Radio Białystok | Koronawirus | Pochodna kwarantanny - zanik aktywności fizycznej wśród dzieci

Pochodna kwarantanny - zanik aktywności fizycznej wśród dzieci

4.05.2020, 16:23, akt. 16:30

Rodzice i nauczyciele powinni zadbać o to, aby aktywność fizyczna była codziennym zwyczajem dzieci w czasie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19 - przekonują naukowcy na łamach "he Lancet Child & Adolescent Health".

fotolia.com
fotolia.com

Dzieci zaniedbują swoją kondycję fizyczną

Ponieważ czas spędzany na boiskach, w parkach czy na placach zabaw skrócił się prawie o jedną trzecią w stosunku do sytuacji z końca lutego, obowiązkowo należy upewnić się, że najmłodsi mają zapewnioną codzienną porcję ruchu, który jest im niezbędny do prawidłowego rozwoju - podkreślają autorzy publikacji.

Badaniem objęto młodych mieszkańców 15 różnych krajów (Wlk. Brytanii, Chin, Australii, Chile, RPA, Maroka, Brazylii, Meksyku, USA, Rosji, Szwecji, Korei Płd., Holandii, Indii i Kanady), a przewodzili mu naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde (Szkocja). Jak pokazały wyniki, ogólnoświatowe wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wpływają na dalsze obniżanie, często już i tak niskiego, poziomu aktywności fizycznej u dzieci.

- Bardzo słusznie, że wprowadzamy liczne interwencje w celu zahamowania COVID-19, ale niestety ich niezamierzoną konsekwencją jest ograniczenie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Tymczasem już przed pandemią był to poważny problem - nasze poprzednie badania wykazały, że w samej Szkocji mniej niż 20 proc. dzieci spełniało wytyczne dotyczące dziennej dawki aktywności fizycznej - mówi prof. John Reilly z Strathclyde's School of Psychological Sciences & Health, jeden z autorów omawianej pracy.


Przy każdej wolnej okazji - wyjdź na zewnątrz

W związku z tym naukowcy przedstawiają szereg zaleceń dla rodzin, pracowników służby zdrowia, nauczycieli i decydentów. Wśród najważniejszych są: korzystanie z każdej okazji, aby wyjść na zewnątrz, z zachowaniem obowiązujących przepisów dotyczących zachowania dystansu; włączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny dzieci; robienie przerw w siedzeniu co 30-60 minut; zachowanie stałych pór zasypiania i wstawania; niekorzystanie z ekranów przed snem oraz niespanie w pokojach, w których znajdują się telewizory.

Rodzicom i opiekunom specjaliści zalecają włączenie się do ćwiczeń razem z dziećmi, a rządom poszczególnych krajów - aktywne promowanie aktywności ruchowej, np. poprzez komunikaty w mediach społecznościowych i tradycyjnych.

- Ważne jest, aby ludzie w jakikolwiek sposób korzystali ze świeżego powietrza i utrzymywali aktywność fizyczną. Zdecydowana większość dzieci ma dostęp do przestrzeni zewnętrznych i należy to wykorzystać - uważa prof. Reilly.

Jak dodaje, badania pokazują, że szkoła jest tym miejscem, w którym dzieci - dzięki swobodnej zabawie z rówieśnikami oraz zajęciom wychowania fizycznego - są najbardziej aktywne. Jednak szkoły wielu krajach pozostają zamknięte.

- Nasze badanie pokazało, że dzieci są mniej aktywne w dni pozaszkolne - weekendy i święta. Zamknięcie szkół jest więc problemem podwójnym; martwimy się nie tylko utrudnionym dostępem do edukacji, ale także do zajęć ruchowych - mówi Reilly.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Eksperci: tylko szczepienie chroni kobietę w ciąży i dziecko przed grypą

4.05.2020, 15:03

Jedynie szczepienie może uchronić kobietę w ciąży i dziecko przed grypą i jej poważnymi powikłaniami, grożącymi nawet zgonem – przekonują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ma to szczególne znacznie w okresie pandemii Covid-19.


Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Obchodzimy Europejski Dzień Śniadania

24.04.2020, 07:27

Eksperci twierdzą, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego nasz mózg pracuje na zdecydowanie niższych obrotach, dlatego warto jeść ten posiłek. Pytaliśmy białostoczan czy jedzą codziennie śniadanie.


Siedzenie w domu podczas epidemii COVID-19 nasili problem otyłości dzieci

6.04.2020, 09:01

W wielu krajach na świecie z powodu pandemii COVID-19 pozamykano szkoły i istnieje ryzyko, że pozostaną one zamknięte do końca tego roku szkolnego. Może to spowodować nasileni epidemii otyłości wśród dzieci - przewidują amerykańscy eksperci ds. zdrowia publicznego na łamach pisma „Obesity”.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok