Radio Białystok | Galerie | Przekazanie strażackich wozów do PSP i OSP [zdjęcia]

Przekazanie strażackich wozów do PSP i OSP [zdjęcia]

25.07.2022, 12:32, akt. 14:07

Nowoczesny ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy, a także nieco starszy ciężki wóz i wóz techniczny - zostały w poniedziałek przekazane do Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku oraz dwóch OSP z powiatu łomżyńskiego: w Jedwabnem i Miastkowie.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Przekazanie strażackich wozów do PSP i OSP - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość przekazania odbyła się w poniedziałek (25.07) na placu Wojewódzkiej Komendy PSP w Białymstoku. Wzięli w niej udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

"Do skutecznego funkcjonowania PSP, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych niezbędne jest ciągłe doposażanie w nowoczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze oraz specjalistyczny sprzęt" - mówił komendant wojewódzki PSP Sebastian Zdanowicz. Dodał, że przekazane w poniedziałek pojazdy przyczynią się do "zwiększenia potencjału ratowniczo-gaśniczego" na terenie działania PSP i OSP w województwie podlaskim

Do Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku trafił nowoczesny ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego. Zdanowicz poinformował, że został zakupiony w ramach unijnego projektu Komendy Głównej PSP. Koszt auta to ok. 1,2 mln zł.

Jak mówił dziennikarzom p.o. komendanta miejskiego PSP w Białymstoku br. Wojciech Łapiński, to nowy samochód z pełnym wyposażeniem, z systemem piany sprężonej; będzie dysponowany głównie do zdarzeń gaśniczych. Powiedział, że nowy sprzęt zastąpi ten, który został przekazany OSP w Jedwabnem. Dodał, że wysłużył już tzw. normę na poziomie 120 proc., ale jest nadal sprawny technicznie.

Burmistrz Jedwabnego, a jednocześnie prezes OSP powiatu łomżyńskiego Adam Niebrzydowski mówił, że możliwość przekazywania wozów między PSP a OSP odbywa się dzięki bardzo dobrej współpracy. Powiedział, że pojazd, który do nich trafi, jest im bardzo potrzebny ze względu m.in. na pojemność zbiornika. "Nasza gmina (Jedwabne) to przede wszystkim tereny rolnicze, nie do końca zwodociągowane, tak że jest bardzo duża potrzeba jeżeli chodzi o duże zbiorniki samochodów, żeby nie robić kursów, a skupić się na ratowaniu mienia, zdrowia naszych mieszkańców" - mówił Niebrzydowski.

Natomiast OSP w Jedwabnem przekazała OSP w Miastkowie swój pojazd techniczny. Prezes tej OSP ks. Jarosław Świderek mówił, że ciągle jest potrzeba wymiany zaplecza mechanicznego i zabezpieczenia sprzętu. Powiedział, że dzięki pozyskaniu wozu technicznego, będą mogli przekazać dalej swojego ponad 40-letniego stara, który - jak mówił - nie nadaje się już do udziału w akcjach gaśniczych.

Jak podkreślił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, to ważne, że przekazywany przez jednostki sprzęt nie trafia do innych regionów, ale pozostaje w województwie podlaskim. Wyraził nadzieję, że sprzęt będzie potrzebny jak najrzadziej, choć - jak zauważył - dane Komendy Głównej PSP wskazują, że tych interwencji jest szczególnie dużo.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to pierwsza taka uroczystość w regionie, podczas której także OSP przekazują między sobą sprzęt. Powiedział, że w województwie jest ok. 20 tys. strażaków ochotników w ponad 600 jednostkach.

Podczas uroczystości wręczono też świadczenia ratownicze czterem strażakom OSP.

źródło: PAP | red: sk, mak

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wozy strażackie trafiły do OSP w Jedwabnem i Mątwicy

12.06.2022, 18:34

Dwa samochody użytkowane dotychczas przez Komendę Wojewódzką PSP w Białymstoku trafiły do strażaków ochotników z powiatu łomżyńskiego.


Strażacy z Białegostoku dostali samochód gaśniczy z 42-metrową drabiną

16.05.2022, 09:59

Specjalny samochód z nowoczesną 42-metrową drabiną, która pozwoli gasić pożary na najwyższych piętrach w budynkach w mieście dostała w poniedziałek (16.05) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.


Strażacy PSP z Bielska Podlaskiego dostali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

18.02.2022, 17:23

Oba pojazdy pomogą w jeszcze lepszym i szybszym niesieniu pomocy potrzebującym. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Bielska Podlaskiego dostali nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Tym samym mogli przekazać swój poprzedni wóz Ochotniczej Straży Pożarnej w Domanowie w powiecie bielskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok