poniedziałek wieczorem, jeśli pozwoli na to pogoda - praca będzie gotowa w piątek. Autorem zaprezentowanego dziennikarzom w poniedziałek projektu muralu oraz wykonawcą pracy jest znany i ceniony muralista Rafał Roskowiński, autor wielu murali, głównie o tematyce historycznej, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.

Jak mówił Roskowiński, mural jest utrzymany w estetyce lat 90. XX w., "lekko pop-artowej", przedstawia Zenona Martyniuka z gitarą. "Mural jest kolorowy - tło przypomina światła dyskoteki, w tle widać nuty piosenki "Przez twe oczy zielone", są słoneczniki" - wyjaśnił autor muralu.Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że samorząd zdecydował się wesprzeć finansowo projekt związany z muralem (10 tys. zł), bo uważa, że będzie to "bardzo dobra promocja" województwa podlaskiego, jego wielokulturowości, obyczajów. Zenon Martyniuk, jako mieszkaniec regionu, jest jego honorowym ambasadorem.

- Jest jedną z wizytówek województwa podlaskiego - mówił Artur Kosicki. Dodał, że Białystok słynie z murali, dlatego uhonorowanie Zenona Martyniuka właśnie w tej formie to dobry pomysł, który wpisze się także w architekturę miasta. Marszałek mówił, że "nie powinniśmy się wstydzić" muzyki disco polo, bo "to jest nasza kultura, kultura, do której powinniśmy się też odnosić, o której nie powinniśmy zapominać". - Podlaskie jest dużo bogatsze z Zenkiem Martyniukiem niż bez niego - dodał wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Zenon Martyniuk wyznał, że czuje się zaszczycony i wyróżniony

Obecny na konferencji Zenon Martyniuk wyznał, że czuje się zaszczycony i wyróżniony, że powstanie mural z jego wizerunkiem. Żartował, że ma nadzieję, że to mural będzie teraz częściej fotografowany przez jego fanów niż jego dom pod Białymstokiem. - Teraz będą mieli tutaj łatwiej i zrobią zdjęcie z fajną moją podobizną z gitarą - żartował Martyniuk. Mówił, że projekt mu się podoba.

Rafał Roskowiński powiedział, że mural z Zenkiem Martyniukiem wpisuje się w trend tworzenia murali z postaciami pop-kultury na świecie. Dodał, że on - jako twórca głównie murali historycznych - traktuje tę pracę jako wyzwanie, "odświeżenie" po dotychczasowej tematyce.

Roskowiński dodał, że Zenek Martyniuk jest "postacią polskiej historii", muzyka disco-polo "wyrasta z polskiej tradycji, odnosi się do słowiańskich korzeni, jest bardzo romantyczna", opowiada o miłości, ziemi, pejzażu. Artysta dodał, że po malowaniu hetmanów i królów, teraz zaczyna malować "króla polskiego disco polo", a Martyniuk będzie ma muralu pokazany jako "król ludowy" - w pozytywnym wymiarze słowa ludowy. Roskowiński podkreślił, że zależało mu na pokazaniu, że Martyniuk to osoba "skromna, bezpośrednia, najnormalniejszy człowiek na świecie". Zaznaczył, że Białystok słynie z murali, mural "Dziewczynka z konewką" jest jednym z najbardziej znanych na świecie.

źródło: PAP | red: mag, zmj, wsz


ZOBACZ TEŻ:


Mini-robotnicy na murach Białegostoku - wszystko w ramach Underground/Independent

23.03.2019, 08:29

Wrocław ma swoje krasnale, a Białystok mini-murale przedstawiające robotników miejskich.


Patriotyczny mural na białostockim przedszkolu - powstał na 100-lecie niepodległości

17.12.2018, 11:33

To był pomysł na odświeżenie elewacji budynku i symboliczne uczczenie stulecia Niepodległej. Na Przedszkolu Samorządowym Nr 53 "Plastuś" w Białymstoku pojawił się patriotyczny mural.


Łomżyńskie murale na 100-lecie Niepodległości

8.12.2018, 13:53

Na okoliczność 100-lecia odzyskania Niepodległości w regionie powstało wiele murali. Mają one zainteresować przede wszystkim młode osoby. Tych prac jest sporo, ale warto zwrócić uwagę na Łomżę, bo tam w związku z rocznicą powstało ich aż siedem. Ilustrują drogę do Niepodległości tego właśnie regionu. O łomżyńskich muralach opowiada blogerka i przewodnik RO PTTK Anna Kraśnicka.


Zenek Martyniuk i Tomasz Adamski

7.08.2016, 10:45

król disco polo i kulturoznawca
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok