Radio Białystok | Galerie | "Wybory'89" na wystawie w Muzeum Historycznym w Białymstoku [zdjęcia]

"Wybory'89" na wystawie w Muzeum Historycznym w Białymstoku [zdjęcia]

31.05.2019, 18:22, akt. 18:32

Plakaty, zdjęcia czy teledyski i programy telewizyjne pokazujące atmosferę sprzed 30 lat, z pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. można zobaczyć na wystawie "Wybory'89" w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

Wystawa "Wybory'89" w Muzeum Historycznym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa "Wybory'89" w Muzeum Historycznym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Część prezentowanych eksponatów to oryginalne przedmioty z tamtego czasu, np. powielacz, na którym powstawały gazetki, urna wyborcza oraz pałki milicyjne, transparenty z hasłami "Solidarność", ulotki, a także plakaty wyborcze. Nie brakuje biało-czarnych zdjęć z wieców wyborczych "Solidarności" i jej kandydatów na parlamentarzystów.


30 lat to i mało i dużo. I różne są oceny tego, moim zdaniem bardzo ważnego faktu z naszej historii (...) Jedni pamiętają te wydarzenia, dla innych jest to już tylko historia (...) Muzeum przybliża atmosferę tamtych dni - powiedziała w środę (29.05) na konferencji prasowej kierownik Muzeum Historycznego Lucyna Lesisz.


Współautorka wystawy Elżbieta Iwaszko powiedziała, że inspiracją do wystawy była 30. rocznica wyborów z czerwca 1989 r. Wyjaśniła, że autorom wystawy chodziło głównie o przywołanie atmosfery tamtego czasu, głównie za sprawą plakatów. Nie brakuje reprintu kultowego plakatu "Solidarności" z szeryfem i napisem "W samo południe 4 czerwca 1989", ale są też inne z hasłami: "Zgoda buduje", "Solidarność. Musimy wygrać. Lech Wałęsa".

Iwaszko powiedziała, że według niej to właśnie forma plakatu jest "najlepszą ilustracją" tamtego czasu. "Plakat jest bardzo sugestywny, polska szkoła plakatu jest znakomita i pięknie wybrzmiewa. Dobry plakat nie wymaga interpretacji, nie trzeba o nim za dużo opowiadać".

Na wystawie są też zdjęcia z wieców wyborczych, a na nich m.in. ówcześni kandydaci z Białostocczyzny do parlamentu z ramienia Solidarności, a także ze strony partyjno-rządowej.

W jednej z muzealnych sal zaaranżowano płot oklejony różnymi ulotkami zachęcającymi do udziału w wyborach, a na nim zdjęcie autorstwa Grzegorza Dąbrowskiego pokazujące dzieci i transparenty z hasłami: "Głosuję na Solidarność", "Żądamy reformy ustawy o szkolnictwie wyższym. NZS", "Żądamy rejestracji NZS". "Ono (zdjęcie-PAP) jest kwintesencją nowej Polski, która idzie tak, jak szeryf idzie zrobić porządek" - mówiła Iwaszko.

Drugi z autorów wystawy Krzysztof Kossakowski dodał, że na wystawie są też pokazywane teledyski do piosenek zespołów Perfect, Kult, Republika, a także Jacka Kaczmarskiego, będą też pokazywane wydania dziennika telewizyjnego. Nie zabraknie ulotek wyborczych, gazet z maja i czerwca 1989 r. bezpośrednio z okresu wyborów. Jak mówił Kossakowski w gazetach była mowa "niemal tylko i wyłącznie" o kandydatach do tych wyborów. Są też gazety studenckie wydawane na uczelniach, również komentujące wybory.

Muzeum Historyczne jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Wystawa "Wybory'89" będzie czynna do sierpnia.

źródło: PAP | red: wsz, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku rozpoczynają się Dni wolności i praw obywatelskich

31.05.2019, 06:00

Główne obchody zaplanowano w Gdańsku, ale Białystok też będzie świętować 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. "Dni wolności i praw obywatelskich", bo takie jest hasło przewodnie, trwać będą przez tydzień - od 31 maja do 7 czerwca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Próba medialna spektaklu "Treny" w Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
9.10.2020, 06:42, akt. 11.10.2020, 08:28

"Treny" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok