Radio Białystok | Galerie | Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.04.2019, 08:31, akt. 16:43

Kilkaset osób wzięło udział w sobotnie południe (20.04) w miejskim święceniu pokarmów w centrum Białegostoku. To wieloletnia tradycja. Gdy w tym samym terminie obchodzą Wielkanoc również prawosławni, ma ona charakter ekumeniczny.

Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku, 2019, fot. Joanna Szubzda
Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku, 2019, fot. Joanna Szubzda

Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Miejskie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga, wspierana przez władze Białegostoku.

W sobotnie południe przy ratuszu – siedzibie Muzeum Podlaskiego – żywność na stoły wielkanocne poświęcił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. W mniejszych i większych koszyczkach białostoczanie przynieśli wędliny, pisanki, pieczywo i ciasta, ale też np. cukrowe baranki. Święcone były również produkty w dużych koszach przygotowywanych z myślą o wielkanocnych śniadaniach dla ubogich.Nawiązując do zbliżającej się Wielkiejnocy, abp Wojda podkreślał, że są to przede wszystkim święta wiary


My tej wiary uczymy się całe życie. Wiemy, że ta nasza wiara jest czasem słaba, ona potrzebuje nieustannie umocnienia. Dlatego potrzebujemy tych świąt, potrzebujemy tych wydarzeń, abyśmy tę wiarę mogli karmić tymi treściami, które stanowią Wielki Tydzień i samo zmartwychwstanie – mówił metropolita białostocki.


Podkreślał też, że wiara jest wiernym potrzebna także po to, aby mogli ją "świadczyć innym". Życzył zgromadzonym, by były to święta "zmartwychwstania Jezusa w naszym sercu". Mówił również, że chrześcijaństwo polega także na dzieleniu się "tym, co otrzymaliśmy". "Tym, co najpiękniejsze w naszym życiu dzielimy się z innymi i w ten sposób wypełniamy też nasz chrześcijański obowiązek" – mówił abp Tadeusz Wojda do licznie zgromadzonych białostoczan.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki nawiązywał do tradycji wielkanocnych, ale też do znaczenia tego święta w życiu osób wierzących. Życzył zgromadzonym "wspólnego przeżywania" tajemnicy Wielkanocy, nie tylko przez polskie tradycje związane z tym świętem, ale również przez przeżycie duchowe. "Aby przez te dwa dni uświadomić sobie, jak ważna jest w naszym życiu nasza wiara, by móc ten aspekt religijny przeżywać z tymi, których kochacie" – dodał Rudnicki.


Ekumeniczny charakter

W latach gdy Wielkanoc wypada w tym samym terminie u katolików i wiernych obrządków wschodnich, uroczystość w Białymstoku ma charakter ekumeniczny, bo w mieście i regionie są duże skupiska prawosławnych. Żywność w Wielką Sobotę święcą wówczas hierarchowie obu wyznań. Tak było np. dwa lata temu. W obu obrządkach data Wielkiejnocy wyliczana jest jednak nieco inaczej i często Wielkanoc prawosławnych wypada po katolickiej. W tym roku – tydzień później.


źródło: PAP | red: sk, zmj, wsz


ZOBACZ TEŻ:


Wielka Sobota – czas oczekiwania i święcenia pokarmów

20.04.2019, 08:15

Dziś Wielka Sobota. Przez cały dzień w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Kapłani święcą też pokarmy na stół wielkanocny.


Podlascy policjanci rozpoczynają akcję "Bezpieczny Weekend - Wielkanoc"

19.04.2019, 15:34

Więcej patroli na drogach i kontroli - podlascy policjanci rozpoczynają w piątek (19.04) akcję "Bezpieczny Weekend - Wielkanoc".


Tysiące białostoczan na Miejskiej Drodze Krzyżowej [zdjęcia]

12.04.2019, 08:43

Jest to uliczne nabożeństwo i publiczna manifestacja wiary. Przez centrum Białegostoku przeszła w piątek (12.04) Miejska Droga Krzyżowa. Co roku organizowana jest w piątek przed Niedzielą Palmową.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok