Radio Białystok | Galerie | Policjanci wspierają Straż Graniczną - monitorują z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Byliśmy razem z nimi na patrolu [zdjęcia, wideo]

Policjanci wspierają Straż Graniczną - monitorują z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Byliśmy razem z nimi na patrolu [zdjęcia, wideo]

autor: Grzegorz Pilat

9.08.2023, 11:56, akt. 19:57

Wspólne patrole mają zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na wschodniej granicy Polski. Policyjni lotnicy wspierają Podlaski Oddział Straży Granicznej monitorując z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Jak mówią funkcjonariusze - takie loty policyjnym helikopterami z białostockich Krywlan odbywają się praktycznie codziennie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Policjanci wspierają Straż Graniczną - monitorują z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa podkreśla, że taka współpraca jest niezbędna.


Policyjni piloci wykonują w zasadzie każdego dnia loty obserwacyjne razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Te loty mają przede wszystkim na celu wychwycenie wszelkich niepokojących zachowań w rejonie granicy. Taka współpraca musi być. Wspólny cel jest jeden - zapewnienie bezpieczeństwa i nienaruszalności granicy. W związku z tym wszystkie służby, które w tym zakresie mogą wykonywać zadania - wspierają się - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.Pilot policyjnego śmigłowca W3 "Sokół" nadkom. Krzysztof Kurcab z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dodaje, że loty wzdłuż granicy trwają dość długo.To około dwóch godzin, ponieważ linia graniczna z Białorusią jest długa. Dolatujemy z Białegostoku razem z funkcjonariuszem Straży Granicznej w konkretne miejsce i kontrolujemy z góry czy nikt nielegalnie nie próbuje dostać się do Polski. Helikopter wyposażony jest m.in. w nowoczesne kamery. Widzieliśmy już różne sytuacje, różne grupy. Widać, że są oni tam dowożeni, bo bardzo często obserwujemy grupy ludzi gdzieś na terenach zalewowych, bagnistych, gdzie samemu na pewno trudno było by dotrzeć piechotą - opowiada nadkom. Krzysztof Kurcab z KWP w Krakowie.


Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz podkreśla, że różne służby pomagają w pilnowaniu nienaruszalności granicy.


Policja i Wojsko Polskie wzmacnia działanie Straży Granicznej w ochronie granicy państwowej. Bardzo ważnym elementem są patrole lotnicze. Dlatego, że jesteśmy w stanie zaobserwować z szerszej perspektywy to, co dzieje się przy granicy i te informacje na bieżąco są przekazywane do patroli na ziemi. Dzięki temu możemy jeszcze szybciej i sprawniej reagować na wszelkie zagrożenia - tłumaczy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Minionej doby podlaska straż graniczna odnotował blisko 50 prób nielegalnego przejścia polsko-białoruskiej granicy. W okolicach Mielnika zatrzymano kolejną osobę za pomocnictwo migrantom. Jak podaje SG, 47-letni Polak przewoził trzech obywateli Indii.

Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku kryzysu pogranicznicy zatrzymali ponad 450 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

Od początku roku SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski.

| red: mag, zmj, pp

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Komendant Główny SG wystąpił o tysiąc dodatkowych żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

7.08.2023, 15:11

Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga wystąpił o przesunięcie na przejście polsko-białoruskie dodatkowej grupy tysiąca żołnierzy. Uzasadnił, że ma to związek ze wzrostem liczby prób nielegalnego przekroczenia tego odcinka granicy. Wniosek skierowano do kierownictwa resortu obrony.


Cudzoziemcy zaatakowali polskie służby przy granicy z Białorusią [wideo]

3.08.2023, 15:38

Cudzoziemcy znowu zaatakowali polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy przy granicy z Białorusią.


Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy. Rozmawiali m.in. o Grupie Wagnera

3.08.2023, 13:30

Polska i Litwa będą wspólnie chronić granicę z Białorusią, aby najemnicy z Grupy Wagnera nie zagrozili bezpieczeństwu krajów NATO. Takie zapewnienie padło dziś (03.08) w Suwałkach podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.


Policjanci zatrzymali 22-latka z Ukrainy, który nielegalnie przewoził migrantów

28.07.2023, 13:54

26 osób nielegalnie przebywających w Polsce przewoził busem obywatel Ukrainy, którego zatrzymali policjanci. Do zdarzenia doszło w miejscowości Pasieczniki Duże nieopodal Hajnówki.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok