Radio Białystok | Galerie | Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiem

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiem

autor: Joanna Sikora

13.07.2020, 05:08, akt. 18.07.2020, 13:22

Białostoczanie mają go niemal na wyciągniecie ręki i chętnie odwiedzają. Turyści też są zachwyceni bliskością Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W tym tygodniu podpowiemy, jak ciekawie spędzić tam czas.

Supraśl, fot. Joanna Szubzda
Supraśl, fot. Joanna Szubzda

Na spacer po Krynkach zabrała nas Cecylia Bach-Szczawińska - relacja Marceliny Markowskiej

Kruszyniany - główny punkt na Szlaku Tatarskim - relacja Marceliny Markowskiej

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie odwiedziła Marcelina Markowska

Silvarium w Poczopku to nie tylko park leśny - relacja Marceliny Markowskiej

Po Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oprowadza Damian Czurak - relacja Joanny Sikory

Miejsca, które warto odwiedzić w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej - relacja Joanny Sikory

Na szlaku Rękodzieła Ludowego możemy odwiedzić stare pracownie - relacja Joanny Sikory

W Rezerwacie Krzemianka była Marcelina Markowska

Cezary Werpachowski z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej opowiada o przyrodzie - relacja Joanny Sikory

Turyści i mieszkańcy Supraśla podpowiadają co zjeść w okolicy - relacja Marceliny Markowskiej

Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl opowiada o Arboretum w Kopnej Górze

Marcelina Markowska zaprasza na spacer po Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

Co zwiedzić w Supraślu - sprawdza Joanna Sikora

Tajemnice Starej Grzybowszczyzny - relacja Joanny Sikory

Rowerem przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - relacja Joanny Sikory

Po Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej można jeździć konno - relacja Marceliny Markowskiej

Kajakiem przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - relacja Marceliny Markowskiej

Jak spędzić czas aktywnie w Parku? - relacja Joanny Sikory

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski o historycznych potyczkach - relacja Joanny Sikory

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej chętnie odwiedzany przez turystów - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostoczanie mają go niemal na wyciągniecie ręki i chętnie odwiedzają. Turyści też są zachwyceni bliskością Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W tym tygodniu podpowiemy, jak ciekawie spędzić tam czas.

Możliwości jest bardzo dużo. Można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno czy kajakiem. Skrywa wiele ciekawych historii, związanych z przyrodą, ale i miejscami, które odwiedziły nasze reporterki Marcelina Markowska i Joanna Sikora. Puszcza Knyszyńska - można ją przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiemPark to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów leśnych. Ma 126 tysięcy hektarów. Urzekają w nim strzeliste sosny, nagrzane słońcem leśne polany i leniwie snujące się w dolinach rzeki. Turyści mogą odwiedzić w Parku 21 rezerwatów. Wśród nich Rezerwat Krzemianka koło Rybnik. Jest tam prehistoryczna kopalnia krzemienia z epoki brązu. Jej odkrycie na początku lat 90. ubiegłego stulacie okrzyknięto międzynarodową sensacją.

Z kolei dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu turyści mogą przemierzać i wzniesienia. Między Supraślem a Gródkiem znajduje się ich pas tzw. Wzgórza Świętojańskie. Najwyższym z nich jest Kopna Góra, która ma 211 m.n.p.m. Specjalnie z myślą o turystach powstała tam trzykondygnacyjna wieża widokowa. W tamtym rejonie budowane jest też miejsce, które ma szansę stać się jedną z największych atrakcji Parku - pokazowa zagroda żubrów. Uroki lasu być może będzie można też podziwiać z kolejki wąskotorowej. Trwają rozmowy nad jej reaktywację. A już teraz przyrodę z bliska można podglądać w Arboretum w Kopnej Górze. Znajdziemy tam prawie pół tysiąca gatunków roślin. Z myślą o miłośnikach przyrody powstało też Silvarium w Poczopku.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej skrywa też wyjątkowe historie. Działalność między innymi powstańców listopadowych i styczniowych upamiętniają szlaki i miejsca pamięci.

Spacerując leśnymi drogami mijamy również przydrożne krzyże i kapliczki. Ich bogatą historię można poznać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Skansen to też kopalnia wiedzy o architekturze drewnianej regionu. Tam z pewnością odnajdą się miłośnicy rzemiosła, którzy powinni odwiedzić także Podlaski Szlak Rękodzieła Ludowego. W swoich tętniących życiem pracowniach czekają tam garncarz, kowal, łyżkarz, wytwórca drewnianych zabawek i tkaczki.

Wśród punktów niemal obowiązkowych na turystycznej mapie Podlasia jest Supraśl. Zwiedzający nieśpiesznie poruszają się po nim długimi uliczkami. O tej porze roku zachwycają się zapachem kwitnących lip i zadzierają głowę obserwując bociany. Zaglądają do Pałacu Buchholzów, Muzeum Ikon, Monasteru czy Teatru Wierszalin. Szukają też lokalnych specjałów. Nawet w odległych zakątkach Polski już krążą legendy o babce ziemniaczanej, kiszce czy kartaczach.

Nacieszą swoje podniebienie też goście położonych kilkadziesiąt kilometrów dalej Kruszynian. Tam królują smaki tatarskie. To miejsce w którym można poznać historię podlaskich Tatarów, zwiedzić meczet i mizar.

Podróżując po regionie warto też zajrzeć do Krynek. To typowe miasteczko pogranicza. Turyści najczęściej zapamiętują rondo od którego odchodzi aż 12 ulic, ale warto też zagłębić się w historię tego miejsca, jej początki sięgają XV wieku.

Natomiast jeśli jesteśmy w okolicach Wasilkowa, to warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Uwagę przyciąga wzgórze tysięcy pątniczych krzyży. Rokrocznie odwiedzają je tysiące pielgrzymów.

Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i każde warte poświęcenia czasu. Poznawanie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej może okazać się niezapomnianą wakacyjną przygodą, a co najważniejsze samo bycie w drodze jest już przyjemnością.

| red: maj, sk, mag, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nadbużańska Kraina - tu nie można się nudzić

6.07.2020, 07:36

Z nami wyjazd na wakacje lub na weekend z pewnością się uda. W tym tygodniu polecamy wypoczynek w Nadbużańskiej Krainie.


Narwiański Park Narodowy - gratka dla miłośników historii i smakoszy

27.06.2020, 17:51

Zachęcamy słuchaczy do odwiedzenia Narwiańskiego Parku Narodowego. W czasie pandemii to znakomite miejsce, by uniknąć tłumów, by się wyciszyć, a przy tym skorzystać z uroków przyrody.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Zimowy Białystok, fot. Monika Kalicka
WARTO TAM BYĆ
10.01.2021, 15:45, akt. 11.01.2021, 08:08

Śnieżna zima w Białymstoku [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok