Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku uczczono pamięć 42. Pułku Piechoty, który nierozerwalnie związany jest z historią Jagiellonii [zdjęcia]

W Białymstoku uczczono pamięć 42. Pułku Piechoty, który nierozerwalnie związany jest z historią Jagiellonii [zdjęcia]

autor: Barbara Sokolińska

26.05.2024, 16:13, akt. 1.06.2024, 13:31

Ta uroczystość w tym roku, ze względu na mistrzostwo Jagiellonii Białystok, ma wyjątkowy wydźwięk. Przedstawiciele władz, potomkowie żołnierzy i kibice żółto-czerwonych uczcili pamięć 42. Pułku Piechoty, który nierozerwalnie związany jest z historią klubu. W 1920 roku jego żołnierze założyli bowiem Wojskowy Klub Sportowy, który stał się protoplastą Jagi.

fot. Barbara Sokolińska
fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
W Białymstoku uczczono pamięć 42. Pułku Piechoty, który nierozerwalnie związany jest z historią Jagiellonii - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wszyscy uczestnicy święta pułku podkreślali, jak ważna jest pamięć o bohaterach.


Białystok przed II wojną światową był miastem, w którym te koszary i pułk odgrywały dużą rolę. Cieszę się, że kibice podjęli się tego zadania, żeby nieco młodszym białostoczanom o tym przypominać i że są w tym zakresie niezwykle aktywni, bo warto pamiętać o tej przeszłości naszego miasta. Jak budujemy przyszłość, to musimy pamiętać o przeszłości - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Kibice Jagiellonii Białystok uczestniczą w uroczystościach święta pułkowego od 2010 roku, a od pewnego czasu współorganizują te obchody.


To są nasi protoplaści, założyciele Jagiellonii, więc powinniśmy czcić pamięć, żeby ludzie pamiętali o tych, co założyli klub, dzięki któremu dziś odnosimy wielkie sukcesy i mamy dużo radości - podkreśla Adam Tołoczko ze Stowarzyszenia Kibiców Jagiellonii Białystok Dzieci Białegostoku.


Święto 42. Pułku Piechoty rozpoczęło się tradycyjnie od mszy świętej w dawnym kościele garnizonowym przy ul. Traugutta, następnie uczestnicy złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających żołnierzy 42. PP - przy dawnej bramie koszar, pomnikach Sybiraków, w Parku Konstytucji i przy Stadionie Miejskim. Jak mówi radny Białegostoku Paweł Myszkowski, w tym roku nowością był Piknik Rodzinny na stadionie. Można na nim było m.in. zobaczyć pojazdy historyczne i wozy bojowe straży pożarnej, spróbować swoich sił na strzelnicach: laserowej i pneumatycznej czy zobaczyć sprzęt używany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Swój mecz RetroLigi rozegrał także zespół WKS 42. Pułku Piechoty Białystok, który wzorowany jest na przedwojennym protoplaście.

| red: mag, sk, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Święto 42. Pułku Piechoty

26.05.2024, 17:44

Obchody Święta 42. Pułku Piechoty w Białymstoku odbędą się w niedzielę, 26 maja.


To ważne wydarzenie dla białostockiego klubu - Jagiellonia ma klubowy sztandar [zdjęcia, wideo]

17.02.2024, 16:41

Jagiellonia Białystok ma pierwszy w ponad 100-letniej historii klubowy sztandar. Jest w żółto-czerwonych barwach, z herbem i napisami Jagiellonia Białystok.


W Białymstoku uczczono pamięć żołnierzy 42. Pułku Piechoty

28.05.2023, 15:18

To okazja, by przypomnieć tradycje, ale przede wszystkim, by upamiętnić żołnierzy 42. Pułku Piechoty. W Białymstoku w niedzielę (28.05) odbyło się święto tej formacji.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok