Radio Białystok | Galerie | Szef MON: przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb [zdjęcia, wideo]

Szef MON: przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb [zdjęcia, wideo]

20.09.2023, 07:18, akt. 17:36

Przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo granicy - poinformował w środę (20.09) przy polsko-białoruskiej granicy nieopodal Krynek szef MON Mariusz Błaszczak. Razem z szefami MSWiA i MS odniósł się też do filmu Agnieszki Holland.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Konferencja ministrów przy zaporze na granicy polsko-białoruskiej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obrady w Krynkach

W środę pod przewodnictwem szefa MON Mariusza Błaszczaka w Krynkach obradował Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W posiedzeniu wziął również udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
Szef MON: Polacy stoją murem za polskim mundurem

Na wspólnej konferencji ministrów po posiedzeniu komitetu, która odbyła się przy granicy polsko-białoruskiej, nieopodal Krynek, szef MON poinformował, że przyjęto uchwałę ws. ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy SG, Policji i innych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo granicy z Białorusią.

"To bardzo ważne w kontekście prezentacji filmu pani Agnieszki Holland. Filmu uderzającego w honor, dobre imię Polski, w honor i dobre imię żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy SG czy funkcjonariuszy polskiej Policji" - mówił odnosząc się do filmu pt. "Zielona Granica". Ocenił, że film Holland jest "kłamliwym filmem wymierzonym w morale polskich żołnierzy i funkcjonariuszy".

Minister Błaszczak zwrócił się z apelem do Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego.


Skoro pani Agnieszka Holland wielokrotnie popierała PO, w tym roku była na Campusie Trzaskowskiego, a więc ewidentnie jest związana z tym środowiskiem politycznym, związana jest z opozycją. Powiem tak: panowie Tusk i Trzaskowski: macie moralny obowiązek, żeby przeprosić polskich żołnierzy i funkcjonariuszy za to wszystko, czego dopuszcza się pani Holland poprzez swój film - powiedział minister Mariusz Błaszczak.


W jego ocenie "film jest bardzo użyteczny dla propagandy putinowskiej". "Zdaje się, że ostatnio nikt więcej dla Putina w sferze propagandy nie zrobił, niż pani Agnieszka Holland. Jest to zachowanie haniebne" - ocenił.

Zapewnił też żołnierzy i funkcjonariuszy służących na granicy, że rząd RP stoi za nimi murem. "Więcej powiem, że Polacy stoją murem za polskim mundurem" - podkreślił.


Szef MSWiA: nikt nie jest w stanie obrazić honoru polskiego żołnierza, polskiego funkcjonariusza

Szef MSWiA Mariusz Kamiński ocenił, że żołnierze i funkcjonariusze stacjonujący na granicy polsko-białoruskiej wykonują "niezwykle ważną pracę dla państwa polskiego dla wszystkich obywateli niezależnie od ich poglądów politycznych". Zapewnił też, że bez względu na gorący czas przed wyborami, żołnierze i funkcjonariusze są na granicy i będą "twardo jej bronić". Podkreślił też, że jest dumny z żołnierzy i służb, którzy służą na co dzień przy granicy. Wskazał przy tym, że mogą oni liczyć na wsparcie m.in. zwykłych obywateli.


Żadne ataki ludzi niepoważnych, ludzi zideologizowanych nie są w stanie tego zmienić. Nikt nie jest w stanie obrazić honoru polskiego żołnierza, polskiego funkcjonariusza. Jesteśmy tego pewni. Morale są niezwykle wysokie. Nasi żołnierze i funkcjonariusze wiedzą, po co tu są. Nie są tępymi wykonawcami rozkazów, ale są świadomymi obywatelami, którzy bronią swojej ojczyzny. Wielkie podziękowania - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.


Szef MS: ogromna większość Polaków jest dzisiaj sercem z tymi młodymi żołnierzami i funkcjonariuszami

Szef MS Zbigniew Ziobro podkreślił natomiast, że mimo upływu lat ataki na polskie wojsko cały czas się powtarzają.


Przedstawianie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako bandytów i sadystów, to praktyka znana bardzo dobrze propagandzie Niemiec hitlerowskich i stalinowskiej Rosji - podkreślił szef MS Zbigniew Ziobro.


Odnosząc się do filmu Holland, podkreślił, że "niestety pani Holland zdecydowała się w sposób nowatorski te tradycje kontynuować, atakując tych młodych, polskich żołnierzy, którym my wszyscy jesteśmy wdzięczni za ich ciężką pracę".

"Ten atak na tych żołnierzy, funkcjonariuszy, na ich służbę cieszy z całą pewnością Putina i Łukaszenkę. Świadczy o tym fakt, że te wypowiedzi i materiały filmowe pani Holland, zapowiedzi tych materiałów są już wykorzystywane intensywnie w propagandzie tak rosyjskiej, jak i białoruskiej" - podkreślił dodając, że jest przekonany, że ogromna większość Polaków jest "dzisiaj sercem z tymi młodymi żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa".

źródło: PAP | red: mag, zmj, pp

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister Mariusz Błaszczak mówił w Czerwonym Borze o znaczeniu wojska we wschodniej części Polski

18.09.2023, 17:12

Nowoczesny sprzęt i uzbrojenie, zwiększona liczebność wojska i tworzenie nowych jednostek to warunek zwiększenia obronności kraju - powiedział w Czerwonym Borze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Odprawa służb mundurowych w Krynkach oraz wizyta w Usnarzu Górnym z udziałem szefów MON, MSWiA i MSZ

30.08.2023, 12:46

W dawnej placówce Straży Granicznej w Krynkach odbyła się odprawa ze służbami mundurowymi dotycząca sytuacji na granicy. Wzięli w niej udział szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Następnie ministrowie udali się na zaplanowaną wizytę w Usnarzu Górnym.


Szef MON spotkał się z żołnierzami na granicy polsko-białoruskiej w Święto Wojska Polskiego

15.08.2023, 20:13

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek (15.08) wieczorem z żołnierzami pełniącymi służbę przy polsko-białoruskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok