Radio Białystok | Galerie | Zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok [zdjęcia, wideo]

Zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok [zdjęcia, wideo]

autor: Marcin Gliński

19.02.2023, 21:07, akt. 20.02.2023, 14:04

Zespoły Five Stages of Grief, Czeremszyna i Bad Falcon oraz Przemek Piotrowski to zwycięzcy czwartej edycji konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok. Nagrodę specjalną Polskiego Radia Białystok za promocję województwa podlaskiego na świecie otrzymała Karolina Cicha.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za nami czwarta edycja plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok. Podczas finałowego koncertu wystąpiło 10 wykonawców reprezentujących różne style muzyczne - rap, rock, muzykę folkową i elektroniczną. 
Laureatem głównej nagrody Jury Polskiego Radia Białystok został zespół Five Stages of Grief. Jury przyznało im 5 tys. zł i doceniło za niecodzienne, oryginalne, nieoczywiste podejście do muzyki i łączenie stylów, nowoczesne brzmienie. Five Stages of Grief potwierdza poziom doceniony już podczas przeglądu Rockowania w Podlaskim Instytucie Kultury.


Jurorzy przyznali też nagrody specjalne 

Nagrodę za całokształt twórczości - 2,5 tys. zł - otrzymał zespół Czeremszyna. Jurorzy przyznali wyróżnienie za 30 lat działalności artystycznej, która owocuje bogatym dorobkiem płytowym, koncertowym, festiwalowym (Festiwal Wielu Kultur i Narodów, który odbywa się od 1996 roku w Czeremsze). Czeremszyna z poczuciem misji, ogromnym entuzjazmem, humorem i profesjonalizmem rozsławia podlaską muzykę folkową, muzykę, która zawiera w sobie tradycję polską, ukraińską i białoruską oraz otwiera się na świat. 

Czeremszyna nagrywa utwory i występuje na wspólnych koncertach m.in. z białoruskim „Todarem”, zespołem „Horyna”, który prezentuje folklor regionu ukraińskiego Polesia, The Ukrianians czy węgierskim Cimbalibandem. Śpiewa też w gwarze naszego regionu, przywraca kulturze wiejskiej należne jej miejsce, wykorzystuje oryginalne instrumentarium, rozsławia nasze muzyczne podwórze i zaprasza tu artystów i fanów z całej Polski i świata. Taka jest ta "Podlaska Hodowla Muzyki Żywej".

Przemek Piotrowski otrzymał nagrodę specjalną za debiut - 2,5 tys. zł.  Za - jak zgodnie przyznali jurorzy - "dobry start, pomysł na siebie, trzymanie ręki na pulsie nowoczesnych trendów, umiejętność pisania piosenek wpadających w ucho i wyśpiewywanie historii ze studenckiego życia w atrakcyjnej muzycznej formie".

Swego faworyta mogli wybrać także nasi Słuchacze - nagrodę - 5 tys. zł - otrzymał sokólski zespół Bad Falcon. 

Za muzyczną promocję województwa podlaskiego na świecie nagrodzono Karolinę Cichą. Artystka otrzymała 5 tys. zł. Tak o najnowszej płycie Karoliny Cichej i Swady "Sad" pisał Andrzej Bajguz: "Płyta, która stara się zawrzeć w kilkudziesięciu muzycznych minutach trwogę współczesnego, rozdygotanego świata, której słucha się tak długo, jak stąd do granicy, gdzie wisk, pisk, a nawet oddech stają się bitami. Arsenałem jest Jej głos, wielu nie tylko podlaskich kultur, emocji oraz przejmujące teksty, a także Jego głębokie, obezwładniające elektroniczne pomruki, przestrzenie, zawieje i samplowane koby, kemancze, swidele czy bodhrany. Ten album działa raz jak bayraktar wystrzelony w ruski korabl, by potem być kwiatem włożonym w lufę karabinu. Album "Sad" Karolina Cicha i Wikson Szczygieł aka Sw@da staje się też "Hope". Piję właśnie pyszny kompot z jabłek z sadu obok. Jest dobrze".NIEBIESKI MIKROFON POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOKPartnerem plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok jest Województwo Podlaskie.

| red: mag, mark, sk, bs

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zespół Five Stages of Grief zwycięzcą Rockowań

22.10.2022, 08:23

Zespół Five Stages of Grief wygrał tegoroczną edycję Rockowań. W finale rywalizowało ze sobą siedem zespołów z regionu: Bies, Cavum, Five Stages of Grief, Jack Kill Project, La Venders, Obraz Kontrolny oraz Veikra.


Niebieski Mikrofon 2021 - koncert finałowy [zdjęcia cz. 2, wideo]

21.02.2022, 07:03

Ponad dwie godziny muzyki podlaskich artystów na żywo we wspaniałej atmosferze - tak wyglądał finał trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Niebieski Mikrofon 2021 - koncert finałowy [zdjęcia cz. 1, wideo]

21.02.2022, 05:44

Ponad dwie godziny muzyki podlaskich artystów na żywo we wspaniałej atmosferze - tak wyglądał finał trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok [zdjęcia, wideo]

20.02.2022, 21:00

Zespół Szeptucha, Seasonal, Julia Kuzyka i Alicja Grabowska to zwycięzcy trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon – Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Poznaliśmy finalistów trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

10.12.2021, 14:30

Znamy już wszystkich finalistów trzeciej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok - plebiscytu, który ma promować podlaskich artystów i ich muzykę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


fot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]
"Dziennik Zmian" Miłki Malzahn, czyli koncertowy podkast na żywo, fot. Joanna Szubzda
17.12.2023, 10:00, akt. 18.12.2023, 07:28

Dziennik Zmian, czyli koncertowy podkast na żywo [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok