Radio Białystok | Galerie | Mieszkańcy Podlaskiego od rana odwiedzają lokale wyborcze [zdjęcia]

Mieszkańcy Podlaskiego od rana odwiedzają lokale wyborcze [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marta Sołtys, Paweł Wądołowski

28.06.2020, 10:10, akt. 15:19

Ponad 930 tysięcy osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w wyborach prezydenckich.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Głosują też mieszkańcy Tykocina - relacja Marceliny Markowskiej

Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych - relacja Marty Sołtys

Mieszkańcy Grajewa głosują i mówią, że to ich obowiązek - relacja Pawła Wądołowskiego

Mieszkańcy Gródka głosują i stosują się do zaleceń sanitarnych - relacja Jarosława Iwaniuka

Mieszkańcy Zambrowa nie boją się tradycyjnego głosowania - relacja Adama Dąbrowskiego

W maseczkach i z własnymi długopisami, suwalczanie chętnie przyszli do lokali wyborczych - relacja Izy Kosakowskiej

Mieszkańcy Wysokiego Mazowieckiego wypełniają obywatelski obowiązek - relacja Adama Dąbrowskiego

W kolejkach przed lokalami wyborczymi ustawiają się mieszkańcy Sokółki - relacja Marcina Glińskiego

O godz. 7:00 kolejki pod lokalami wyborczymi w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Białostoczanie od rana odwiedzają lokale wyborcze - relacja Edyty Wołosik

Polacy od rana wybierają prezydenta - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Biorąc pod uwagę największe miasta w naszym regionie, to najwięcej uprawnionych do głosowania osób - ponad 223 tysiące - jest w Białymstoku, w Suwałkach to 53,5 tysiąca, a w Łomży - ponad 48 tysięcy.


Natomiast w przypadku powiatów najwięcej uprawnionych - prawie 119 tysięcy - jest w białostockim, najmniej - nieco ponad 16,5 tysiąca w sejneńskim.


Białystok


W Białymstoku osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów do lokali wyborczych. Taką potrzebę można zgłosić do godziny 20:30 pod numerem telefonu: 85 744-34-04.

To obywatelski obowiązek, a kto go nie spełnia nie powinien później narzekać. To najczęściej można usłyszeć od osób, które już zagłosowały w wyborach prezydenckich. W Białymstoku niektórzy zrobili to tuż po otwarciu lokali wyborczych.

Łomża


Wnioskując po kolejkach ustawiających się przed lokalami wyborczymi już od samego rana i po opiniach - mimo epidemii niemal wszyscy głosujący w Łomży zdecydowali się na osobisty udział w wyborach.


Suwałki

Mimo, że czasem w kolejce przed lokalem trzeba postać kilka minut, nikogo to nie odstrasza. W maseczkach i z własnymi długopisami, suwalczanie chętnie przyszli do lokali wyborczych, żeby oddać swój głos na wybranego kandydata. Dla nich jak mówią, to obowiązek.

W Suwałkach zmianie uległy niektóre punkty do głosowania, co wprowadziło niewielkie zamieszanie. Np. siedzibę lokalu wyborczego z Urzędu Miejskiego przy ulicy Noniewicza, przeniesiono budynek dalej do Suwalskiego Ośrodka Kultury, a zamiast głosowania w siedzibie Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Korczaka, głos należy oddać w budynku Urzędu Skarbowego. Zmiany dotyczą 8 lokalizacji, na każdej dotychczasowej znajdują się informacje, gdzie przeniesiono lokal wyborczy.


Augustów


Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych. Ich zdaniem jest to demokratyczny obowiązek każdego Polaka i  jeśli nie pójdą na wybory nie będą mieli prawa narzekać na nową władzę. 


Sokółka


Mimo epidemii, wielu mieszkańców Sokółki wybrało tradycyjną formę głosowania i w kolejkach ustawiają się przed lokalami wyborczymi. Jak mówią, mimo obostrzeń głosowanie przebiega sprawnie.


Wysokie Mazowieckie


W Wysokiem Mazowieckiem uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 7 tys. 200 osób. Głosowanie odbywa się tam w sześciu obwodowych komisjach wyborczych.


Gródek


O rzeczywistej frekwencji będziemy mogli mówić jak porównamy ją ze wskaźnikami z poprzednich wyborów - mówi przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Gródku. Jednak jej zdaniem mieszkańcy Gródka chętnie uczestniczą w wyborach a sam proces odbywa się bez większych przeszkód. 

Mieszkańcy Gródka stosują się do zaleceń sanitarnych. Do południa Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 tylko jednej osobie zwrócono uwagę na brak maseczki na twarzy.


Zambrów


W Zambrowie prawie 17 tys. uprawnionych głosuje w czternastu lokalach wyborczych. Cztery spośród komisji ma swoje siedziby w trzech sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Wyszyńskiego.


Grajewo 


Żeby nie narzekać, że ktoś wybrał za nas - trzeba głosować. Poza tym to prawo i obowiązek każdego obywatela - mówią mieszkańcy Grajewa, którzy głosowali w Obwodowej Komisji nr 1 przy ulicy Mickiewicza.


Tykocin


Podlaskie jest wśród regionów o najwyższej frekwencji - na 3 miejscu w kraju do godz. 12:00. Głosują też mieszkańcy Tykocina. Przed lokalem kolejek nie ma, a wyborcy bez kłopotów dostosowują się do wymogów sanitarnych.

Lokale wyborcze czynne będą od 7:00 do 21:00. Obowiązkowo trzeba mieć nie tylko dokument ze zdjęciem, ale też maseczkę lub inną osłonę nosa i ust. Zalecane jest też to, by mieć własny długopis.  

| red: maj, mak

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


5 przypadków złamania ciszy wyborczej w regionie

27.06.2020, 13:14

150 zł mandatu ma do zapłaty ustalony przez policję sprawca, który w Gródku usuwał baner wyborczy jednego z kandydatów w niedzielnych wyborach prezydenta RP.


28 czerwca Polacy wybierają prezydenta

27.06.2020, 00:12

W niedzielę (28.06) odbywają się siódme wybory powszechne prezydenta RP.


Cisza wyborcza do zakończenia głosowania w niedzielę

27.06.2020, 00:01

W czasie ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji, zwoływać zgromadzeń ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. Nie można też podawać wyników sondaży wyborczych
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokZimowy Białystok, fot. Monika Kalicka
WARTO TAM BYĆ
10.01.2021, 15:45, akt. 11.01.2021, 08:08

Śnieżna zima w Białymstoku [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok