Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia Białystok przegrywa z Rakowem Częstochowa aż 0:5 [zdjęcia, wideo]

Jagiellonia Białystok przegrywa z Rakowem Częstochowa aż 0:5 [zdjęcia, wideo]

18.12.2021, 21:57, akt. 19.12.2021, 19:04

Piłkarze Jagiellonii Białystok nie zrobili świątecznego prezentu swoim kibicom. W ostatnim meczu w tym roku żółto-czerwoni przegrali na wyjeździe z Rakowem Częstochowa aż 0:5 (0:0). Gole dla gospodarzy strzelili: Sturgeon, Niewulis, Lopez, Wdowiak i Arsenić.

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok, 18.12.2021, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Podsumowanie sezonu - relacja Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.

Najwyższa wygrana Rakowa w ekstraklasie

Piłkarze Rakowa Częstochowa bardzo efektownie zakończyli rok, w którym klub obchodził swoje stulecie i odniósł największe sukcesy. W ostatniej tegorocznej kolejce ekstraklasy podopieczni trenera Marka Papszuna pokonali Jagiellonię Białystok 5:0 (0:0).

To rekordowe osiągnięcie "Czerwono-Niebieskich" na najwyższym szczeblu rozgrywek (wcześniej wygrywali 4:0 - w 1995 roku z Lechią-Olimpią Gdańsk i niedawno z Zagłębiem Lubin).

Radiowy skrót meczu:

Radiowa relacja z całego meczu:

Pierwsza połowa nie zapowiadała aż pięciu goli

Tym bardziej, że wszystkie mogą paść dla jednej drużyny. Gra była bowiem wyrównana i do sytuacji podbramkowych dochodziło po obu stronach boiska. Jagiellonia miała najlepszą okazję po kwadransie, ale uderzenie Bartosza Bidy udało się zablokować częstochowskim obrońcom.

W 17. min. oba zespoły mogły objąć prowadzenie, ale najpierw akcję "Jagi" przerwał na środku boiska ryzykowną interwencją Fabio Sturgeon (goście uważali, że faulował, lecz sędzia był innego zdania), a chwilę później swoich okazji nie wykorzystali Ivi Lopez i Milan Rundic. Temu ostatniemu w tej sytuacji odnowiła się kontuzja i musiał opuścić boisko.

Kilkanaście minut później to samo spotkało Bidę. W 34. i 40. min. kolejne szanse zmarnowali gospodarze, a konkretnie Wiktor Długosz, który po rogu główkował obok słupka i Lopez, który nie opanował piłki po dośrodkowaniu Frana Tudora. Goście odpowiedzieli w 45. min. uderzeniem Bojana Nasticia z wolnego, obronionym przez Vladana Kovacevicia, a potem zbyt wysokim strzałem Fedora Cernycha.

Na początku drugiej połowy z dystansu strzelał Tudor, ale piłka przeleciała tuż obok spojenia słupka i poprzeczki bramki gości. Przełomowa okazała się 52. min., kiedy to po akcji Michała Nalepy doskonałej sytuacji nie wykorzystał Cernych, a riposta częstochowian dała im prowadzenie. Patryk Kun po rajdzie lewym skrzydłem z linii końcowej podał do Sturgeona, a Portugalczyk z bliska skierował piłkę do siatki.

W 60. min. znowu centrował Kun, ale Mateusz Wdowiak został zablokowany, zaś Lopez źle trafił w piłkę. W 64. min. Raków zdobył jednak drugą bramkę - z prawej strony z wolnego zacentrował Lopez, a Andrzej Niewulis popisał się efektowną główką. W 68. min. Lopez uderzył z wolnego bezpośrednio na bramkę, lecz Pavels Steinborns zdołał odbić piłkę. Jeszcze w tej samej minucie Nalepa i Nastic mogli uzyskać kontaktowe trafienie, lecz przeszkodził im w tym Kovacevic. Od tego momentu częstochowianie już w pełni kontrolowali wydarzenia na boisku.

W 80. min. Raków wyprowadził spod własnej bramki zabójczą kontrę, a Wdowiak z prawego skrzydła idealnie podał do wbiegającego z przeciwnej strony na pole karne Lopeza, który uzyskał trzeciego gola. Dwie minuty później czwartą bramkę zdobył Wdowiak, który wbiegł z piłką między białostockich obrońców i nie dał szans Steinbornsowi.

Wynik meczu ustalił w 88. min. Zoran Arsenic, który głową posłał piłkę do siatki po dokładnym dośrodkowaniu Lopeza z rzutu rożnego.

Wypowiedzi trenerów i piłkarzy po meczu:

Ireneusz Mamrot:

Marek Papszun:

Michał Pazdan:

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 5:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Fabio Sturgeon (53), 2:0 Andrzej Niewulis (64-głową), 3:0 Ivi Lopez (80), 4:0 Mateusz Wdowiak (82), 5:0 Zoran Arsenic (88-głową).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Giannis Papanikolaou, Andrzej Niewulis. Jagiellonia Białystok: Andrzej Trubeha, Karol Struski.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 2 793.

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Zoran Arsenic, Andrzej Niewulis, Milan Rundic (21. Wiktor Długosz) - Fran Tudor, Giannis Papanikolaou, Ben Lederman, Patryk Kun (89. Jordan Courtney-Perkins) - Fabio Sturgeon (73. Sebastian Musiolik), Mateusz Wdowiak (89. Daniel Szelągowski), Ivi Lopez (89. Jakub Arak).

Jagiellonia Białystok: Pavels Steinbors - Bogdan Tiru, Israel Puerto (77. Michał Żyro), Michał Pazdan - Paweł Olszewski, Martin Pospisil, Miłosz Matysik, Bojan Nastic - Michał Nalepa, Fedor Cernych (65. Karol Struski), Bartosz Bida (33. Andrzej Trubeha).

źródło: PAP | red: wsz, sk, zmj

Piłkarze Jagiellonii Białystok dość niespodziewanie wygrali z faworyzowaną Lechią Gdańsk 2:1 (1:1) w meczu ekstraklasy. Jaga objęła prowadzenie po golu Tarasa Romanczuka, wyrównał z rzutu karnego Flavio Paixao. Wynik meczu ustalił Bartosz Bida.

Ireneusz Mamrot: Dokonaliśmy sporego wyczynu

11.12.2021, 22:39

Jagiellonia Białystok odnosi cenne zwycięstwo z Lechią Gdańsk [wideo]

11.12.2021, 21:55

Piłkarze Jagiellonii Białystok znów przygotowali Szlachetną Paczkę

8.12.2021, 18:18

Kolejni darczyńcy zgłaszają się, by pomóc potrzebującym przed świętami.

Jagiellonia Białystok słabsza od najgorszej drużyny w lidze

4.12.2021, 19:26

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali 1:2 (0:2) ligowe spotkanie z Górnikiem Łęczna. Dwa gole dla ostatniej drużyny w tabeli - jeszcze przed przerwą - strzelił Damian Gąska, a honorowe trafienie dla Jagi zaliczył Israel Puerto. Goście dzięki wygranej opuścili ostatnie miejsce w tabeli.

Dani Quintana rozwiązał umowę z Jagiellonią Białystok

2.12.2021, 15:40

Dani Quintana nie jest już zawodnikiem Jagiellonii Białystok. W czwartek (2.12) Hiszpan rozwiązał umowę z żółto-czerwonymi - poinformował białostocki klub w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej jagiellonia.pl.

13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20