Radio Białystok | Galerie | Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie – premier podziękował rolnikom za ich pracę

Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie – premier podziękował rolnikom za ich pracę

autor: Edyta Wołosik

25.08.2019, 05:14, akt. 26.08.2019, 06:31

To przede wszystkim podziękowanie rolnikom za ich pracę. Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" odbywa się w niedzielę (25.08) w Kolnie.

Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie, fot. Joanna Szubzda
Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie, fot. Joanna Szubzda

Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie – premier podziękował rolnikom za ich pracę - relacja Pawła Wądołowskiego

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Grajewo - relacja Pawła Wądołowskiego

Impreza w Kolnie zbliża się do końca - relacja Edyty Wołosik

Uroczystości w Kolnie - relacja Pawła Wądołowskiego

Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Edyta Wołosik

Z rolnikiem Radosławem Zalewskim rozmawia Edyta Wołosik

Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie – premier podziękował rolnikom za ich pracę - relacja Pawła Wądołowskiego

Z burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą rozmawia Edyta Wołosik

Przemówienie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Kolnie

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego podczas święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie - relacja Edyty Wołosik

Rozpoczęło się ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie - relacja Edyty Wołosik

Co można zobaczyć w Kolnie? - relacja Edyty Wołosik

Co można zobaczyć w Kolnie? - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To druga edycja tego wydarzenia, poprzednia była w Wąwolnicy w województwie lubelskim. Celem jest podziękowanie rolnikom i mieszkańcom wsi za trud pracy, ale także przekazywanie wartości i kontynuowanie tradycji.

Mateusz Morawiecki podziękował rolnikom

Naszym  głównym zobowiązaniem była zmiana życia polskich rodzin i program 500+;  wywiązaliśmy się z tego z nawiązką - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Kolnie na II Ogólnopolskim Święcie "Wdzięczni polskiej wsi".

Szef rządu mówił, że koniec kadencji jest czasem na podsumowanie, jak czas po żniwach, gdy prezentuje się plony. Oświadczył, że rząd wywiązał się z głównego zobowiązania - zmiany życia polskich rodzin i 500+ - z nawiązką, bo "jest również 500++ dla pierwszego dziecka".

Premier powiedział też, że to "w tradycjach wsi przechowana została niepodległość". 

Polska tradycja przechowywana przez rolników jest zaczynem przekazywanym przyszłym pokoleniom, jest pięknym snopem, w  którym ukryte są polskie wartości. Dlatego tak pielęgnujemy polską kulturę, byłaby ona uboższa bez tradycji polskiej wsi

- mówił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, na tradycji budowana jest przyszłość. - Chcemy dla polskiej  wsi wspaniałej przyszłości, żeby Polska małych miast i terenów  wiejskich była przyciągająca, a nie wyludniała się. Taka będzie polska wieś w najbliższych latach i dekadach - oświadczył.

1000 zł dopłaty do hektara w związku z suszą

Zdecydowaliśmy o 1000 zł dopłaty do hektara w związku z suszą, jeśli straty są wyższe  od 70 proc. - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas II święta  "Wdzięczni Polskiej Wsi". Polska musi być jak tarcza i w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi - deklarował.

- Zdecydowaliśmy  się o dopłacie do hektara w przypadku, kiedy straty są wyższe niż 70 proc. - tak jak w zeszłym roku - 1000 zł - powiedział premier.

- Będzie to ponad miliard może dwa miliardy, zobaczymy jakie będą straty oszacowane - dodał.

Mateusz Morawiecki mówił, że "polskie państwo nie zostawi rolników w  potrzebie". "W naszym planie gospodarczym w planie na rzecz  odpowiedzialnego rozwoju właśnie rolnictwo polskie znajduje naczelne miejsce" - zapewnił szef rządu.

Zaznaczył, że państwo polskie musi być jak tarcza, bo jak w bajce Ignacego Krasickiego - przyjaciół poznaje się w biedzie. 

Polskie państwo musi też w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi. Polskie państwo  jest po to, żeby wspierać w trudnych momentach

- powiedział szef rządu.


Ardanowski: pierwsze wypłaty związane z suszą już we wrześniu

Będziemy starali się, żeby pierwsze wypłaty pomocy dla rolników, związanej z suszą nastąpiły już we wrześniu - oświadczył w niedzielę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w Kolnie na II Ogólnopolskim Święcie "Wdzięczni polskiej wsi".

Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że w rządzie - w razie zdarzeń, takich jak susza - nigdy nie ma zastanawiania się "czy dać" rolnikom, tylko "jak poprzesuwać wydatki".

Minister rolnictwa podkreślił, że prawdziwą pomocą dla rolnictwa są realizowane przez rząd programy retencji i zatrzymywania wody. Jak oświadczył, od września na wsparcie finansowe będą mogły liczyć gospodarstwa, które będą budować systemy nawadniające i retencyjne, jak studnie czy zbiorniki.

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że od przyszłego roku rząd zamierza uruchomić duże programy retencyjne za 14 mld zł. Wskazał również na dofinansowanie wapnowania gleb, zbiórki plastiku i azbestu czy regulacje, umożliwiające rolnikom sprzedać bezpośrednią, "tak aby nie zarabiali na nich pośrednicy".

- To jest realna pomoc dla wsi - stwierdził minister.

Premier: Chcemy, żeby polskie produkty były na zachodnich stołach

Chcemy, żeby polskie produkty były na zachodnich stołach - mówił w Kolnie w  niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że nasz eksport produktów rolnych  rośnie z roku na rok i przyczynia się do poprawy polskiej wsi.

- Dbałość o polską wieś, o polskie rolnictwo jest  polskim interesem narodowym - podkreślił Mateusz Morawiecki. Zaznaczył,  że w Strategii na rzecz  odpowiedzialnego rozwoju "rolnictwo polskie  znajduje naczelne miejsce".

- Chcemy dzisiaj poprzez nasze  działania przede wszystkim doprowadzić do wsi polskiej, która będzie  nowoczesna, która (...) będzie dumą  polskiej gospodarki - mówił.

Premier wskazał na znaczenie eksportu naszych towarów rolnych. 

Chcemy,  żeby polskie produkty były na zachodnich stołach. I tak się dzieje.  Polski eksport produktów rolnych rośnie z roku na rok i przyczynia się  do poprawy polskiej wsi. To jest nasze zobowiązanie  również na kolejne  lata

 - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że na fundamencie "łączenia przeszłości z perspektywami na przyszłość" rząd buduje "działania wobec polskiej  wsi".

Wyraził wdzięczność polskim rolnikom, Kołom Gospodyń Wiejskich, Ochotniczym Strażom Pożarnym za to, że - jak mówił - przechowali "pragnienie Polski suwerennej, niepodległej, silnej, dumnej,   chrześcijańskiej i wiernej, naszym pragnieniom (...) wielkiej Rzeczpospolitej". "Nie chcemy importu produktów zachodnich ideologii, różnych rewolucji obyczajowych" - dodał premier.

Ardanowski: polskie rolnictwo to wielka szansa dla rozwoju kraju

Polskie rolnictwo to nie obszar upośledzenia, specjalnej troski tylko wielka szansa dla rozwoju kraju. Zapraszam wszystkich polityków do serdecznej współpracy na rzecz polskiej wsi - powiedział w niedzielę w Kolnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas II Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi Ardanowski przypomniał, że niedawno "wielkim sukcesem" zakończyła się zarówno aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim, jak również narodowy czempionat, który "pokazał prymat polskiej hodowli koni arabskich na świecie". "A co się przez lata działo? Przekonywano świat o upadku hodowli koni arabskich. Przekonywano kupców międzynarodowych, ludzi z całego świata, że nie warto do Polski przyjeżdżać, bo tu wszystko upadło, bo wszystko jest w ruinie, wszystko zdechło. A jest to jeden z najbardziej rozwijających się działów polskiej hodowli zwierząt. Ja już nie wierzę w to, że ci, którzy Polskę chcieli spotwarzyć, którzy chcieli ją opluć, którzy zaszkodzili wizerunkowi Polski i polskiego rolnictwa, przeproszą. Ale niech przynajmniej milczą" - powiedział.

Jak zaznaczył, polskie rolnictwo to "nie obszar upośledzenia, specjalnej troski" tylko "wielka szansa" dla rozwoju kraju. 

Zapraszam wszystkich polityków, również polityków opozycji, do tej serdecznej współpracy na rzecz polskiej wsi. Zapraszam polskich rolników, wszystkie organizacje. Rozmawiam z każdym, cieszę się z wiedzy i kompetencji każdej organizacji rolniczej, która działa na rzecz wzmocnienia naszych szans również na rynku międzynarodowym

- zapewnił Jan Krzysztof Ardanowski.

"To polska wieś zapewnia polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe"

Nie będzie żadnego bezpieczeństwa, jeśli nie będzie bezpieczeństwa żywnościowego - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w Kolnie.

To polska wieś zapewnia polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe, bo nie będzie żadnego innego bezpieczeństwa - militarnego, zdrowotnego, gospodarczego, jeśli nie będzie żywności, jeżeli nie będziemy mieli bezpieczeństwa żywnościowego, które zapewnia nam polska wieś i polskie rolnictwo

- powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Stąd, jak dodał, uznanie dla wsi i pomoc w rozwiązywaniu jej problemów nie mogą być banalne, "infantylne" czy "faryzejskie". - Wieś jest bardzo ważnym miejscem do życia w Polsce, mieszka tu ok. 40 procent społeczeństwa i bardzo wielu mieszczuchów na wsi chce mieszkać - stwierdził minister rolnictwa.

- Wieś jest bardzo ważnym miejscem do życia i rolą państwa sprawnego, nowoczesnego, dobrze zorganizowanego jest to, żeby mieszkańcom wsi zapewnić udział w dobrach cywilizacji XXI wieku, tak samo jak wszystkim, którzy mieszkają w dużych miastach czy poza wsią - dodał.

Na wsi - mówił minister rolnictwa - muszą być zatem przedszkola, dobrze funkcjonujące szkoły i placówki pocztowe, a także "likwidowane przez poprzedników" posterunki policji.

źródło: PAP | red: sk, mag, wsz


ZOBACZ TEŻ:


Rolnicy dziękują za plony – dożynki w podlaskich miejscowościach

18.08.2019, 07:20

Uroczystości dożynkowe odbywają się w niedzielę (18.08) m.in. w gminach Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, a także w Suchowoli.


Nowy projekt łomżyńskiego starostwa ma pomóc rolnikom w sprzedaży ich produktów

11.07.2019, 16:02

Projekt "NATURA-lnie LOKALNIE" realizowany przez starostwo łomżyńskie ma pomóc rolnikom w sprzedaży ich produktów.


Bezpieczeństwo w rolnictwie – KRUS prowadzi kampanię "Nie daj się wkręcić"

3.07.2019, 10:58

Trzeba być skoncentrowanym, a maszyny wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem i z instrukcją obsługi. Na to w tym roku kładą nacisk inspektorzy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach kampanii "Nie daj się wkręcić".


Rolnicy będą mogli starać się o dotację na poprawę jakości ich gleb poprzez wapnowanie

29.06.2019, 15:01

Najgorsza sytuacja jest w powiatach: bielskim, siemiatyckim i hajnowskim, ale i w innych częściach województwa podlaskiego jest co poprawiać jeśli chodzi o gleby.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej31. rocznica ocalenia Białegostoku po katastrofie pociągu przewożącego chlor, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
9.03.2020, 07:40, akt. 10.03.2020, 08:29

31. rocznica ocalenia Białegostoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok