Radio Białystok | Galerie | Koncert Divino Sospiro w OiFP w ramach I Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic" [zdjęcia]

Koncert Divino Sospiro w OiFP w ramach I Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic" [zdjęcia]

21.08.2023, 07:47, akt. 08:56

Koncertem wyjątkowego portugalskiego zespołu zakończył się I Międzynarodowy Festiwal "Metastasio bez granic".

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Na scenie głównej OiFP w niedzielę (20.08) wystąpił portugalski barokowy zespół Divino Sospiro, który wykonał oratorium "Śmierć Abla" na pięć głosów solowych i instrumenty ("La morte d’Abel").

Współczesna światowa premiera wydania Oratorio Morte de Abel Pedro Antonio Avondano miała miejsce w lutym 2012 roku w Lizbonie, w Centro Cultural de Belém, po rekonstrukcji przeprowadzonej przez muzykologa Yskrenę Yordanową. Edycja była również przedmiotem licznych koncertów w ciągu ostatnich dziesięciu lat wokół oratoriów i dzieł sakralnych Avondano innych współczesnych kompozytorów portugalskich, reprezentujących ten gatunek w całej Europie. W Polsce zgromadzona publiczność w OiFP mogła usłyszeć to dzieło po raz pierwszy.Sakralny dramat Śmierć Abla został napisany przez Metastasia w 1732 r., okresie świetności i ekstrawagancji, w którym Oratorium odgrywało główną rolę w okresie Wielkiego Postu. Libretto oparte jest na zaczerpniętej ze Starego Testamentu historii zamordowania Abla przez jego brata Kaina. Tragiczny tekst, wierny tradycji, z wielką głębią i dbałością o szczegóły opisuje dramatyczny konflikt biblijnej historii. Abel reprezentuje mękę, ofiarę i dobroć Chrystusa. Jest wybrańcem Boga, a jego pobłażliwa istota oddala go od jego brata Kaina, człowieka bez życzliwej natury. Dramat rozwija się wokół postaci Kaina, który symbolizuje grzeszną ludzkość. Uczucia takie jak duma, zazdrość i gniew charakteryzują jego brak wiary. Wątpliwości przed Bogiem nabierają szczególnego znaczenia, a brak łaski Bożej przekształca się w utratę harmonii ze wszystkim, co jest w naturze rzeczy. Kain nie widzi boskich znaków i jest pożerany przez negatywne emocje, które coraz bardziej oddalają go od ścieżki zgodnej z naukami biblijnymi. Anioł ma również wielkie znaczenie w tym dramacie, jako personifikacja głosu Boga i ucieleśnienie ról Świadomości i Światła. Pod koniec dramatu krwawa ofiara Abla nadejdzie, by ocalić ludzkość.

Spektakl kończy się moralnym przesłaniem o obowiązku podążania za boskim przewodnictwem, ale także ostrzeżeniem przed grzeszną naturą nas, śmiertelników.


| red: sk

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Supraślu można było obejrzeć widowisko teatralno-operowe "Metastasiana: Loteria Metastasio"

19.08.2023, 09:48

To nietypowy spektakl plenerowy, w którym ważną rolę odgrywają widzowie. "Metastasiana: Loteria Metastasio" to widowisko teatralno-operowe przybliżające sylwetkę Pietra Metastasia - włoskiego pisarza, którego libretta były wykorzystywane w operach Handla, Hassego i Vivaldiego.


Co dzieje się w wakacje w Operze i Filharmonii Podlaskiej?

13.08.2023, 11:17

Wakacje to czas intensywnej pracy w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Za nami pierwszy koncert w amfiteatrze w ramach Sceny Letniej, a za chwilę festiwal „Metastasio bez granic".


Opera i Filharmonia Podlaska organizuje festiwal "Metastasio bez granic"

13.08.2023, 09:23

Niezwykłe wydarzenie przygotowała na sierpień Opera i Filharmonia Podlaska. Organizuje I Międzynarodowy Festiwal „Metastasio bez granic”. Impreza odbędzie się w Supraślu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok