Radio Białystok | Koronawirus | WHO powołuje komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią Covid-19

WHO powołuje komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią Covid-19

9.07.2020, 19:05, akt. 10.07.2020, 09:52

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że powoła niezależną komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią Covid-19. Na jej czele mają stanąć była premier Nowej Zelandii Helen Clark i była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Taka decyzja jest wynikiem ostrej krytyki pod adresem WHO ze strony administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zarzucił organizacji, że jest kontrolowana przez Chiny. USA mają wycofać się z WHO w ciągu roku.

Skala tej pandemii, która dotknęła praktycznie każdego na świecie, zasługuje oczywiście na odpowiednią i uczciwą ocenę” - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wideokonferencji z przedstawicielami 194 państw członkowskich. „Wszyscy musimy spojrzeć w lustro: WHO, każde państwo członkowskie, wszyscy zaangażowani w reagowanie" - dodał.

Współprzewodniczące Clark i Johnson Sirleaf wybiorą pozostałych członków niezależnej komisji ds. gotowości i reagowania na pandemię (IPPR), która przedstawi następnie sprawozdanie okresowe na dorocznym spotkaniu ministrów zdrowia w listopadzie i „sprawozdanie merytoryczne” w maju 2021 roku.

IPPR „pomoże nam zrozumieć, co się wydarzyło - przez uczciwą ocenę - oraz pomoże nam zrozumieć, co powinniśmy zrobić, by zapobiec takiej tragedii w przyszłości" - podkreślił Tedros. „To nie będzie standardowy raport, który się odhacza, a następnie odkłada na półkę, by zbierał kurz. To coś, co traktujemy poważnie” - zaznaczył szef WHO.

Clark przyznała, że zadanie będzie „wyjątkowo trudne”, a laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Johnson Sirleaf, której kraj został dotknięty epidemią eboli w latach 2014-2016, powiedziała, że z niecierpliwością czeka na „podjęcie wszelkich starań, by odpowiedzieć” na wyzwania pandemii.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ponad 12 milionów ludzi zostało zarażonych koronawirusem na całym świecie, z czego ponad 550 tys. zmarło.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


WHO: bardzo małe ryzyko, by zwierzęta domowe mogły zarażać swoich właścicieli Covid-19

3.07.2020, 10:32

Istnieje "bardzo małe ryzyko”, by zwierzęta domowe mogły zarazić swoich właścicieli Covid-19 - oświadczyła w czwartek (2.07) główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Soumya Swaminathan.


WHO ogłasza "naukowy przełom" w poszukiwaniu lekarstwa na COVID-19

17.06.2020, 08:50

Światowa Organizacja Zdrowia uznała we wtorek (17.06) za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19 i ogłosili go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw tej chorobie została potwierdzona klinicznie.


WHO - pory roku raczej nie wpływają na koronawirusa

10.06.2020, 21:51

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma dowodów, by wysokie bądź niskie temperatury miały jakikolwiek wpływ na koronawirusa. To odpowiedź WHO na pojawiające się spekulacje, iż wraz z nadejściem lata na półkuli północnej bądź zimy na południowej wirusa będzie łatwiej zwalczyć.


WHO apeluje o dalsze wysiłki w walce z koronawirusem na świecie

8.06.2020, 21:35

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w poniedziałek (8.06) państwa do kontynuowania wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa, zauważając, że pandemia "pogarsza się" na całym świecie i nie osiągnęła jeszcze szczytu w Ameryce Środkowej.


Nowe zalecenia WHO ws. noszenia maseczek

6.06.2020, 07:27

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca używanie masek tylko w przestrzeniach publicznych oraz w miejscach dużego ryzyka. Organizacja wydała aktualne zalecenia w sprawie ochrony przed koronawirusem.


USA zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia

29.05.2020, 21:39

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek (29.05), że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Oskarżył władze w Pekinie o wywieranie presji na organizację. Chiny całkowicie kontrolują WHO - stwierdził.


WHO wstrzymuje badania nad hydroksychlorochiną w leczeniu COVID-19

26.05.2020, 15:41

W obawie przed zbyt poważnymi powikłaniami Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymuje na razie badania kliniczne z użyciem leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Istnieją obawy, że preparat ten może zwiększać ryzyko zgonu pacjentów.


WHO alarmuje: szczepienia dzieci są zagrożone

23.05.2020, 15:01

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że zagrożone są szczepienia dzieci na świecie. Powodem jest pandemia koronawirusa, która w wielu krajach w poważny sposób utrudnia opiekę medyczną, w tym rutynowe procedury.


WHO: będzie dochodzenie ws. zarządzania pandemią koronawirusa

20.05.2020, 09:50

Zdecydowały o tym wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia. Na zakończonym wczoraj posiedzeniu krajów należących do WHO jej szef mówił, że organizacja działała zgodnie z procedurami.


WHO pracuje nad aplikacją informacyjną o koronawirusie

11.05.2020, 13:51

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad własną aplikacją informacyjną o koronawirusie. Jak donosi serwis Mashable, istnieje możliwość, że program będzie wyposażony w funkcjonalność monitorowania kontaktów społecznych.


WHO: konieczne jest przebadanie wczesnych przypadków COVID-19

5.05.2020, 19:00

Światowa Organizacja Zdrowia WHO wezwała kraje świata do zbadania osób, które miały objawy koronawirusa jeszcze przed 31 grudnia, czyli przed stwierdzeniem pierwszego przypadku w Chinach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok