Radio Białystok | Koronawirus | CBOS: większość osób pozytywnie ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

CBOS: większość osób pozytywnie ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

10.07.2020, 11:12, akt. 11:18

W drugiej połowie czerwca 59 proc. osób pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy; 26 proc. badanych uznało ją za "ani dobrą, ani złą", a 11 proc. za złą - wynika z badania CBOS. Jednocześnie - jak zaznacza CBOS - sytuacja w zakładach pracy jest postrzegana gorzej niż na początku marca.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Z sondażu wynika, że w drugiej połowie czerwca większość (59 proc.) pracujących zawodowo sytuację w swoich zakładach pracy oceniła pozytywnie, przy czym – tak jak na przełomie maja i czerwca - najczęściej określana była ona jako dobra (51 proc.), a w mniejszości byli oceniający ją jako bardzo dobrą (8 proc.). Ponad jedna czwarta badanych (26 proc.) sytuację w swoim miejscu pracy uznała za "ani dobrą, ani złą", a 11 proc. – za złą (z czego tylko 2 proc. oceniło ją jako bardzo złą).

CBOS zaznacza, że w porównaniu z przełomem maja i czerwca oceny sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły. Jednocześnie, mimo znacznej przewagi ocen pozytywnych nad negatywnymi, aktualna sytuacja w zakładach pracy respondentów w drugiej połowie czerwca była postrzegana znacznie gorzej niż w pierwszej połowie marca br. Autorzy badania przypominają, że ostatnio zbliżone rozkłady ocen odnotowano w pierwszej połowie 2017 roku.

Na tle pozostałych pracujących zarobkowo gorszymi nastrojami wyróżniają się rolnicy indywidualni i osoby pracujące w ich gospodarstwach. Wśród pracujących w sektorze prywatnym poza rolnictwem CBOS odnotował natomiast niewielką poprawę ocen. Nieco pogorszyły się natomiast nastroje pracujących w instytucjach, urzędach lub zakładach całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa

W drugiej połowie czerwca większość (54 proc.) pracujących uważała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Wśród pozostałych badanych więcej było oczekujących poprawy, niż spodziewających się pogorszenia (odpowiednio 23 proc. i 13 proc.). Co jedenasty (9 proc.) pracujący nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądać sytuacja w jego zakładzie pracy.

Według CBOS na przełomie maja i czerwca wśród badanych pracujących zarobkowo choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy - ponad dwie trzecie (69 proc.) stanowiły osoby w mniejszym lub większym stopniu pewne swojego zatrudnienia, z czego 37 proc. utratę obecnej pracy uznawało za mało prawdopodobną, a 32 proc. raczej nie dopuszczało takiej możliwości. Utratę pracy brała pod uwagę łącznie nieco ponad jedna czwarta ankietowanych, z czego 5 proc. deklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy, a 22 proc. – raczej bierze to pod uwagę.

Tak jak na przełomie maja i czerwca najwięcej obawiających się utraty obecnej pracy (zwolnienia, likwidacji zakładu, firmy) odnotowano wśród pracujących w spółkach właścicieli prywatnych i państwa (35 proc.), natomiast najbardziej bezpieczni na tle pozostałych czują się pracujący w indywidualnych gospodarstwach rolnych – 63 proc. z nich utratę pracy uważa za mało prawdopodobną, a 26 proc. raczej się tego nie obawia.

W drugiej połowie czerwca ponad dwie trzecie (68 proc.) badanych oceniło, że w ich miejscowości lub w okolicy można aktualnie znaleźć pracę, jednak zaledwie 13 proc. stwierdziło, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, a większość (55 proc.) wskazywała, że można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią. Blisko co czwarty (23 proc.) pytany deklarował, że w okolicy jego miejsca zamieszkania są problemy ze znalezieniem pracy, przy czym 20 proc. wskazywało, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 3 proc. twierdziło, że nie można znaleźć żadnej pracy.

Autorzy badania podkreślają, że wyniki z przełomu maja i czerwca przyniosły znaczące pogorszenie ocen sytuacji na lokalnych rynkach pracy, które wcześniej, od ponad dwóch lat do pierwszej połowy marca br. włącznie, były dość stabilne.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS oraz samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób (w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 20,8 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI).

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W pandemii zwiększyło się zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi

9.07.2020, 11:58

W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w czwartek Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.


Blisko 106 mln zł postojowego na kontach podlaskich przedsiębiorców i ubezpieczonych

7.07.2020, 14:02

Przedsiębiorcy i pracownicy wciąż mogą ubiegać się o te pieniądze. Prawie 106 mln zł tak zwanego świadczenia postojowego trafiło do tej pory do mieszkańców województwa podlaskiego.


Premier: Bon turystyczny, to pierwszy krok w kierunku rozwoju Polski jako państwa silnego turystycznie

5.07.2020, 22:06

Bon turystyczny to jest pierwszy, duży krok w rozwoju Polski w kierunku państwa bardzo silnego turystycznie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Szczecinku. Podkreślił, że rząd chce wesprzeć branże turystyczną w Polsce, która ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa.


Miliard złotych dofinansowania otrzymają rolnicy, którzy stracili dochody w związku z pandemią

5.07.2020, 10:57

Miliard złotych dofinansowania dostaną rolnicy, których gospodarstwa straciły dochody w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział podczas niedzielnego (5.07) spotkania w Sokołach Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


Ministerstwo rolnictwa przewiduje wsparcie dla branż dotkniętych epidemią COVID-19

1.07.2020, 19:55

Ministerstwo rolnictwa przewiduje udzielenie pomocy branżom rolnym najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z przesunięcia 2 proc. alokacji PROW 2014-2020, a ich pula wyniesie ponad 273 mln euro.


Spadek dochodów w związku z pandemią będzie sprzyjał wzrostowi oszczędności

27.06.2020, 07:55

Stan epidemiczny wpłynął zarówno na zachowania konsumpcyjne, jak i oszczędnościowe - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy ocenili, że spadek dochodów, związany ze wstrzymaniem aktywności w znacznej części gospodarki, będzie sprzyjał wzrostowi oszczędności.


Wojewoda: blisko 230 mln zł ma trafić do samorządów w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych

25.06.2020, 15:28

Przewidywana skala pomocy w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych dla naszego regionu to prawie 230 mln zł: ponad 43 mln zł dla powiatów i ponad 183 mln zł dla gmin - zapowiedział w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki

24.06.2020, 07:46

Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki do 5 tys. zł. Takie rozwiązanie zapisano w podpisanej przez prezydenta Tarczy Antykryzysowej 4.0. Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności gospodarczej przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia.


Ekspert: dobrym wynikiem będzie w 2020 roku odzyskać 25 proc. ruchu turystycznego z roku 2019

23.06.2020, 09:34

Jeśli w tym roku ruch turystyczny z Polski i do Polski będzie w 1/4 taki, jak w 2019 roku, to będzie to dobry wynik - uważa Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i ekspert Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. Ocenił, że ruch do USA może ruszyć jesienią lub na początku 2021 r.


Badanie: mniej firm niż pod koniec kwietnia planuje zwolnienia

23.06.2020, 07:53

Obecnie mniej małych i średnich przedsiębiorstw niż pod koniec kwietnia planuje redukcję zatrudnienia - wynika z badania „KoronaBilans MŚP”. Zamierza to zrobić 8,7 proc. wobec 25,8 proc. miesiąc wcześniej. Więcej firm chce też zatrudnić nowych pracowników.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiuźródło: stock.adobe.com
13.08.2020, 08:40, akt. 08:49

GIS rekomenduje szczepienia przeciw grypie


Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok, 5.07.2020, fot. Jerzy Kułakowski
11.08.2020, 15:13, akt. 15:23

Koronawirus w Pogoni Szczecin

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok