Radio Białystok | Galerie | Ekumeniczna Wigilia Miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku [zdjęcia]

Ekumeniczna Wigilia Miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku [zdjęcia]

22.12.2019, 08:54, akt. 18:10

Mieszkańcy Białegostoku, także samotni i potrzebujący, wzięli w niedzielę (22.12) w Białymstoku udział w Ekumenicznej Wigilii Miejskiej, na którą zaprosili wszystkich prezydent miasta i stowarzyszenie pomocy rodzinie "Droga".

Ekumeniczna Wigilia Miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
Ekumeniczna Wigilia Miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński

Mieszkańcy Białegostoku spotkali się na Ekumenicznej Wigilii Miejskiej - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, śpiewania kolęd, świątecznych dań.

Życzenia złożyli wszystkim zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda oraz ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub (prawosławni będą świętować Boże Narodzenie 7 stycznia; 6 stycznia będą obchodzić Wigilię).


13-letnia tradycja 

Ekumeniczna wigilia miejska ma w Białymstoku jest organizowana od trzynastu lat. Na spotkanie darczyńcy przygotowali - jak zapowiadały wcześniej władze miasta - 14 tys. pierogów, dwie tony świątecznego bigosu, tonę śledzi, kilkaset kilogramów sałatki warzywnej, tysiąc bochenków chleba. Potrzebujący mogli zabrać żywność do domów.

Szef stowarzyszenia "Droga" ojciec werbista Edward Konkol powiedział do licznie zebranych mieszkańców, że wita wszystkich ludzi "szalenie głodnych" nie fizycznego pożywienia ale tych, którzy mają "głodne serca dobrego słowa, przyjaźni, życzliwości, uśmiechu". "Bez tego nie idzie żyć" - mówił ojciec Edward Konkol.

Podkreślał, że bliskość drugiego człowieka, trwanie przy nim to jedna z największych ludzkich potrzeb i dziękował wszystkim, którzy przyszli na wigilię po to, by "nakarmić nawzajem swoje serca". "A dobroć, miłość i przyjaźń - uwierzcie mi - ma to do siebie, że się w nas rozmnaża, kiedy ją się dzieli" - mówił ojciec Edward Konkol.Wiceprezydent Rafał Rudnicki podkreślał składając wszystkim białostoczanom świąteczne życzenia, że sens tych świąt polega na byciu z drugim człowiekiem, obok niego. "Byśmy byli razem, byśmy czuli się wspólnotą, byśmy nie byli samotni, byśmy wiedzieli, że obok nas jest ktoś, kto może nas przytulić, kto może powiedzieć, że nas kocha" - mówił Rudnicki.

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda podkreślał, że Boże Narodzenie to "słońce, światło" w życiu człowieka, bo życie czasem jest "szare", są trudności, problemy. "Światłem w takich sytuacjach jest Jezus Chrystus, który do nas przychodzi" - mówił abp Wojda. Dodał, że takie spotkanie jak wigilia miejska jest po to, by tę radość, pokój, światło wnosić w życie. Życzył wszystkim "słońca", którym jest Chrystus, pogody ducha, radości, wszelkich darów od Chrystusa.

Prawosławny abp Jakub składał życzenia łask Bożych, zdrowia. Mówił, że Jezus Chrystus przychodzi do każdego człowieka, ubogiego, zamożnego, a ubodzy są po to, by bogaci "mieli się z kim dzielić".

"Przyszedł, żeby wszystkim otworzyć bramy raju" - mówił abp Jakub. Nawiązując do czytanego w niedzielę w cerkwi fragmentu ewangelii o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych tłumaczył, że ludzie powinni być wdzięczni Bogu za "wcielenie, miłosierdzie, za to, ze stał się człowiekiem", a Boże Narodzenie przypomina o tym, że "Bóg stał się człowiekiem, by nam dać życie wieczne".


Wigilia dla osób samotnych i potrzebujących

24 grudnia w Białymstoku będzie też wigilia dla osób samotnych i potrzebujących, które nie mają z kim spędzić świąt. To spotkanie będzie w Zespole Szkół Katolickich o 14:00.

źródło: PAP | red: maj, sk, mag


ZOBACZ TEŻ:


Było wspólne ubieranie drzewka i łamanie się opłatkiem - wigilia na białostockich Starosielcach

21.12.2019, 13:28

Było wspólne ubieranie świątecznego drzewka, łamanie się opłatkiem, życzenia i śpiewanie kolęd. Grupa około 30 mieszkańców - wzięła udział w wigilii i stawianiu osiedlowej choinki na białostockich Starosielcach. Najwięcej radości sprawiło to najmłodszym.


Dzieci z Litwy przyjechały na święta do Białegostoku

19.12.2019, 19:46

24 dzieci z Litwy, mających polskie korzenie - przybyło na święta do Polski. To między innymi podopieczni domów dziecka z Gęsiszek, Kowalczuków, Podbrodzia, Niemenczyna i ubogich rodzin z Bujwidz. Ich przyjazd zorganizowało białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom".


Kilkaset osób przyszło na wigilię dla samotnych i potrzebujących w Białymstoku

24.12.2019, 09:37

Przełamali się opłatkiem, razem zjedli wigilijne potrawy i śpiewali kolędy. Kilkaset osób przyszło w Białymstoku na wieczerzę dla samotnych i potrzebujących.


Blisko 300 osób zasiadło do stołu w trakcie 28. suwalskiej Wigilii Chłopskiej

15.12.2019, 07:35

Już po raz 28 w Suwałkach odbyła się w sobotę (14.12) Wigilia Chłopska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej31. rocznica ocalenia Białegostoku po katastrofie pociągu przewożącego chlor, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
9.03.2020, 07:40, akt. 10.03.2020, 08:29

31. rocznica ocalenia Białegostoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok