Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności" [zdjęcia, wideo]

Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności" [zdjęcia, wideo]

autor: Robert Bońkowski

14.08.2020, 14:22, akt. 15:36

Wernisażem plenerowej wystawy o białostockiej "Solidarności" rozpoczęły się w piątek (14.08) w Białymstoku obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". W ramach obchodów zaplanowano też m.in. konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej.

Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" - fot. Robert Bońkowski
Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" - fot. Robert Bońkowski

Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności" - relacja Roberta Bońkowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" stanęła na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wernisaż otworzył regionalne obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność".

Jak mówił podczas otwarcia przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski, wystawa odwiedza miasta w całej Polsce, wszędzie ma swoje regionalne odniesienia. Dodał, że poprzez fotografie i opisy można dowiedzieć się o ludziach zaangażowanych w "Solidarność" z terenu ówczesnego regionu białostockiego.

Podziękował tym wszystkim zaangażowanym w "Solidarność", którzy - jak podkreślił - "nie patrzyli na różnego rodzaju trudności, prześladowania, niebezpieczeństwa, walczyli o to, żebyśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie". 


Dzisiaj jesteśmy świadkami jak było to ważne wydarzenie, jak była to ważna, heroiczna walka w odniesieniu do tego, co dzisiaj stwierdzamy za wschodnią granicą, czyli na terenie Białorusi. Możemy uzmysłowić sobie, co by było, gdyby 40 lat temu nie powstała +Solidarność+ - mówił Józef Mozolewski.


Powiedział, że odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy o to, jak wyglądałaby dzisiaj Polska, gdyby nie powstała "Solidarność" zauważył, że "ten obraz mamy za wschodnią granicą". "Pewnie byśmy znacznie wcześniej obalili ten system, ale skala porównawcza pewnie byłaby taka, jaka dzisiaj jest na terenie Białorusi" - mówił. Dodał, że w Polacy też zapłacili dużą cenę za wolność, były - jak mówił - "prześladowania, represje, stan wojenny, ale dzisiaj mamy wolną ojczyznę i to dzięki +Solidarności+".


  


Na wystawie można poznać historię "Solidarności", zwrócona jest uwaga na zaangażowanie często anonimowych ludzi. W części dotyczącej Białegostoku można dowiedzieć się m.in. jak tworzyły się struktury i gdzie wybuchły pierwsze strajki. Są fotografie m.in. ze spotkań rocznicowych, z fabryk, ale też pokazujące związkowców. Fotografie i materiały pochodzą m.in. od związku, z Archiwum Państwowego i od osób prywatnych.

Regionalne obchody 40-lecia "Solidarności" organizuje związek we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W ramach obchodów, oprócz plenerowej wystawy przed teatrem, pod koniec sierpnia będzie dostępna cała wystawa "Tu rodziła się Solidarność", składająca się z części także łomżyńskiej i suwalskiej. Będzie można ją obejrzeć podczas konferencji naukowej "Kościół rzymsko-katolicki wobec powstania i działalności NSZZ +Solidarność".

30 sierpnia, w południe, na budynku Solidarności w Białymstoku będzie odsłonięta tablica memoratywna dedykowana osobom, które tworzyły ten ruch i związek zawodowy. Obchody zakończą się wydaniem albumu z niepublikowanymi dotąd zdjęciami. Ich wystawa będzie otwarta 25 września na Politechnice Białostockiej.


źródło: PAP | red: rbon, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przeciwko podwyżce płacy minimalnej - Solidarność jest "za"

14.08.2020, 12:08

Należy płacę minimalną zamrozić na poziomie z obecnego roku. Przekonuje o tym rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. W jego ocenie, ze względu na epidemię koronawirusa, najniższe wynagrodzenie powinno pozostać na poziomie 2600 zł.


Wystawy, publikacje i tablica w Białymstoku w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

31.07.2020, 15:37

Wystawy, publikacje, konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej zaplanowano w sierpniu Białymstoku w ramach obchodów 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność" - poinformowano w piątek (31.07) na konferencji prasowej w siedzibie podlaskiej "Solidarności" w Białymstoku.


Józef Mozolewski

29.07.2020, 16:48

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok