Radio Białystok | Galerie | Białostoccy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś [zdjęcia, wideo]

Białostoccy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś [zdjęcia, wideo]

16.12.2021, 19:10, akt. 7.01.2022, 14:02

Na przejściu granicznym w Bobrownikach komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski przekazał w czwartek (16.12) wicekonsul RP w Grodnie Annie Pustuł Betlejemskie Światło Pokoju, które zostało w ten symboliczny sposób przekazane na Białoruś.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Białostoccy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś - relacja Wojciecha Szubzdy


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Betlejemskie Światło Pokoju z Bobrownik zawieziono do katedry w Grodnie, aby tam mogło być przekazane Polakom na Białorusi, wszystkim chętnym mieszkańcom i jeśli się uda – dalej na wschód, np. do Rosji.Z powodu pandemii, ale też trudnej sytuacji przygranicznej z Białorusią, przekazanie miało symboliczny charakter – wyjaśnił dziennikarzom komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski. Przypomniał, że podobnie było w 2020 r. Zaznaczył, że tradycja przekazywania światełka na Białoruś ma wiele lat.


W tym roku światełko betlejemskie jest pod hasłem "Światło nadziei". Chcemy, aby do wszystkich mieszkańców na Białorusi zawędrowało to światło nadziei przekazywane przez skautów na całym świecie, niezależnie od ich poglądów, wyznania, aby rozświetliło to, co się znajdzie za chwilę na wigilijnym stole, teraz (w Boże Narodzenie katolików – PAP) czy też podczas świąt Bożego Narodzenia obrządku wschodniego – mówił Krzysztof Jakubowski.


Komendant dodał, że niech światełko da także nadzieję na to, że za rok będzie możliwe normalne spotkanie bez pandemii, ale także w pokoju między Polską i Białorusią.

Co roku światełko przejmowali harcerze z Białorusi, ale teraz organizacje zostały tam zlikwidowane. Krzysztof Jakubowski dodał, że nie ma organizacji, ale młodzież, która do nich należała, na pewno będzie krzewić dalej wartości uniwersalne, którym te organizacje służyły. "Natomiast nie będzie żadnych struktur formalnych jeżeli chodzi o harcerstwo na Białorusi" – dodał.

W imieniu konsula generalnego RP w Grodnie Andrzeja Raczkowskiego światełko odebrała wicekonsul Anna Pustuł. Mówiła, że robi to z honorem.


Betlejemskie Światło Pokoju które symbolizuje ciepło, nadzieję, miłość, zostanie przewiezione do naszych rodaków mieszkających na Białorusi, na Grodzieńszczyźnie, gdzie jest największa mniejszość polska – powiedziała wicekonsul.


Anna Pustuł zaznaczyła, że betlejemskie światełko to symbol "ciepła, nadziei, miłości", ale też będzie nadzieją na to, aby pokazać, że "nie ma granic między narodami, nie ma granic między krajami" i te wartości będą przekazywane pokoleniom na świecie.


Ten rok jest wyjątkowo trudny. Mamy rok już trwającej dosyć długo pandemii no i mamy rok trudnych relacji dwustronnych, więc myślę, że to światło wniesie nadzieję na to, że poprawią się te relacje – powiedziała dziennikarzom Anna Pustuł.


Wyraziła nadzieję, że światełko "pomoże przetrwać te trudne czasy" Polakom na Białorusi.

Przekazanie betlejemskiego światełka na Białoruś odbywało się w poprzednich latach na przejściu w Kuźnicy. Od 9 listopada z powodu sytuacji przygranicznej jest ono zamknięte. W Bobrownikach światełko przekazano po raz pierwszy – poinformowała kpt. Katarzyna Murawska, zastępca komendanta placówki SG w Bobrownikach.

"Jesteśmy zaszczyceni tym faktem, aczkolwiek przykro jest, że troszeczkę w mniejszej oprawie niż to było w latach ubiegłych" – dodała Katarzyna Murawska.

źródło: PAP | red: zmj, sk, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sokółka: Świąteczne spotkanie ministra Błaszczaka z polskimi żołnierzami [zdjęcia]

16.12.2021, 18:01

Było składanie życzeń, wspólna modlitwa i śpiewanie kolęd. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Sokółce z żołnierzami strzegącymi polsko-białoruskiej granicy.


Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nagrał płytę z kolędami

16.12.2021, 07:12

Płytę z kolędami i pastorałkami nagrał Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Mieszkańcy Białegostoku będą mogli odebrać Betlejemskie Światło Pokoju

14.12.2021, 13:35

W niedzielę (19.12) mieszkańcy Białegostoku będą mogli odebrać Betlejemskie Światło Pokoju. To ogień z Groty Narodzenia Pańskiego, który po całej Europie rozprowadzają harcerze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


Premiara "Makbeta", fot. Joanna Szubzda
15.05.2022, 07:29, akt. 21.05.2022, 17:49

Premiera spektaklu "Makbet" [zdjęcia]
Finał Konkursu Podlaska Marka 2021, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
11.05.2022, 21:26, akt. 12.05.2022, 02:59

Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok