Radio Białystok | Galerie | Związkowcy świętują 40. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność" [zdjęcia]

Związkowcy świętują 40. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność" [zdjęcia]

autor: Adam Janczewski, Marcin Gliński, Michał Buraczewski, Robert Bońkowski

30.08.2020, 05:20, akt. 17:43

Ogólnopolska konferencja naukowa i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. M.in. w ten sposób podlaska Solidarność świętuje 40. rocznicę utworzenia związku.

40. rocznica utworzenia NSZZ "Solidarność" - uroczystość w Świętej Wodzie, fot. Marcin Gliński
40. rocznica utworzenia NSZZ "Solidarność" - uroczystość w Świętej Wodzie, fot. Marcin Gliński

Obchody 40-lecia powstania Solidarności - relacja Michała Buraczewskiego, Roberta Bońkowskiego i Marcina Glińskiego

Działacze i sympatycy "Solidarności" uczcili w Świętej Wodzie 40. rocznicę utworzenia związku - relacja Marcina Glińskiego

Tablicę upamiętniającą 40-lecie powstania "Solidarności" odsłonięto w Białymstoku - relacja Roberta Bońkowskiego

Z uczestnikami konferencji w Białymstoku dotyczącej znaczenia kościoła w ruchu Solidarności rozmawiał Michał Buraczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ogólnopolska konferencja naukowa

Obchody rozpoczęły się w sobotę (29.08) o 11:00 nabożeństwem w cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku. Po południu związkowcy, przedstawiciele władz i naukowcy spotkali się na konferencji pt. "Kościół rzymskokatolicki wobec powstania i działalności NSZZ "Solidarność". Konferencja dotyczyła m.in wydarzeń, które - zdaniem uczestników - świadczą o istotnej roli Kościoła katolickiego w działalności "Solidarności".

Chcieliśmy pokazać to znaczenie i jednocześnie też pewnego rodzaju opiekę 

- mówił podczas otwarcia konferencji prof. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W programie znalazło się 9 wystąpień naukowców z białostockiego, warszawskiego i olsztyńskiego IPN-u, a także z archiwów - Archiwum Państwowego oraz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku.

Tablica pamiątkowa w 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność

Na białostockim budynku należącym do NSZZ Solidarność odsłonięto w niedzielę (30.08) tablicę pamiątkową w 40. rocznicę powstania tego związku. To jeden z głównych punktów obchodów jubileuszu w regionie. Inicjatorem i fundatorem tablicy jest Instytut Pamięci Narodowej.

"W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ Solidarność, w hołdzie tym, którzy swoją pracę, siły, zdrowie i życie poświęcili wielkiej idei Solidarności - Instytut Pamięci Narodowej i Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność" - taki napis znalazł się na tablicy, która zawisła na bocznej ścianie budynku przy ul. Suraskiej w Białymstoku.

W uroczystości wzięli udział m.in. działacze związku, również ci, którzy uczestniczyli w jego założeniu i nim wówczas w województwie kierowali (był to Region Białostocki NSZZ Solidarność), przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe.

"Musimy pamiętać o kontynuacji" - mówił przed odsłonięciem tablicy obecny przewodniczący "Solidarności" w Podlaskiem Józef Mozolewski, nawiązując do początków Solidarności, ale też wymieniając ważne momenty w powojennej historii Polski, które do powstania związku się przyczyniły, w tym wybór na papieża Karola Wojtyły w 1978 roku. Mówił, że gdy tworzył się związek, "rodziła się też solidarność międzyludzka".

Jego zdaniem związek zapłacił "ogromną cenę" za udział w życiu politycznym. 

Ci, którzy poszli w politykę, podejmowali decyzje, a odium tych decyzji zsuwali na NSZZ Solidarność. I wszystkie skutki po 89 roku (...), spadły na nas i po dzień dzisiejszy wielokrotnie jesteśmy obwiniani o te zmiany systemu, szczególnie gospodarczego, a my Bogu ducha byliśmy temu winni

 - mówił Mozolewski.

Zapewniał, że od 2000 roku działacze związku "pożegnali się z wielką polityką". 

Jesteśmy, tak jak w 1980 roku niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym, ale tylko ewentualnie wspierającym i postulującym do rządzących, bez względu na to, które ugrupowania rządzą w naszym kraju - mówił przewodniczący podlaskiej "Solidarność".

Dziękował wszystkim, którzy 40 lat temu zdecydowali się wstąpić do Solidarności i w niej działać.

Uczestniczący w uroczystości minister edukacji narodowej, podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski powiedział dziennikarzom, że Solidarność była tym ruchem, który sprzeciwiał się komunizmowi. Podkreślał, że związek był pierwszą - niezależną od komunistów - organizacją, która mogła działać legalnie po kilkudziesięciu latach "komunistycznej niewoli"

Ten ruch początkowo nie był tylko i wyłącznie związkiem zawodowym, ale wyrażał tęsknotę Polaków do wolności, do wolnej ojczyzny. Musieliśmy czekać jeszcze kolejnych kilkanaście lat, żeby ta wolność rzeczywiście nadeszła, ale bez Solidarności wolnej Polski by nie było, a śmiem wątpić, czy wolność nastąpiłaby także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej 

- mówił Piontkowski.

W ramach podlaskich obchodów odbyły się też prawosławne i katolickie nabożeństwa w intencji ojczyzny i związku.

Obchody w Świętej Wodzie

Wspominali wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat i odmawiali dziękczynne modlitwy. Działacze i sympatycy Solidarności uczcili w niedzielę (30.08) w Świętej Wodzie koło Wasilkowa 40-tą rocznicę utworzenia związku. To ostatni element dwudniowych obchodów z okazji okrągłej rocznicy powstania Solidarności.

Za datę utworzenia Solidarności przyjmuje się 31 sierpnia 1980 roku. Tego dnia komunistyczne władze podpisały porozumienie ze strajkującymi robotnikami Stoczni Gdańskiej, zgadzając się na powstanie niezależnego związku zawodowego.

źródło: PAP | red: sk, lma, mag, rbon


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konwój z żywnością dla strajkujących Białorusinów wrócił do Polski - Solidarność wciąż będzie próbowała pomóc

28.08.2020, 13:01

Cofnięty do Polski przez służby białoruskie transport żywności, wysłany przez NSZZ "Solidarność" z myślą o strajkujących pracownikach zakładów na Białorusi, odjechał w piątek wieczorem (28.08) z granicy. Wcześniej - zgodnie z regulacjami UE - musiał formalnie przejść polską kontrolę weterynaryjną i procedury związane z wjazdem do kraju.


Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności" [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 14:22

Wernisażem plenerowej wystawy o białostockiej "Solidarności" rozpoczęły się w piątek (14.08) w Białymstoku obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". W ramach obchodów zaplanowano też m.in. konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej.


Wystawy, publikacje i tablica w Białymstoku w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

31.07.2020, 15:37

Wystawy, publikacje, konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej zaplanowano w sierpniu Białymstoku w ramach obchodów 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność" - poinformowano w piątek (31.07) na konferencji prasowej w siedzibie podlaskiej "Solidarności" w Białymstoku.


Józef Mozolewski

29.07.2020, 16:48

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok