Radio Białystok | Koronawirus | Które kraje europejskie otwierają granice dla turystów?

Które kraje europejskie otwierają granice dla turystów?

4.06.2020, 09:53, akt. 5.06.2020, 20:43

Od środy (3.06) obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Nowe rekomendacje Polski w połowie czerwca

Oprócz normalnie przeprowadzanych kontroli na granicach Polski będących zarazem zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej, w portach morskich i na lotniskach, kontrolowani są również podróżni przekraczający granice z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Polacy wracający do kraju z zagranicy mają obowiązek przejścia 14-dniowej kwarantanny domowej.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował we wtorek, że nowe rekomendacje związane z wyjazdami zagranicznymi będą przedstawione mniej więcej w połowie miesiąca. Obecnie polskie MSZ nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

Włosi zapraszają

Przybywający do Włoch obywatele krajów UE nie będą musieli od środy przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - oznacza to otwarcie kraju dla zagranicznych turystów. Włosi mogą również od środy bez przeszkód poruszać się wewnątrz swojego kraju. Władze od dwóch tygodni znoszą kolejne obostrzenia. Działają już hotele, restauracje, bary, sklepy i punkty usługowe, wierni mogą uczestniczyć w mszach i nabożeństwach, a turyści wypoczywać na plażach.

Niemcy zniosą kontrole

Niemiecki rząd ogłosił w środę, że obywatele tego kraju będą mogli od 15 czerwca swobodnie podróżować do krajów UE, Wielkiej Brytanii i nienależących do wspólnoty krajów strefy Schengen. Od tego dnia zniesione mają być też kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych. Dla przybywających do tego kraju obywateli państw UE oznacza to, że sytuacja wróci do tej sprzed wybuchu pandemii.

W Niemczech działają już wszystkie sklepy, szkoły, restauracje i hotele. Nadal obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej i zasłaniania twarzy w niektórych miejscach.

Na Litwę bez kwarantanny

Od poniedziałku (1.06) na Litwę bez obowiązkowej kwarantanny mogą wjechać mieszkańcy 24 krajów, w tym Polski. Zgodnie z decyzją litewskiego rządu od czerwca do kraju można przybyć bez wymogu dwutygodniowej kwarantanny z tych państw, w których liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przekroczyła 15 na 100 tys. osób.

Listę takich krajów w każdy poniedziałek będzie podawało do wiadomości publicznej Ministerstwo Zdrowia po konsultacji z Łotwą i Estonią ze względu na to, że przed kilkoma tygodniami trzy państwa bałtyckie otworzyły swoje granice dla siebie nawzajem.

Listy krajów będą ulegały zmianie w zależności od panującej w nich sytuacji epidemiologicznej.

Czesi uznali sąsiadów za kraje bezpieczne

O północy ze środy na czwartek całkowicie otwarto granicę między Czechami a Słowacją. Już wcześniej zniesiono niektóre ograniczenia dla przemieszczających się między Czechami a Austrią, Niemcami i Węgrami. Od 15 czerwca Czesi będą mogli swobodnie podróżować po krajach UE, a obywatele tych państw przybywać do Czech.

W zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach może się to jednak łączyć z dodatkowymi restrykcjami. Wszyscy sąsiedzi Czech i większość krajów Europy Środkowej zostali uznani za bezpieczne rejony i ruch między nimi nie będzie w żaden sposób dodatkowo ograniczany.

W Czechach otwarte są już wszystkie sklepy, restauracje, bary, hotele, działają muzea, baseny i większość atrakcji turystycznych. W miejscach publicznych nadal należy utrzymywać odpowiedni dystans i zasłaniać twarz.

Kontrole na słowackich przejściach granicznych - poza tymi z Czechami - będą obowiązywały co najmniej do 26 czerwca. Z niewielkimi wyjątkami cudzoziemcy na razie nie mogą przekraczać granicy, a Słowacy opuszczać kraju.

Austria nie otwiera granicy z Włochami

W czwartek (4.06) Austria otworzy swoje granice z wszystkimi sąsiadującymi z nią krajami z wyjątkiem Włoch. - W stosunku do tych państw wracamy do sytuacji sprzed wybuchu epidemii - powiedział minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg, dodając, że kontrole na granicy austriacko-włoskiej zostaną zniesione najwcześniej jak to będzie możliwe. W Austrii działają już sklepy, restauracje, bary, hotele, parki i muzea.

Hiszpania otwiera się stopniowo

Hiszpania ma stopniowo otwierać się dla turystów od 22 czerwca - zapowiedział przedstawiciel ministerstwa turystyki. Na początku przyjeżdżać do kraju będą mogli mieszkańcy państw uznawanych za bezpieczniejsze epidemicznie. Władze Hiszpanii pierwotnie planowały otworzyć granice 1 lipca.

Teoretycznie turyści z państw unijnych już teraz mogą wypoczywać w tym kraju, ale wiąże się to z obowiązkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny. Otwarte są już hotele, sklepy, plaże, baseny, kościoły, muzea, restauracje i bary - w niektórych regionach ich działalność jest jednak ograniczona.

Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej, gdy nie da się zachować bezpiecznej, dwumetrowej odległości od innych ludzi.

W Portugalii ruch lotniczy od połowy czerwca

Premier Portugalii Antonio Costa podczas zorganizowanej w piątek (5.06) na lotnisku w Lizbonie konferencji prasowej ogłosił, że jego kraj przywróci 15 czerwca swobodny ruch lotniczy, a także otworzy granice z Hiszpanią.

- Nasze służby sanitarne oraz odpowiednie międzynarodowe instytucje lotnictwa pasażerskiego już potwierdziły, iż lotniska w Portugalii spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i będą gotowe do pełnego wznowienia ruchu lotniczego - dodał Costa.

W kraju zniesiono prawie wszystkie wprowadzone na czas epidemii ograniczenia. W sobotę, 6 czerwca oficjalnie otworzone zostaną plaże w całym kraju, na których jednak trzeba będzie zachować odstęp i inne środki ostrożności. Zaleca się, aby ludzie przebywający w przestrzeni publicznej zasłaniali twarz.

Do Francji i Belgii od 15 czerwca 

Francja planuje otworzyć swoje granice dla obywateli państw UE i strefy Schengen 15 czerwca, tego samego dnia planuje to uczynić Belgia. Przyjeżdżających do tych krajów nie będzie obowiązywała kwarantanna.

Od wtorku we Francji na nowo otwierane są restauracje, kawiarnie, muzea i inne atrakcje turystyczne. W niektórych regionach można już wybrać się na plażę i do parku. Korzystający z komunikacji publicznej muszą nadal używać maseczek.

Wyrywkowe testy w Grecji

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 krajów świata będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania po przyjeździe  do Grecji obowiązkowej kwarantanny. Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał w poniedziałek, że do grupy tych państw dopisano również Polskę, której początkowo nie było na liście.

Obecnie wszyscy przybywający do Grecji turyści muszą poddać się badaniu na obecność koronawirusa i odbyć co najmniej siedmiodniową kwarantannę. Po 15 czerwca obowiązek ten będzie dotyczył tylko pasażerów przybywających z lotnisk położonych w szczególnie zagrożonych regionach. Niezależnie od tego wszyscy turyści mają być poddawani wyrywkowym testom.

Na razie loty międzynarodowe przyjmuje tylko lotnisko w Atenach, od połowy miesiąca ma do niego dołączyć port lotniczy w Salonikach. Od poniedziałku w kraju mogą otwierać się hotele, baseny, kempingi i pola golfowe. Działają sklepy, bary, restauracje i kościoły.

Na Cypr tylko z aktualnym badaniem

Turyści z 19 państw unijnych będą mogli od 9 czerwca przylecieć na Cypr, będą jednak musieli przedstawić przy wjeździe aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Dla niektórych krajów,  ale nie dla Polski, obowiązek ten zostanie zniesiony 20 czerwca.

Na Cyprze od początku miesiąca wznowiły działalność hotele, działają też restauracje i bary, otworzono plaże, ale urlopowicze będą na nich musieli zachować odpowiednią odległość.

W Chorwacji podajemy dane

Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym m.in. Polski, Niemiec, Austrii i Czech, mogą przekraczać granicę chorwacką na takich samych zasadach jak przed pandemią, muszą jednak podać przy wjeździe swoje dane, które mogą być później wykorzystane przez władze sanitarne. Mieszkańcy pozostałych krajów Unii również mogą przyjechać do Chorwacji, ale muszą udowodnić cel swojej wizyty, np. przedstawić rezerwację hotelu. W kraju mogą działać hotele i restauracje, otwarte są plaże.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Włosi czekali na ten dzień z utęsknieniem - otwarte granice dla turystów

3.06.2020, 14:29

Włochy otwierają swoje granice. Od środy (3.06) mogą wjechać tam turyści ze strefy Schengen. Po przyjeździe nie muszą przechodzić kwarantanny. Bez ograniczeń można poruszać się też po całym kraju.


Rzym spodziewa się 130 tysięcy przyjezdnych w ciągu najbliższego tygodnia

3.06.2020, 10:51

Od północy 3 czerwca, po blisko trzech miesiącach zakazu, można już swobodnie przemieszczać się po Włoszech. Przy wjeździe do Rzymu, na autostradzie, utworzyły się korki.


Grecja przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata

3.06.2020, 09:14

Grecki minister turystyki zapewnił, że kraj jest gotowy do przyjęcia latem turystów, a władze z udziałem ekspertów nadal będą monitorowały zagrożenia związane z koronawirusem, tak, by wakacyjny wypoczynek był całkowicie bezpieczny.


Czechy uznały Polskę za kraj epidemiologicznie bezpieczny

2.06.2020, 08:45

Czeski rząd przyjął system tzw. świateł drogowych, określający kraje uznane za epidemiologicznie bezpieczne. Od 15 czerwca powroty z tych państw, z punktu widzenia czeskich przepisów, mogą odbywać się bez przeszkód. Wśród nich jest Polska.


Ekspert: Polska branża turystyczna ma szanse przetrwać

1.06.2020, 13:53

Polacy są zainteresowani noclegami w kameralnych obiektach, m.in. domkach, apartamentach, pensjonatach - mówi dr Piotr Kociszewski ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.


Polacy wjadą na Litwę bez obowiązkowej kwarantanny

1.06.2020, 11:21

Od poniedziałku (1.06) na Litwę bez wymogu samoizolacji mogą wjechać mieszkańcy 24 krajów, w tym Polski - poinformowało litewskie Ministerstwo Zdrowia. Nie oznacza to jednak, że do tych krajów bez ograniczeń mogą wjeżdżać obywatele Litwy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok