Radio Białystok | Galerie | W Doktorcach spotkało się kilka pokoleń harcerzy [zdjęcia]

W Doktorcach spotkało się kilka pokoleń harcerzy [zdjęcia]

autor: Sylwia Krassowska, Wojciech Szubzda

26.08.2023, 08:35, akt. 11:08

To spotkanie kilku pokoleń harcerzy. ZHP Chorągwi Białostockiej im. Ryszarda Kaczorowskiego obchodzi 100-lecia powstania. Z tej okazji zaplanowano trzydniowe obchody.

100-lecia powstania Chorągwi ZHP Białystok, fot. Sylwia Krassowska
100-lecia powstania Chorągwi ZHP Białystok, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Doktorcach spotkało się kilka pokoleń harcerzy - relacja Sylwii Krasowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Urodzinowy zlot ponad 400 harcerzy z całego województwa podlaskiego rozpoczął się w piątek (25.08) wielkim ogniskiem w Bazie Harcerskiej w Doktorcach. Spotkali się tam obecni i dawni harcerze, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze skautami instytucji.


U każdego jest uśmiech, zadowolenie, że świętujemy jubileusz 100-lecia powstania ZHP Chorągwi Białostockiej. Chcemy życzyć sobie następnych 100 lat. Wspólnie rozpaliliśmy ogień, który jest pewnym symbolem dla ludzkości, który jednoczy. I to samo jest u nas, harcerzy. To ognisko jest dowodem, że harcerze ciągle chcą się spotykać, kultywować to, co robili przez ostatnie 100 lat - mówi komendant ZHP Chorągwi Białostockiej harcmistrz Krzysztof Jakubowski.


Chorągiew ZHP Białystok swój początek miała w 1923 r. Obecnie należy do niej ok. 5,5 tys. harcerzy. Jak podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś - Podlaskie zawsze może liczyć na pomoc młodych ludzi. 


Dla nas harcerstwo to wielkie wyzwanie. To ludzie, którzy są patriotami, dbają o Ojczyznę i wychowują młodzież w duchu oddania wszystkiego, co ważne dla Ojczyzny. Hymn harcerski to podkreśla - wszystko oddam dla ojczyzny, wszystkie swoje piękne idee. Jako zarząd, chcemy to kultywować i pomagać, jak tylko możemy. Współpracujemy z szefostwem Chorągwi Białostockiej już od wielu lat i myślę, że ta współpraca przyniesie dobre owoce. Trzeba tak wychowywać młodzież, by była godna naszej ojczyzny, a ojczyzna była dumna z młodych ludzi - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.


Harcerstwo uczy wartości, patriotyzmu, szacunku dla ojczyzny, dla innych ludzi. Często jest to przygoda na całe życie.


To zawsze było moje marzenie. Widziałem czy to w telewizji, czy na mieście harcerzy, którzy pomagali innym, działali społecznie, zdobywali sprawności, rozwijali się... To było czynnikiem zapalnym, który zmobilizował mnie, aby wstąpić w szeregi harcerstwa. Harcerstwo uczy nas życia w społeczeństwie, zdobywania praktycznych umiejętności i bycia dla innych. To służba Bogu, Ojczyźnie i bliźnim - mówi podharcmistrz Sebastian Bobryk.


Harcerstwo łączy każdego człowieka, zaczynając od zucha, kończąc na seniorach. Język harcerski nas jednoczy: ognisko, obrzędy, zasady, rytuały... Nie ma przeszkody wiekowej - przyznaje harcerz Marek Trzeciak.


W sobotę (26.08) w Białymstoku zaplanowano grę miejską, a o 11:00 na Rynku Kościuszki otwarcie wystawy "Nasze zuchy... Z dziejów ZHP Chorągwi Białostockiej". Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej.

O 15:00 na Rynku Kościuszki kilkuset harcerzy weźmie udział w uroczystym apelu. Zlot zakończy się w niedzielę (27.08) polową mszą Świętą w intencji Chorągwi w Bazie Harcerskiej w Doktorcach.


| red: mag, dl, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mija 80. rocznica bitwy pod Okółkiem - harcerze wspominali zamordowanych partyzantów

12.08.2023, 14:21

W sobotę (12.08) w obozowisku harcerskim w Puszczy Augustowskiej nieopodal wsi Sucha Rzeczka w gminie Płaska obchodzono 80. rocznicę bitwy pod Okółkiem, w trakcie której zginęło 8 partyzantów. Część z nich była harcerzami.


Harcerze z województwa podlaskiego lecą do Korei Południowej

27.07.2023, 07:40

To wyjątkowe wydarzenie, którego uczestnikiem można być tylko raz w życiu. Ponad pół tysiąca polskich harcerzy weźmie udział w Światowym Jamboree Skautowym w Korei Południowej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok