Radio Białystok | Galerie | Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki [zdjęcia]

Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki [zdjęcia]

autor: Renata Reda

8.05.2019, 15:00, akt. 16:41

Najlepsze produkty, inwestycje, odkrycia czy działalność społeczną w województwie podlaskim uhonorowano we wtorek wieczorem w Białymstoku podczas gali konkursu promocyjnego "Podlaska Marka". Konkurs od 15 lat organizuje samorząd województwa.

Laureaci Konkursu Podlaska Marka 2018, fot. Joanna Szubzda
Laureaci Konkursu Podlaska Marka 2018, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spośród 21 nominowanych w siedmiu kategoriach wyłoniono laureatów wskazanych przez kapitułę pod przewodnictwem marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Nominowanych wybrano spośród blisko trzystu propozycji.

W uroczystości wziął udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. List do uczestników uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki; odczytał go poseł Krzysztof Jurgiel.

Marszałek województwa Artur Kosicki podkreślił, że jubileusz konkursu "Podlaska Marka" zbiega się z 15. rocznicą wstąpienia Polski do UE i zaznaczył, że w tym czasie kraj i region bardzo się zmienił, rozwinął i stało się to nie tylko za sprawą funduszy unijnych, ale przede wszystkim dzięki ludziom - "ambitnym i kreatywnym, którzy te szanse potrafili wykorzystać i odnieść sukces", także międzynarodowy.

Wicepremier Gowin gratulował województwu podlaskiemu osiągnięć ostatniego 15-lecia. "Podlasie samo stało się marką dynamicznego rozwoju" - mówił Gowin. Życzył regionowi dalszego rozwoju z jednoczesnym zachowaniem tradycyjnych wartości.

Rozwój regionów jest jednym ze źródeł siły naszego państwa. Także mieszkańcy Podlasia przyczyniają się do tego, że Polska staje się krajem nowoczesnym, innowacyjnym 

- napisał w okolicznościowym liście premier Morawiecki.

W kategorii najlepszy produkt użytkowy zwyciężył Adam Zdanowicz (MAD Adam Zdanowicz), twórca tzw. rowerów customowych, nagradzany za swoje oryginalne pojazdy także za granicą, ostatnio w USA. Za najlepszy produkt spożywczy kapituła nagrody uznała produkty (mąki, kasze) wytwarzane z regionalnych surowców przez Podlaskie Zakłady Zbożowe SA.

Za najlepsze odkrycie "Podlaską Marką", czyli statuetką i kwotą 10 tys. zł na promocję, nagrodzono komunikator dla niepełnosprawnych EyeFace (Imago Krzysztof Matuk). Pomaga on osobom, np. sparaliżowanym po wypadku komunikować się i korzystać z komputera bez użycia rąk, a z wykorzystaniem oczu.

W kategorii społeczeństwo nagrodę dostało Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" z Białegostoku, znana organizacja w regionie pomagającą potrzebującym, która m.in. realizuje program terapeutyczny dla rodzin z różnymi dysfunkcjami "Ocalić rodzinę".

Najlepsze wydarzenie to piknik militarny "Misja Wschód" organizowany w Ogrodniczkach koło Białegostoku przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie", który zachęca do poznawania historii.

W kategorii kultura nagrodzono Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a inwestycją przedszkole w Grabówce w gminie Supraśl. 

Nagrodę konsumentów dostała białostocka Fundacja "Naszpikowani", którą wybrano wcześniej w głosowaniu internetowym. Fundacja wspiera osoby oczekujące na przeszczep szpiku kostnego, promuje ideę przeszczepów.

Tytuł ambasadora gospodarki dostała branża IT, w której w Podlaskiem - jak podano - pracuje ok. 12 tys. osób. Marszałek Kosicki podkreślał, że Podlaskie jest nie tylko kojarzone z przyrodą, np. Puszczą Białowieską czy Knyszyńską.

Coraz częściej mówi się o kolejnej puszczy, puszczy krzemowej, podkreślając w ten sposób dynamiczny rozwój branży IT na wzór amerykańskiej doliny krzemowej

 - mówił marszałek.

Honorowym ambasadorem województwa został znany i ceniony lekarz, twórca polskiego implantu ślimakowego pomagającego w leczeniu niesłyszących, prof. Henryk Skarżyński, którego rodzina i on sam - co przyznał - pochodzi z województwa podlaskiego.

Po raz pierwszy przyznano również Podlaską Markę Pokoleń, którą odebrał rektor obchodzącej w 2019 r. 70-lecie istnienia Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis.

źródło: PAP | red: mag, maj, rbon


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Fundacja "Naszpikowani" wybrana Podlaską Marką Konsumentów

23.04.2019, 17:46

Fundacja "Naszpikowani" została "Podlaską Marką Konsumentów". Tak zdecydowali internauci, a jest to jeden z elementów Podlaskiej Marki - plebiscytu promującego m.in. lokalne produkty, miejsca i inicjatywy.


Nagroda Podlaska Marka

7.05.2019, 07:54

Do 17 kwietnia trwa glosowanie, w którym każdy może oddać głos na swojego faworyta w konkursie Podlaska Marka. Głosowanie jest bezpłatne.


Znamy laureatów 14. edycji Podlaskiej Marki [zdjęcia]

24.04.2018, 09:54

We wtorek (24.04) poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki. Wśród 21 nominowanych do tej prestiżowej nagrody były m.in. teatry, nowe fabryki, naturalne produkty czy innowacyjne projekty. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok