Radio Białystok | Koronawirus | 500 tys. zł trafiło do polskich misjonarzy na pomoc w walce z COVID-19

500 tys. zł trafiło do polskich misjonarzy na pomoc w walce z COVID-19

22.06.2020, 18:56, akt. 19:13

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur utworzył specjalny fundusz pomocowy dla misjonarzy z Polski na walkę z COVID-19. Zebrano już 500 tys. zł, które przekazano do 70 parafii na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących oraz środków higieny osobistej.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Fundusz pomocowy dla misji w dobie koronawirusa 

W odpowiedzi na wiele próśb od misjonarek i misjonarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii koronawirusa, jaka dotknęła terytoria misyjne, Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu ds. Misji ustanowiły specjalny Fundusz pomocowy dla misji w dobie koronawirusa 

– powiedział bp Jerzy Mazur.

- W duchu chrześcijańskiej solidarności postanowiliśmy podzielić się z najuboższymi przysłowiową kromką chleba, lekarstwami i środkami ochrony przed zarażeniem koronawirusem – podkreślił Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Polscy misjonarze proszę o pomoc 

Powiedział, że polscy misjonarze proszą przede wszystkim o pomoc dla dzieci, chorych, starców oraz rodzin pozbawionych dochodu i możliwości utrzymania się.

W Ameryce Łacińskiej najtrudniejsza sytuacja jest w Boliwii, Ekwadorze oraz w amazońskiej części Peru. Dochodzą do nas niepokojące sygnały o ludziach, którzy popadają w skrajną nędzę. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość mieszkańców tych rejonów żyje z dnia na dzień. W związku z tym zamknięcie miejsc pracy, targów, czy innych źródeł dochodu powoduje, że nie mają nawet na jeden posiłek w ciągu dnia

 – powiedział Dyr. Dzieła Pomocy Ad Gentes, ks. Zbigniew Sobolewski. 

Brakuje nie tylko testów, ale i maseczek 

Wspomniał, że w Afryce najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Madagaskarze, w Kamerunie, Burundi, Tanzanii i w Zambii.

Chcielibyśmy wesprzeć siostry zakonne, które prowadzą niewielkie ośrodki zdrowia, czy szpitaliki. Brakuje im nie tylko testów, ale także środków ochrony osobistej, czy zwykłych maseczek 

– powiedział ks. Sobolewski.

Na fundusz przeznaczono już 500 tys. zł 

Pieniądze pochodzą od darczyńców indywidualnych, w tym między innymi księży biskupów oraz wspólnot.

Rozpoczęliśmy przekazywanie środków finansowych do 70 parafii misyjnych, szkół, ośrodków zdrowia oraz szpitalików misyjnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących oraz środków higieny osobistej 

- powiedział bp Mazur.

W akcję można włączyć się wysyłając sms 

Zwrócił uwagę, że aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby misjonarzy potrzeba jeszcze drugie tyle funduszy.

Chciałbym prosić o włączenie się w naszą akcję, o gest solidarności z najuboższymi wśród ubogich w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Pomagajmy wraz z misjonarzami! 

– zaapelował bp Mazur.

W akcję można włączyć się wysyłając sms na numer 72032 o treści "Misje" lub poprzez wpłaty na konto, które znajduje się na stronie internetowej Komisji Episkopatu ds. Misji.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polski sprzęt ochrony dla szpitali poleciał do Gruzji i Armenii

19.06.2020, 15:25

Wojskowe samoloty z ładunkiem sprzętu ochronnego dla szpitali, lekarzy i pielęgniarek poleciały w piątek do Gruzji i Armenii - poinformowało MSZ. Samolot z podobnym transportem w kolejnym tygodniu wyleci do Azerbejdżanu - zapowiedział resort.


300 ton sprzętu i środków ochrony - konwój z pomocą humanitarną jedzie na Białoruś [zdjęcia, wideo]

4.06.2020, 19:57

40 ciężarówek, 300 ton sprzętu - z Warszawy wyruszył jeden z największych polskich konwojów z pomocą humanitarną. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, to środki i sprzęt do walki z koronawirusem, które trafią na Białoruś.


Maseczka dla misjonarza – odpowiedź na apel papieża Franciszka

13.05.2020, 15:22

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło kampanię "Maseczka dla misjonarza". Jest ona odpowiedzią na apel papieża Franciszka o pomoc materialną i duchową dla dotkniętych pandemią.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok